Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe są tak zróżnicowane jak żadne inne. Bo i pod tym pojęciem kryją się zupełnie odmienne urządzenia – od supernowoczesnych i niemal bezobsługowych, po najprostsze, ale za to solidne, trwałe i tanie.

Kotły na paliwa stałe

Dwa podstawowe kryteria przy wyborze kotła na paliwo stałe to rodzaj paliwa (węgiel, pellety, drewno w szczapach itd.) oraz uciążliwość obsługi (kotły zasypowe lub z podajnikiem).

 

W jakimś stopniu jedno zależy od drugiego, bo kocioł węglowy może być zasypowy lub z podajnikiem, lecz do drewna w szczapach musimy mieć kocioł zasypowy. Jeżeli zaś chcemy palić biomasą, ale równocześnie wykorzystywać dobrodziejstwa automatyzacji, powinniśmy się zainteresować urządzeniami na pellety. Możliwości jest sporo, bo asortyment kotłów właśnie w segmencie urządzeń na paliwa stałe jest najbardziej zróżnicowany.

 

Z praktycznych względów nie możemy zaś zapominać, że ważnym czynnikiem wyboru są rozmiary kotła. Tym bardziej, że w wielu projektach kotłownie są maleńkie, pomyślane raczej dla kompaktowych urządzeń gazowych. Musimy też mieć świadomość, że każdy kocioł na paliwo stałe potrzebuje zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Typowa pojemność dla 4 osób to 140–200 litrów, czyli całkiem spora "beczka".

 

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Kocioł może kosztować dwa albo i kilkanaście tysięcy zł. Oczywiście będą to urządzenia zupełnie inne – o różnym stopniu automatyzacji, z odmiennym wyposażeniem. Ale to my musimy ostatecznie zdecydować, za co jesteśmy gotowi zapłacić.

fot. Klimosz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".