Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz to bardziej higieniczna, wydajniejsza i cichsza technologia, niż tradycyjny odkurzacz. Powinni się z nią „zaprzyjaźnić” wszyscy planujący budowę domu, a zwłaszcza alergicy, ponieważ podczas odkurzania centralnego, powietrze w sprzątanych pomieszczeniach pozbawione zostaje najmniejszych drobin kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ponadto, używanie tego rodzaju odkurzacza jest wygodne i proste. Wszyscy rozmówcy, których opinie umieściliśmy poniżej, zastosowali go głównie z myślą o higienie, wygodzie i ułatwieniu sobie sprzątania.

Odkurzacz centralny
(fot. Santech (AeroVac))
To nieprawda, że w instalacji centralnego odkurzacza z biegiem lat osadzi się brud i zarodniki grzybów. Tego rodzaju mity wciąż, niestety, pokutują w opinii wielu ludzi nieznających tych urządzeń. Zazwyczaj mylnie przypisują centralnemu odkurzaniu przypadki skażeń, które dotyczą tylko instalacji klimatyzacyjnej (najczęściej hotelowej).

HIGIENA W INSTALACJI I W SPRZĄTANYCH POMIESZCZENIACH

Centralne odkurzanie działa dokładnie odwrotnie niż klimatyzacja. Nie zasysa powietrza do pomieszczeń, ale go z nich wydmuchuje na zewnątrz budynku. Prędkość przepływu powietrza w rurach instalacji centralnego odkurzania jest tak duża (ponad 100 km/h), że brud nie ma szans przywarcia do idealnie gładkich ścianek rur i kształtek, wyprodukowanych ze specjalnego antystatycznego PVC. Poprawnie wykonana instalacja będzie idealnie czysta i całkowicie bezpieczna dla ludzi i budynku, jeśli zostanie zachowana podstawowa zasada utrzymania w niej higieny – nikt z użytkowników nie będzie zasysał do niej wody i mokrych śmieci. Powietrze, z brudem zassanym w trakcie sprzątania pomieszczeń, trafia do rur ułożonych pod podłogami i w ścianach, a w końcu do jednostki centralnej. Przed wydaleniem na zewnątrz jest w niej filtrowane.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, które wyrzucają powietrze z powrotem do posprzątanego wnętrza, powietrze z jednostki centralnej nie wraca do budynku. A zatem pozbywamy się z domu wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń – roztoczy, bakterii, kurzu i innych alergenów. Tego nie zapewnia żaden z tradycyjnych odkurzaczy, nawet z nowoczesnym filtrem wodnym.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".