Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Neofolk

Inspirowane polskim folklorem wnętrze z założenia jest pogodne, bo zaaranżowane z przymrużeniem oka. Choć nowoczesne, to jednak dostarcza jego mieszkańcom potrzebnych chwil zapomnienia i oderwania od codzienności.

Neofolk

Umowność, prostota i miła swojskość potraktowana niezbyt dosłownie stanowią siłę tego stylu. Tu wiele elementów przypomina minimalistyczny apartament i tylko niektóre wybijają się na pierwszy plan przyciągając wzrok kolorami. Delikatnie ożywiają i energetyzują spokojne tło, jakie tworzą drewniane meble i jasne ściany. Liczy się pomysłowość i czerpanie z polskiej sztuki ludowej. A w polskiej tradycji są to łowickie wycinanki, pająki, kurpiowskie wzory, góralskie parzenice i pasiaste wełniaki. Do tego drewno, ale w rodzimym wydaniu: dąb, jesion, olcha, brzoza i buk.

Współczesny folkowy nurt to przede wszystkim prostota form i jasne tło dla ludowych detali w postaci pasiastego chodnika, poduszek udekorowanych łowicką wycinanką czy nawiązującej do ludowych dekoracji ceramiki. Ciekawy efekt dają także ściany i meble malowane na biało, okraszone subtelnymi nawiązaniami do wiejskiej izby - folkowym wzorem na tkaninach czy kwiatami w wazonie. We wnętrzach urządzonych na folkową nutę kolorystyka jest oparta na efektownych połączeniach i nowoczesnym skontrastowaniu bieli z typowymi folkowymi barwami: czerwienią, granatem, pomarańczami, żółcieniami, fioletami i zielenią. Brązy, beże, kolory piaskowe i złamana biel mają rację bytu, o ile towarzyszy im barwna dominanta.

Dość trudno określić, jakie powinny być meble w stylu folk, będą to nie tyle egzemplarze z wiejskim rodowodem, co w sposób przesadny takowe naśladujące. Polegamy tu jednak przede wszystkim na meblach prostych, których rolą jest towarzyszenie dekoracjom.

fot. Magnat

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".