Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rozwiązania systemowe na budowie

Co właściwie oznacza wybór jakiegoś rozwiązania systemowego? Przede wszystkim, to że kupujemy nie jeden produkt, ale całą ich grupę. Każdy dopasowany do pozostałych i opracowany tak, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt i ułatwić pracę. Do tego możemy jeszcze liczyć na długą gwarancję, a produkty systemowe w ostatecznym rachunku nie są wcale droższe od tradycyjnych.

Rozwiązania systemowe na budowie

Zakres tego co obejmuje pojęcie "system", może być bardzo różny. Da się tu wyodrębnić 3 zasadnicze grupy. Pierwszą są specyficzne, alternatywne wobec tradycyjnego murowania, technologie wznoszenia całych domów, np. z prefabrykatów z keramzytobetonu, czy szkieletowych. Ich opisanie to materiał na osobny, obszerny artykuł.

Druga grupa to rozwiązania pozwalające wykonać jakąś część budynku, np. strop, ściany nośne, ocieplenie murów. Oczywiście w sposób kompleksowy, poczynając od takich elementów jak belki i pustaki stropowe aż po zaślepki pozwalające je zadeklować oraz kształtki wieńcowe i nadprożowe. Wszystko dopasowane wymiarami, sposobem łączenia itd.

Systemy tworzą też rozmaite rozwiązania instalacyjne. Mogą to być np. rury, złączki i akcesoria do nich. Kotły gazowe z zestawami powietrzno-spalinowymi to już wyższy poziom zaawansowania. Ale można pójść znacznie dalej, kupując kocioł, zasobnik c.w.u., kolektory słoneczne i automatykę, która bez problemu je obsłuży.

Możemy też u jednego producenta kupić okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową, a jeszcze do tego rolety zewnętrzne. Wszystko dopasowane pod względem stylistyki, ale także wymiarów montażowych i sposobu sterowania. W tym przypadku chodzi zarówno o kwestie techniczne (np. dopasowanie wymiarów rolet i okien), jak i o wygląd domu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze