Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna, drzwi, bramy garażowe

Inwestor: – Tym razem chciałbym porozmawiać o tym, jak wybrać do domu okna, drzwi i bramę garażową. Zdaję sobie sprawę, że tematyka jest obszerna, ale może uda się dowiedzieć przynajmniej najważniejszych rzeczy.

Okna, drzwi, bramy garażowe

Ekspert budowlany: – Służę pomocą. Proponuję zacząć od okien.

No właśnie, które wybrać: plastikowe czy drewniane? Co się bardziej opłaci.

– Hmm, wybierając okna, wielu inwestorów – podobnie jak pan – koncentruje się przede wszystkim na cenie i materiale, z jakiego wykonane są ramy. Tymczasem dobre okno, z jakiego budulca by nie było, powinno spełniać kilka warunków. Najważniejsze, żeby było ciepłe. Dlatego dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik U, określający ciepłochronność okna. Od 2017 r. okna fasadowe nie mogą mieć U większego niż 1,1 W/(m²·K). Od 1 stycznia 2021 r. współczynnik ten ma wynosić 0,9. Dla okien dachowych parametr ten to odpowiednio 1,3 i 1,1.

Generalnie im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej, choć należy zachować umiar, ponieważ niższe parametry będą miały swoją cenę. Kupując okna nie dajmy się zwieść. Większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 123 x 148 cm. A dla naszych okien, o innych wymiarach, ciepłochronność będzie nieco inna. Niestety, niektórzy sprzedawcy podają współczynnik U dla samej szyby, a ten jest zawsze dużo niższy. Energooszczędność okna zależy bowiem od właściwości całego systemu – pakietu szybowego, budowy profili oraz uszczelnienia.

A co z bezpieczeństwem?

– Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej włamań do domów odbywa się przez okna, szczególnie tarasowe. Dlatego ich producenci stosują rozmaite zabezpieczenia, takie jak wzmocnione profi le, szyby laminowane folią, klamki z zamkiem, a także specjalne okucia. W modelach antywłamaniowych zaczepy mają kształt grzybka, co utrudnia wyważenie okna. Im więcej tych elementów, tym bezpieczniej możemy się czuć, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że dla włamywacza nie ma bariery nie do pokonania. Kwestią jest tylko czas, potrzebny intruzowi na sforsowanie okna. Odporność na włamanie określa sześć klas RC – od 1 do 6. W przypadku najniższej bariera praktycznie nie będzie stawiała oporu. Do sforsowania okien o wyższej klasie włamywacz będzie potrzebował nieco więcej czasu. Trzeba jednak zastrzec, że produkty o klasie wyższej niż 3 oferowane są sporadycznie.

Redakcja BD
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Budujemy Dom - Rozmowy o budowaniu domu

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".