Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony okienne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

Osłony okienne

Osłony przeciwsłoneczne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. W opinii ekspertów skuteczniejsze są te drugie, które absorbują ciepło już przed szybami, dzięki czemu wnętrza się nie nagrzewają. Inny podział tych produktów związany jest z miejscem montażu - osłon do okien fasadowych nie można zakładać w oknach dachowych (i na odwrót). Przed podjęciem decyzji o wyborze warto więc usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.

Jakie są rodzaje osłon wewnętrznych?

ROLETY
Zastosowanie tego typu osłon to najprostszy sposób na zabezpieczenie wnętrz przed upałem. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.

Najpopularniejsze rolety zwijane składają się z wałka mocowanego (na wkręty lub za pomocą specjalnych uchwytów, które nie wymagają przewiercania ramy okiennej) w górnej części okna i wysuwanego z nich materiału, który powinien być odporny na płowienie. Może on zwisać swobodnie bądź w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna.

Skuteczność tych osłon zależy od rodzaju zastosowanej tkaniny. Rolety standardowe chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie, dlatego lepiej wybrać modele dekoracyjne ze specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Jeszcze lepsze są produkty całkowicie zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła.

Obok rolet zwijanych w sprzedaży są tzw. modele "dzień i noc". Składają się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Z kolei w roletach rzymskich opuszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.

Redakcja BD
FOT. VELUX

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".