Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Jest popyt, jest więc i podaż. Ponieważ kominki stały się niemal standardowym elementem wyposażenia oddawanych obecnie do użytku domów jednorodzinnych, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych wkładów służących do ich wykonania. Jednak – uwaga! – niemal identycznie wyglądające wkłady mogą mieć zupełnie odmienne przeznaczenie. Dlatego zakup należy bezwzględnie skonsultować z instalatorem kominka, a jeszcze wcześniej – starannie przemyśleć, do czego kominek ma służyć.


Kominek to wspaniała ozdoba domu, ale nie wolno zapominać, że przede wszystkim jest to urządzenie grzewcze! Jeśli ma być czymś więcej niż tylko zimną atrapą, musi zostać właściwie dobrany do potrzeb cieplnych budynku oraz sposobu, w jaki gospodarze zamierzają go użytkować. W przeciwnym wypadku problemów będzie więcej niż korzyści i mieszkańcom szybko odechce się rozpalać ogień. Najczęstszym błędem inwestorów jest traktowanie kominka jako wyposażenia domu, które wybiera się i montuje dopiero podczas prac wykończeniowych.

 

Na tym etapie budowy często jest za późno, by rozsądnie wkomponować go w układ funkcjonalny budynku i wykonaną już instalację grzewczą. Kominek to nie szafa, którą stawia się przy dowolnej ścianie – najlepiej, gdy zostanie uwzględniony w projekcie budowlanym, a jeśli tak się nie stało, to o jego instalacji trzeba pomyśleć przed rozpoczęciem robót. Poza tym już wtedy powinniśmy wiedzieć, o jaki kominek nam chodzi Jeśli bowiem ma ogrzewać cały dom – czy to przy użyciu gorącego powietrza, czy też za pośrednictwem wodnej instalacji centralnego ogrzewania – to odpowiednie prace przygotowawcze niezbędne są na długo przed montażem samego wkładu.

 

Co więcej, uwzględnienie kominka w planach budowy może pozwolić na usytuowanie go np. nad kotłownią bądź na ścianie do niej przylegającej, co bardzo ułatwi sprzęgnięcie z domowym systemem grzewczym.

Adam Jamiołkowski
fot. Kratki.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".