Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pałacowa klasyka

Wyrafinowane zdobienia, połysk cennych kruszców i kamieni, okazałe przestrzenie o nienagannych proporcjach... Te atrybuty mogą wyróżniać również współczesne wnętrza, trzeba jednak wyczucia i rozsądku, który pozwoli nam uniknąć przesady.

Pałacowa klasyka

Klasyczny styl pałacowy bardzo źle znosi brak umiaru i proporcji, ale zrealizowany z wyczuciem pozwala odpocząć od zwykłej codzienności, zachwycić się harmonią kolorów i kształtów. To propozycja dla pewnych siebie tradycjonalistów i miłośników komfortu. Choć jego nazwa kojarzy się z czasami antycznymi lub znacznie późniejszym klasycyzmem, nie jest związana z określoną epoką, ale raczej z klasycznym kanonem dowolnie wybranego nurtu z przeszłości. W zależności od upodobań możemy wprowadzić do naszego domu akcenty ze starorzymskiej świątyni, średniowiecznego zamku lub barokowego pałacu.

Styl pałacowy cieszy się dziś niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ stanowi odpowiedź na blokową unifikację. W ograniczonym metrażu nie odnajdą się gipsowe gzymsy, fantazyjnie upięte ciężkie zasłony czy monumentalne meble. Należy im zapewnić odpowiednią ilość miejsca; luksus to nie tylko kunsztowne formy i szlachetne materiały, ale także - a może przede wszystkim - przestrzeń. Pałacowa klasyka potrzebuje jej jak żaden inny nurt. Tradycyjne meble wymagają odpowiedniego wyeksponowania, by mogły zachwycić. Spływające fałdami kotary wołają o wysokie sufity, a zbyt niskie drzwi czy za małe okna zniweczą trud wniesiony w aranżację wnętrza.

Ważnymi wyznacznikami pałacowej aranżacji są przede wszystkim kunsztowne zdobienia i nasycone kolory - burgund, brąz, ciemna butelkowa zieleń. Jednak dziś chętnie posługujemy się również jasnymi odcieniami. Ciężkie zasłony zastępujemy półprzejrzystymi tkaninami, które można starannie upiąć lub zawiesić w luźno puszczonych falach, obowiązkowo sięgających podłogi. Jednak kluczowym elementem dla stylowego salonu będzie usytuowany centralnie, zdobiony kryształkami okazały żyrandol.

fot. Zimmer + Rohde

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".