Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosztorys - Wybudowanie stanu surowego

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego zamkniętego wraz z ociepleniem to ok. 200 000 zł.

Kosztorys - Wybudowanie stanu surowego

Koszty materiałów i robocizny stanu surowego wyceniamy na blisko 200 000 zł. Trzeba jednak od razu zastrzec, że cena obejmuje ocieplenie ścian, wykonanie podłogi na gruncie oraz dość kosztowną stolarkę okienną. Dlatego, gdy dowiadujemy się u wykonawców o wyceny, musimy nie tylko przedstawić im projekt, ale również żądać precyzyjnego wyszczególnienia, co dokładnie zobowiązują się zrobić. Przede wszystkim chodzi o takie prace jak ocieplenie ścian, fundamentów, podłóg i dachu. W praktyce w przypadku ścian dwuwarstwowych, izolację cieplną i tynk cienkowarstwowy wykonuje się często dopiero w kilka miesięcy po zakończeniu murowania, i robi to już zupełnie inna firma. Podobnie jest z ociepleniem podłóg na gruncie, najczęściej wykonywanym już po otynkowaniu ścian wewnętrznych. 

My jednak przyjęliśmy, że do stanu surowego zaliczymy wykonanie ścian wraz z ociepleniem, gdyż tylko wówczas ma sens porównywanie kosztów wzniesienia ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Jeżeli zaś chodzi o podłogę na gruncie, wykonanie jej wraz z ociepleniem już na etapie stanu surowego wynika z przyjęcia w projekcie nietypowego rozwiązania w postaci zbrojonej, żelbetowej płyty.

Roboty ziemne i fundamenty

Nasz projekt, jak każdy z katalogu, musi zostać dopasowany do warunków gruntowych działki, w ramach adaptacji. Zaproponowano w nim najpopularniejsze rozwiązanie w postaci ścian fundamentowych z bloczków betonowych, posadowionych na żelbetowych ławach poniżej poziomu przemarzania gruntu. Wymaga to usunięcia wierzchniej, urodzajnej warstwy ziemi (tzw. humusu) pod całym obrysem budynku, a następnie wykonania wykopów pod ławy. Zwykle wykorzystuje sie do tego koparko-spycharkę, a praca zajmuje wówczas tylko 1–2 dni. Wykonanie fundamentów jako tzw. wylewanych (monolitycznych) nie zmieni przy tym praktycznie kosztów, jeżeli będziemy mogli wypożyczyć gotowe szalunki.

Na tym etapie prac trzeba jeszcze wykonać ocieplenie i konstrukcję nośną podłogi na gruncie, a to ze względu na nietypowe rozwiązanie przyjęte w projekcie. Układ warstw ma być następujący:

 • zagęszczony piasek;
 • folia budowlana (izolacja przeciwwilgociowa);
 • płyty styropianowe (20 cm);
 • folia budowlana;
 • zbrojona górą i dołem płyta żelbetowa grubości 10 cm;
 • wylewka podłogowa 5,5 cm.

W związku z tym izolację przeciwwilgociową, cieplną i płytę żelbetową trzeba wykonać przed przystąpieniem do murowania ścian, żeby można było poruszać się wewnątrz budynku, składować materiały itp.

Uwaga! Na tym etapie powinno się ułożyć wszystkie rury i kable biegnące pod podłogą parteru i wymagające przepustów przez fundamenty – wodociąg, kanalizacja, kabel energetyczny, a także uziom fundamentowy.

Opracowanie cen i komentarz Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze