Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Wnętrza 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planujemy przestrzeń dzienną

Dawniej był najokazalszym pomieszczeniem w pałacu lub dworze. Dziś salon jest nieodłącznym elementem domów i mieszkań w bloku. Stracił nieco na dekoracyjności, za to zyskał nowe funkcje. Czy można go dobrze zaprojektować?

Planujemy przestrzeń dzienną

GOTOWY NA WSZYSTKO

Planowanie salonu nie należy do najprostszych, choć wydaje się mniejszym wyzwaniem niż urządzanie kuchni. Decyzje dotyczące doboru i rozmieszczenia elementów wyposażenia musimy uzależnić od wielu czynników - m.in. wielkości salonu, jego usytuowania względem innych pomieszczeń i dodatkowych funkcji, jakie mu przydzielimy. Jeśli stanowi część dużego domu, nie musi wypadać z tradycyjnej roli - nadal może być miejscem reprezentacyjnym, w którym gromadzi się rodzina oraz goście. To znacznie upraszcza dobór mebli.

W niedużym mieszkaniu, salon ma spełniać różne funkcje. Tu wypoczywa rodzina w ciągu dnia, więc przydadzą się wygodne meble wypoczynkowe i szafka pod telewizor. Nie obejdzie się bez funkcjonalnego stolika lub ławy, zwłaszcza że od czasu do czasu zaprosimy tu gości. A jeśli salon to także gabinet? Konieczne staje się biurko o lekkiej, mało biurowej formie, która nie zniszczy koncepcji stylistycznej miejsca. Niekiedy salon zamienia się w sypialnię.

To wyzwanie przede wszystkim dla kanapy. Musi być ona nie tylko gotowa na intensywną eksploatację, ale też oferować, po rozłożeniu, miejsce do spania, a przy okazji także schowek na pościel. Wybór takiej kanapy niełatwy. Dlaczego? Choć meble są coraz ładniejsze i doskonalsze, wciąż konieczność zastosowania funkcjonalnych rozwiązań i ograniczenia rozmiarów zmusza projektantów do kompromisów. Z tego powodu rozkładanym meblom może czasem brakować lekkości i finezji. Trudniej też dopasować funkcjonalny model do salonu pod względem stylu.

fot. QUICK-STEP

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2018

Budujemy Dom - Wnętrza 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".