Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosztorys

Wykonanie instalacjiNa ile przewidywane koszty znajdą potwierdzenie przy realizacji budowy zależy w dużym stopniu od rodzaju użytych materiałów, technologii i kosztów robocizny przyjętej w danym rejonie Polski. Przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy „inteligentnego domu” nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Oczywiście część tych ponadnormatywnych wydatków wynika...

Wykonanie instalacji


Na ile przewidywane koszty znajdą potwierdzenie przy realizacji budowy zależy w dużym stopniu od rodzaju użytych materiałów, technologii i kosztów robocizny przyjętej w danym rejonie Polski. Przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy „inteligentnego domu” nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Oczywiście część tych ponadnormatywnych wydatków wynika z chęci obniżenia kosztów eksploatacji, przy czym za ekonomicznie uzasadnione można uznać takie rozwiązania, których koszty zwrócą się w okresie nie dłuższym niż 10 lat. Takie założenie może więc być podstawą dowyboru takiego czy innego wariantu instalacji – głównie grzewczej i wentylacyjnej – po porównaniu kosztów ich wykonania oraz spodziewanych efektów oszczędnościowych. Innym powodem instalowania ponadstandardowych wariantów instalacji jest chęć uzyskania wyższego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania, a także walory estetyczne, dotyczące głównie widocznych elementów instalacji wodnej, grzewczej czy elektrycznej. W przykładowym projekcie domu Echo 3 zamieszczony został również kosztorys instalacji elektrycznej, grzewczej, wodociągowej, sanitarnej i gazowej opracowany metodą wskaźnikową na podstawie przeciętnych cen materiałów i robocizny obejmujących projektowany zakres robót. Oczywiście zawarte w projekcie instalacje można modyfikować, zależnie od lokalnych warunków dostępności do mediów i potrzeb użytkownika. Można więc dowolnie zmieniać sposób ogrzewania, rozmieszczenie gniazd elektrycznych, zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków, pod warunkiem wykonania tych instalacji zgodnie z przepisami i warunkami zabudowy.

 

OGRZEWANIE

 

Warto pamiętać, że o wydatkach na ogrzewanie decyduje przede wszystkim rodzaj używanego paliwa lub innego źródła ciepła oraz ciepłochronność budynku, natomiast podrzędne znaczenie ma sposób przekazywania ciepła do wnętrza pomieszczeń. W przykładowym domu Echo 3 instalacja ta została zaprojektowana jako centralne ogrzewanie zasilane z kotła gazowego z grzejnikami płytowymi w pokojach oraz grzejnikami rurkowymi w łazienkach. Orientacyjny koszt jej wykonania oszacowano na ok. 14 000 zł (razem z kotłem), co może stanowić bazę porównawczą do innych rozwiązań tej instalacji. W tym wariancie systemu ogrzewania zróżnicowanie cen materiałów i urządzeń jest stosunkowo niewielkie, główną pozycję w kosztach stanowi zakup kotła. Najtańsze kotły gazowe mocy 15 kW można już kupić w cenie poniżej 2500 zł, a za kocioł dwufuncyjny o mocy 24 kW trzeba zapłacić przynajmniej 3000 zł. Nieco droższe będą kotły z zamkniętą komorą spalania, przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy zamontować je w kuchni lub łazience. Alternatywnym rozwiązaniem zwiększającym sprawność spalania, a więc i zapewniającym mniejsze zużycie gazu, będzie zamontowanie kotła kondensacyjnego w cenie przynajmniej 5000 zł. Jednak w takiej instalacji trzeba również zwiększyć powierzchnię grzejników, aby w pełni wykorzystać walory tych kotłów pracujących przy znacznie niższej temperaturze zasilania. Podwyższy to koszt instalacji o dodatkowe 1000-1500 zł. Ogrzewanie gazowe można uznać za optymalne rozwiązanie dla większości domów jednorodzinnych, ze względu na stosunkowo niski koszt paliwa i komfort obsługi oraz użytkowania. Jednak nie wszędzie istnieje dostęp do sieci gazowej i wtedy musimy zdecydować się na inne źródło ciepła. Identyczną instalację wewnętrzną możemy zamontować, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie gazem płynnym, gdyż jedynie kocioł będzie wymagał prostego przezbrojenia na ten rodzaj paliwa. Jednak dodatkowo konieczne będą zarówno wykonanie podłączenia do zbiornika gazu, jak i dzierżawa samego zbiornika, co szacunkowo kosztuje 2000-3000 zł. Znacznie droższy jest również gaz płynny i tego typu rozwiązania stosuje się najczęściej w rejonach, gdzie w przyszłości będzie doprowadzony gaz ziemny. Niemal bezobsługowym źródłem ciepła może być również kocioł olejowy, który wraz ze zbiornikiem i niezbędnym wyposażeniem kosztuje przynajmniej 6000 zł. Dość tanie w użytkowaniu, ale kłopotliwe w obsłudze są kotły na paliwo stałe. Ich zainstalowanie wymaga też oddzielnego pomieszczenia umożliwiającego również składowanie węgla, drewna, pelet. Kotły te muszą pracować w otwartych obiegach grzewczych, co dodatkowo komplikuje ich montaż. Koszt zakupu kotła z niezbędnym osprzętem to wydatek przynajmniej 2500 zł, ale za wersje „zautomatyzowane” zapłacimy przynajmniej dwa razy więcej.

 

Alternatywnym rozwiązaniem dla zastosowania grzejników będzie zainstalowanie ogrzewania podłogowego lub systemu mieszanego. Choć koszt samych rur grzewczych jest niewielki, to przy kalkulacji trzeba uwzględnić również niezbędne izolacje, sterowanie i dodatkowe warstwy podłogowe. Przeciętnie instalacja ogrzewania podłogowego kosztuje ok. 80 zł/m2 po odjęciu materiałów i tak niezbędnych do wykonania podkładu podłogowego. Centralne ogrzewanie z grzejnikami to nie jedyne rozwiązanie dla przykładowego domu. Bardzo niskie nakłady inwestycyjne (rzędu 3000 zł) zapewni zamontowanie ogrzewania elektrycznego w postaci grzejników konwektorowych lub elektrycznego ogrzewania podłogowewgo. To ostatnie stosuje się jednak najczęściej jedynie w określonych pomieszczeniach – głównie w łazienkach – jako współpracujące z innym źródłem ciepła, dla uzyskania efektu „ciepłej podłogi”.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kosztorys
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom "Dom Polski"
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".