Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na gaz, olej, paliwa stałe

Ciepło jest w domu konieczne. Jego źródłem może być któreś z paliw, prąd. Musimy tylko dobrać urządzenie, które energię chemiczną czy elektryczną przetworzy w interesującą nas cieplną. Tego ciepła najczęściej będziemy potrzebowali w postaci ogrzanej wody. Będziemy ją następnie rozprowadzali w instalacji grzewczej lub czerpali z baterii jako ciepłą wodę...

Ciepło jest w domu konieczne. Jego źródłem może być któreś z paliw, prąd. Musimy tylko dobrać urządzenie, które energię chemiczną czy elektryczną przetworzy w interesującą nas cieplną. Tego ciepła najczęściej będziemy potrzebowali w postaci ogrzanej wody. Będziemy ją następnie rozprowadzali w instalacji grzewczej lub czerpali z baterii jako ciepłą wodę użytkową. Urządzenie, w którym następuje przemiana energii z jednej formy w drugą, nazywamy kotłem grzewczym. Ta tradycyjna nazwa dziś nie jest najtrafniejsza. Należałoby raczej mówić o złożonej i wyrafinowanej aparaturze grzewczej.

 

Nie trzeba znać szczegółów konstrukcji kotła, żeby z niego korzystać. Kiedy jednak czytamy firmowe materiały informacyjne, spotykamy terminy, których znaczenie nie zawsze jest jasne. Dlatego warto dokonać krótkiego przeglądu różnych typów urządzeń, jakie mamy do wyboru.

Zacznijmy od wyboru paliwa. Najkorzystniejszy pod każdym względem jest gaz ziemny. Jeśli więc jest doprowadzony w pobliże naszego domu, nie mamy się nad czym zastanawiać.

 

Na drugim miejscu możemy umieścić olej opałowy i gaz płynny (LPG). Gazowi ziemnemu ustępują tylko nieznacznie. Tyle że trzeba je magazynować i odnawiać zapas.

 

Nową wartość zyskuje węgiel, jeśli do jego spalania wykorzystamy urządzenia nowoczesne. Gdzie to możliwe, opłaca się stosować drewno lub inne postacie biomasy.

 

Najdroższym źródłem energii jest elektryczność. Ale i jej wykorzystanie może być opłacalne.

 

NA GAZ I OLEJ

 

Sercem kotła jest palnik. Przekształca on energię chemiczną oleju lub gazu w cieplną. Od jego konstrukcji zależą stopień wykorzystania paliwa, czystość spalin i trwałość urządzenia.

 

W kotłach olejowych palnik wyposaża się z reguły w podgrzewacz, w którym paruje olej i spalanie dzięki temu przebiega podobnie jak w przypadku gazu. Dostępne są także konstrukcje dwupaliwowe (olej/ gaz).

 

Gazowy palnik atmosferyczny (inżektorowy) działa na zasadzie znanej nam choćby z kuchenki. Gaz wypływający z dyszy miesza się z otaczającym ją powietrzem. W palniku nadmuchowym (ciśnieniowym, wentylatorowym) natomiast dozowane są oba składniki: gaz i powietrze. Umożliwia to precyzyjne dobranie właściwych ich proporcji.

 

Obecnie standardem stały się palniki modulacyjne. Wielkość płomienia zmienia się w nich w sposób ciągły. Pozwala to płynnie regulować moc kotła w bardzo dużym zakresie.

 

Palnik działa w wydzielonej części kotła, zwanej komorą spalania. Wykonuje się ją albo z żeliwa, albo ze stali stopowej.

 

Komora spalania może być otwarta lub zamknięta. Przy tej pierwszej powietrze jest pobierane z pomieszczenia. W miarę postępu spalania muszą napływać kolejne jego ilości. Stawia to pewne wymagania wobec systemu wentylacyjnego. Dopływające powietrze jest przy tym zimne, co powoduje straty energii w pomieszczeniu. Przy zamkniętej komorze spalania powietrze jest zasysane specjalną rurą wyprowadzoną na zewnątrz. Druga, odprowadzająca spaliny, zazwyczaj jest w niej umieszczona współosiowo.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kotły na gaz, olej, paliwa stałe
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom "Dom Polski"
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".