Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty, ściany, stropy

Inwestor: – Dzień dobry, chciałbym porozmawiać na temat budowy domu. Interesują mnie kolejne etapy wykonania budynku. Jak wiadomo, kluczowe są fundamenty, ale także ściany i stropy. Zależy mi na tym, by były niedrogie, ale jednocześnie wytrzymałe i energooszczędne.

Fundamenty, ściany, stropy

Ekspert budowlany: – Oczekiwania większości inwestorów – całkiem zrozumiałe – są podobne: ma być tanio, szybko i solidnie. Od pewnego czasu do tych wymagań dochodzi energooszczędność, bo taki jest obecnie trend w budownictwie. Spróbuje podpowiedzieć, jak sprostać tym oczekiwaniom, choć muszę zastrzec, że nie zawsze uda się je wszystkie zaspokoić.

Zacznijmy od fundamentów, elementu, od którego zależy bezpieczeństwa całej budowli. Z tego powodu jego zaprojektowanie i wykonanie wymaga szczególnej staranności. Fundament musi być dostosowany do obciążeń i do warunków gruntowych. Ewentualne błędy na etapie projektowym i wykonawczym będzie bardzo trudno naprawić, a koszty z tym związane mogą być bardzo wysokie.

Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego przykładam dużą wagę do projektu. Skłaniam się ku projektowi powtarzalnemu. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Mam tylko wątpliwość, czy potrzebne będą jakieś zmiany w sposobie fundamentowania, w stosunku do tego, co będzie opisane w dokumentacji.

– Jak wspomniałem, w każdym projekcie określa się sposób posadowienia budynku dopasowany do obciążeń, jakie będzie on przekazywać na fundament oraz do nośności gruntu. W projektach gotowych, parametry te projektowane są dla przeciętnej nośności gruntu i dla strefy klimatycznej centralnej Polski. Rzeczywiste warunki gruntowe na działce mogą oczywiście odbiegać od przyjętych w projekcie i jeśli są od nich znacznie gorsze, konieczne jest przystosowanie do nich fundamentowania budynku. To zawsze obowiązek projektanta dokonującego tzw. adaptacji projektu.

Co rozumieć pod pojęciem „gorsze warunki gruntowe”? Jakie konkretnie sytuacje będą wymagały zmiany sposobu fundamentowania?

– Wbrew pozorom, problemy przysparzają nie tylko grunty położone w bardzo szczególnych rejonach, np. na obszarach szkód górniczych, ale także nasypowe, torfowiska oraz grunty niepewne, których nie przebadano geotechnicznie. Przeprojektowanie fundamentów może być też konieczne w przypadku gruntów niejednorodnych, przewarstwionych, gdy w obszarze fundamentów występuje znaczne zróżnicowanie ich cech. Do poprawnego zaprojektowania fundamentów potrzebna jest więc dobra znajomość warunków gruntowo-wodnych. Dlatego zawsze warto wykonać badania geotechniczne – najlepiej zanim zostanie kupiona działka, by można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt wybudowania na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już domy podobne wielkością do naszego i wiadomo, że nie było problemów z ich budową.

Redakcja BD
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".