Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosztorys

Wybudowanie stanu surowegoW praktyce koszty te można będzie obniżyć, głównie przez możliwość korzystania z tańszej robocizny oferowanej przez mniejsze firmy wykonawcze lub budowę w tzw. systemie gospodarczym. Warto pamiętać, że na tym etapie robót, udział robocizny w porównaniu z kosztami materiałów jest znacznie większy niż przy innych robotach budowlanych. Również...

Wybudowanie stanu surowego

W praktyce koszty te można będzie obniżyć, głównie przez możliwość korzystania z tańszej robocizny oferowanej przez mniejsze firmy wykonawcze lub budowę w tzw. systemie gospodarczym. Warto pamiętać, że na tym etapie robót, udział robocizny w porównaniu z kosztami materiałów jest znacznie większy niż przy innych robotach budowlanych. Również ceny podstawowych materiałów budowlanych ulegają znacznym wahaniom i przy odrobinie szczęścia można trafić na okresowe promocje interesujących nas materiałów. Natomiast zmiana materiałów lub sposobu wykonania poszczególnych elementów domu nie wpływa radykalnie na obniżenie kosztów. Najczęściej podnoszony przez inwestorów problem to, z czego budować ściany zewnętrzne. W praktyce koszty różnych technologii tylko nieznacznie różnią się, i właściwym kryterium wyboru powinny być raczej własności użytkowe i parametry ściany. Przy porównywaniu kosztów, należy zawsze brać pod uwagę koszt całkowicie wykończonych ścian, z elewacją i ociepleniem, gdyż tylko wtedy ujawnią się różnice w rzeczywistych kosztach ich wykonania. Stan surowy domu to przede wszystkim konstrukcja nośna budynku, na której nie należy oszczędzać, gdyż ewentualne poprawki z reguły będą bardzo drogie, a często niemożliwe do wykonania. Ale też nie należy przesadzać ze wzmacnianiem ścian przez np. ich zbyteczne pogrubienie czy nadmierne użycie stali zbrojeniowej ponad wymagania projektowe, które i tak najczęściej określane są ze znacznym zapasem wytrzymałości. Trzeba też pamiętać, że często zmiana jednego elementu konstrukcyjnego domu, pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w innych jego częściach. Przy zamianie np. ściany dwuwarstwowej na jedno- lub trójwarstwową, konieczne będzie pogrubienie ścian fundamentowych, co trzeba uwzględnić przy sporządzaniu kalkulacji.

 

FUNDAMENTY

 

Pole manewru przy wykonywaniu fundamentów jest ograniczone w praktyce do wykonania ich z betonu wylewanego w deskowaniu lub wymurowanie z bloczków betonowych. W kosztorysie projektowym koszt robót fundamentowych łącznie z pracami ziemnymi określono na ok. 20 000 zł dla ław fundamentowych o szerokości średnio 70 cm i grubości ścian fundamentowych 25 cm. W przypadku konieczności ich pogrubienia, np. pod ściany trójwarstwowe lub posadowienie na gruncie o małej nośności, koszty odpowiednio wzrosną. Natomiast koszt samych materiałów użytych do wybudowania projektowanych fundamentów wyniesie łącznie ok. 8500 zł. Nieco niższy będzie koszt materiałów do wylania ścian fundamentowych w deskowaniu, ale więcej zapłacimy za robociznę i szalunek, więc w praktyce ogólny koszt będzie podobny.

 

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE NOŚNE

 

Wg projektu ściany zewnętrzne zbudowane są z pustaków ceramicznych grubości 25 cm, ocieplonych styropianem oraz wykończonych tynkiem akrylowym. Koszt ich postawienia określono na kwotę 20 000 zł (warstwa nośna, ocieplenie i elewacja). Z zestawienia materiałowego wynika, że przy takim rozwiązaniu koszt materiałów wyniesie ok. 12 000 zł. Bez szkody dla trwałości budynku, ściany nośne można „pocienić” do 18-19 cm, zwiększając jednocześnie izolację do 12 cm grubości. Koszt budowy praktycznie się nie zmieni, a uzyskamy lepszą ciepłochronność. Na podobnym poziomie kształtować się będą koszty, gdy do budowy ścian zewnętrznych w tej technologii użyjemy bloczków z betonu komórkowego lub silikatów. Jednak przy ociepleniu bloczków betonowych lepiej zastosować ocieplenie z wełny mineralnej, co zwiększy koszty izolacji cieplnej o ok. 2000 zł. Ściany zewnętrzne można też postawić jako jednowarstwowe z lekkich odmian betonu komórkowego lub pustaków z ceramiki poryzowanej. Jednak koszt materiałów będzie wyższy, a także trzeba będzie poszerzyć ściany fundamentowe. Plusem tego rozwiązania będzie tańsza robocizna i uproszczone wykończenie elewacji. Na szerszym fundamencie trzeba też postawić ścianę w technologii trójwarstwowej. Wbrew powszchnej opinii, koszt użytych do jej budowy materiałów nie będzie wyższy niż w innych technologiach, a można uzyskać w ten sposób wysoką ciepłochronność. Wpływ na koszty materiałowe będzie miał przede wszystkim rodzaj warstwy elewacyjnej – wykończenie tynkiem na pustakach elewacyjnych grubości 9 cm będzie tanim rozwiązaniem konkurencyjnym kosztowo do innych wariantów.

 

Ściany nośne wewnętrzne z pustaków ceramicznych to koszt 2300 zł, z czego koszt materiału to 1500 zł.


Pobierz wersję pdf: Kosztorys
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom "Dom Polski"
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".