Taras

Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem - bardzo modny ostatnio kompozyt.

Kiedy zaplanować taras?

Technologia jego budowy jest często określona w projekcie budowlanym, co nie oznacza, że nie można wprowadzać w nim poprawek. Ten element można również wykonać w istniejącym budynku, choć w takim przypadku prace budowlane są uciążliwsze i droższe (ze względu na dodatkowe koszty transportu materiałów) niż podczas wznoszenia domu.

Czy taras jest potrzebny?

Pytanie to można uznać za retoryczne, ponieważ możliwość posiadania tarasu to jeden z najważniejszych argumentów za własnym domem. W ciepłe dni jest on idealnym miejscem do relaksowania się, pracy czy spożywania posiłków blisko natury. W budownictwie jednorodzinnym element ten zastąpił balkony, które spełniały tę funkcję na piętrach przed laty, a obecnie są znacznie mniej popularne.

Czy są jakieś ogólne zasady dotyczące budowy tarasów?

Aby taras dobrze spełniał swoją rolę, musi być solidnie wykonany - jest przecież stale wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - deszczu, śniegu, bardzo niskiej i wysokiej temperatury. Letni salon nie może być też zbyt mały. Aby wygodnie się z niego korzystało, powinien pomieścić przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami. Do tego należy doliczyć miejsce na grill lub przestrzeń dla dzieci. Dlatego wygodny taras powinien mieć minimum 20 m2 powierzchni.

fot. Opoczno

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!