Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Na zewnątrz i do środka

Estetyczne, trwałe i wygodne drzwi będą w każdym domu ważnym elementem aranżacji wnętrz. Szerokie i przeszklone doskonale pasować będą w wejściu do salonu, natomiast w sypialni powinny być montowane drzwi pełne, skuteczniej izolujące to pomieszczenie od reszty domu. Wielkość i wygląd drzwi wejściowych trzeba dopasować do formy całego budunku.KIEDY KUPOWAĆDrzwi...

Estetyczne, trwałe i wygodne drzwi będą w każdym domu ważnym elementem aranżacji wnętrz. Szerokie i przeszklone doskonale pasować będą w wejściu do salonu, natomiast w sypialni powinny być montowane drzwi pełne, skuteczniej izolujące to pomieszczenie od reszty domu. Wielkość i wygląd drzwi wejściowych trzeba dopasować do formy całego budunku.

KIEDY KUPOWAĆ

 

Drzwi wewnętrzne montowane są obecnie jako niemal ostatni element wykończenia domu, gdy ściany zostały już ostatecznie pomalowane lub wytapetowane, ułożono podłogę. Z ich zakupem możemy więc wstrzymać się do ostatniego etapu budowy, zwłaszcza, że przy wcześniejszym ich zamontowaniu z pewnością ulegną mniejszym lub większym uszkodzeniom podczas prowadzenia innych prac wykończeniowych. Jedynie w przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż ościeżnic metalowych – stosowanych głównie w pomieszczeniach gospodarczych czy garażach, osadzamy je w trakcie murowania lub przed otynkowaniem ścian.

 

Drzwi zewnętrzne, ze względu na konieczność zapewnienia ochrony domu przed kradzieżą w trakcie prac wykończeniowych, z reguły montujemy na etapie stanu surowego zamkniętego. Jednak montaż eleganckich, docelowych drzwi wejściowych na tym etapie budowy, to potencjalna możliwość ich uszkodzenia. Także dostęp do kluczy różnych osób umożliwia ich podrobienie. Problem z kluczami łatwo rozwiązać instalując w drzwiach tzw. wkładki zamkowe budowlane, które po zakończeniu robót wymienia się na patentowe. Trudniej będzie ochronić drzwi przed uszkodzeniem, bo nawet ofoliowanie nie zabezpieczy ich przed obiciem czy zarysowaniem. Takich problemów można uniknąć instalując prowizoryczne drzwi wejściowe, które później można będzie założyć w pomieszczeniu gospodarczym.

 

Wybór określonego typu drzwi to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań i zasobności kieszeni, dlatego trudno sugerować jakieś konkretne rozwiązania. Jednak przy ich wyborze musimy przede wszystkim ustalić ich szerokość oraz kierunek otwierania. Trzeba pamiętać, że drzwi do łazienki, wc oraz kotłowni powinny otwierać się na zewnątrz tych pomieszczeń. Uwaga! Często spotykany błąd – wyłączniki oświetlenia powinny znajdować się przy krawędzi drzwi od strony klamki, na co trzeba zwrócić uwagę przy układaniu instalacji elektrycznej i doborze kierunku otwierania.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Na zewnątrz i do środka
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom "Dom Polski"
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".