Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna, drzwi i rolety

Najważniejszym zadaniem okien jest zapewnienie dopływu do domu naturalnego światła. Elementy te pełnią również ważną funkcję architektoniczną, zatem wybierając je, trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry wpływające na komfort mieszkania, jak i ich estetykę. Cechy te są również ważne przy wyborze drzwi i rolet.

Okna, drzwi i rolety

Jaki materiał wybrać?

W naszym kraju najchętniej kupowane są ona z PVC i drewna. Mniejszą popularnością cieszą się produkty z aluminium.

Okna z PVC są tańsze od drewnianych. Nie wymagają malowania, choć trzeba regularnie smarować w nich okucia. Najpopularniejsze są ramy w kolorze białym, ale bez problemu (za dopłatą) kupimy też inne kolory, co pozwoli dopasować okna do wnętrza domu lub elewacji. W sprzedaży są też profi le dwukolorowe, np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione. Okna z PVC charakteryzują się mniejszą sztywnością od drewnianych, dlatego nie stosuje się je przy bardzo dużych powierzchniach szklenia.

Największą zaletą okien drewnianych jest naturalny i elegancki wygląd. Tego typu profi le są sztywne, dlatego sprawdzają się w przypadku większych przeszkleń. Nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych, dlatego bez obaw można je montować w miejscach narażonych na silne nasłonecznienie. Ich wadą jest to, że co kilka lat trzeba je konserwować i malować.

Profile aluminiowe są bardzo trwałe, a ponadto można je stosować w przypadku przeszkleń o bardzo dużych powierzchniach. Mogą być anodowane lub lakierowanie proszkowo na dowolny kolor. Dzięki takiemu wykończeniu są odporne na korozję oraz działanie czynników zewnętrznych.

Jak zbudowane jest okno z PVC?

W przeciwieństwie do profili drewnianych, które mają zwartą strukturę, ramy plastikowe charakteryzują się budową komorową. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć ich izolacyjność termiczną. Nie jest jednak tak, że większa liczba komór oznacza automatycznie, że okno ma lepsze parametry cieplne – jak przekonują niektórzy sprzedawcy stolarki. Szczególnie gdy profil o standardowej głębokości sztucznie podzielono - właśnie po to, by uzyskać efekt marketingowy. Najczęściej ramy mają głębokość 70-90 mm i 5 komór.

Głębokość i liczba komór to nie jedyne parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze profili z PVC. Ze względu na grubość ich ścianek, tego typu modele występują w trzech klasach. Te klasy A są najgrubsze, B nieco cieńsze, natomiast profile klasy C mogą mieć znacznie mniejszą grubość ścianek, bo w tym przypadku nie unormowano minimalnego wymiaru.

Jakie szyby w oknach?

Oszklenie to obok ramy drugi najważniejszy element okna. Ze względu na dużą powierzchnię, ma kluczowy wpływ na parametry cieplne stolarki.

Obecnie standardem są szyby zespolone - dwie bądź trzy tafle szkła, przedzielone ramkami dystansowymi. Hermetycznie zamknięta przestrzeń pomiędzy szybami może być wypełniona powietrzem lub ciężkim gazem, np. argonem. Gaz ma lepsze właściwości izolacyjne od powietrza. Zazwyczaj komory mają szerokość 16 mm. Im jest ona większa, tym okno ma lepsze właściwości cieplne i akustyczne. Stosowane w oknach szyby mogą mieć różne właściwości:

  • ciepłochronne zmniejszają straty ciepła, odbijając promieniowanie cieplne do wnętrza domu;
  • absorpcyjne - chronią pomieszczenia przez przegrzaniem (pochłaniają padające promieniowanie słoneczne);
  • samoczyszczące - mają powłokę zapobiegającą gromadzeniu się zanieczyszczeń;
  • antywłamaniowe - wyposażone są w folię, która zwiększa odporność na uderzenia;
  • dźwiękochłonne - chronią pomieszczenia przed hałasem.

Uwaga! Szyby antywłamaniowe i dźwiękochłonne są cięższe i grubsze od standardowych, dlatego wyposażone w nie okna powinny mieć wzmocnione ramy i okucia.

fot. Anwis

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".