Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna panoramiczne i tarasowe

Duże panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. Coraz częściej przewidziane są w projektach domów. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając piękny widok na ogród bądź okolicę. Doskonale doświetlają wnętrza – co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Nie zawsze muszą się otwierać, choć najpopularniejsze rozwiązanie to przesuwne wyjście na taras.

Okna panoramiczne i tarasowe

Pomimo że duże przeszklenia mają wiele zalet, u niektórych osób budzą wątpliwości, związane z wygodą użytkowania, stratami ciepła czy kosztami takiej inwestycji. W poniższym tekście odnosimy się do tych kwestii oraz przedstawiamy rozmaite warianty. Producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym okna panoramiczne uzyskują dobre parametry i idealnie spełniają swoje zadanie. Choć są droższe od standardowych, to podwyższają wartość rynkową domu. Ich ceny kształtują się różnie, co związane jest m.in. ze sporą konkurencją wśród producentów i dystrybutorów. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób otwierania skrzydeł, rodzaj szyb, progów, materiału, z którego wykonane są profile (ramy) oraz na izolacyjność cieplną i akustyczną takiej konstrukcji.

CZY SĄ WYGODNE W UŻYTKOWANIU?

Sposób obsługi drzwi tarasowych rzutuje na komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Duże przeszklenia są ciężkie (zwłaszcza te z pakietem trzyszybowym), dlatego ich przesuwanie czy uchylanie warto wspomóc napędem elektrycznym, montowanym pod posadzką, a uruchamianym za pomocą pilota bądź łącznika na ścianie.

Nowoczesne okucia zapewniają rozmaite sposoby otwierania drzwi tarasowych. Najlepiej sprawdzą się jednak systemy przesuwne (droższe od tradycyjnych rozwieranych), wyposażane w specjalne rozwiązania ułatwiające otwieranie/zamykanie. Skrzydło takich drzwi zachodzi na sąsiedni segment, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Wygląda to efektownie i nowocześnie. Wśród wersji przesuwnych największą popularnością cieszą się przesuwno- uchylne. Przesuwno-podnoszone montowane są rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Podczas otwierania należy je najpierw unieść, a następnie przesunąć, odpowiednio przekręcając klamkę.

Tradycyjne przeszklenia rozwieralno-uchylne są stosunkowo niedrogie i przez to często wybierane. Bardzo ważne jest jednak wyposażenie ich w hamulec, umożliwiający zablokowanie rozwartych drzwi w danej pozycji. Zapobiega to ich zatrzaśnięciu lub zbiciu szyby w razie przeciągu. Skrzydła stałe – zwane fiksami lub witrynami należą do najtańszych – nie mają bowiem okuć i wyposażone są w węższe profile.

Małgorzata Kolmus
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze