Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Patryk)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Patryk)

W moim przypadku decyzja o kupnie odkurzacza była oczywista. Przymierzałem się do budowy domu od kilku lat i zdecydowałem się na wiele nowoczesnych rozwiązań - mówi Patryk, członek Klubu Budujących Dom.

aktualizacja: 2023-07-12 08:34:11

Parametry domu:

  • Dom parterowy z użytkowym poddaszem i z garażem, powierzchnia użytkowa 220 m2;
  • Układ pomieszczeń - 5 pomieszczeń na parterze i 4 na poddaszu

Instalacja:

  • 6 gniazd - 2 na poddaszu, 2 na parterze (korytarz), 1 w garażu, automatyczna szufelka w kuchni i w wiatrołapie, szufelka podblatowa w kuchni

Decyzja: w moim przypadku decyzja o kupnie odkurzacza była oczywista. Przymierzałem się do budowy domu od kilku lat i zdecydowałem się na wiele nowoczesnych rozwiązań. Wychodzę bowiem z założenia, że dom buduje się na długie lata (jeśli nie na całe życie) i przede wszystkim ma mi się w nim mieszkać wygodnie.

Wybrałem odkurzacz z cyklonem z dwóch powodów:

  • nie muszę czyścić i wymieniać filtra (widziałem sąsiada trzepiącego worek, tumany kurzu, farfocle odczepiane ręcznie od worka i sąsiad cały w szarym pyle);
  • zapchany filtr znacznie obniża przepływ powietrza (choćby tak jak w samochodzie) i obniża skuteczność odkurzacza. Jednostki z cykloniczną separacją zanieczyszczeń przez cały czas pracują ze 100% mocą (zapchany filtr nie ogranicza siły ssącej), a ich opróżnianie to zdjęcie pojemnika i wysypanie zawartości.
Ułożenie rur w salonie i w holu. Dla pewności rury zostały przymocowane do posadzki, by podczas zalewania betonem nie przemieściły się i nie rozszczelniły

Centralny odkurzacz - porady i przestrogi

  • Samo ułożenie instalacji jest poste, ale układając samodzielnie warto zwrócić uwagę na podejścia pod gniazda (kolana ostre), szczególnie w miejscach podłączania szufelek oraz prawidłowe usytuowanie trójników i rozgałęźników. Ważne jest również takie montowanie rurociągu, aby nie występowała "cofka" na instalacji po wyłączeniu jednostki. Całe szczęście fachowcy o tym pamiętali.
  • Decydując się na centralny odkurzacz obawiałem się na początku, że wpłynie on negatywnie na funkcjonowanie rekuperatora. Bałem się, że całe powietrze dostarczane przez wentylację odprowadzane będzie przez odkurzacz i usuwane na zewnątrz. W praktyce jednak okazało się, że nie ma to większego znaczenia, bo odkurzacz pracuje u mnie raz w tygodniu i przez krótki czas, zmniejszenie odzysku ciepła jest więc niezauważalne, a dzięki pewnym nieszczelnościom - w razie niedostatecznego napływu powietrza nawiewanego przez wentylator przeniknie ono innymi drogami.
  • Dodatkowo zdecydowałem się też na separator popiołu za 200 zł i nie żałuję - nie wzbijam już tumanów popiołu, wywijając zmiotką i szufelką. Dziwię się tylko, dlaczego od razu go nie kupiłem.
  • Polecam również automatyczną szufelkę pod szafkami kuchennymi. Podczas sprzątania w jej pobliże podmiatasz to co jest na podłodze, następnie kapciem przesuwasz dźwigienkę, która powoduje otwarcie się kanału szufelki oraz załączenie odkurzacza. Po sekundzie po śmieciach na podłodze nie ma śladu. Najfajniejsze jest to, że do szybkiego sprzątania nie musisz rozwijać całego węża.
  • W ostatniej chwili zdecydowałem się też (oprócz gniazda w garażu) na dodatkowe gniazdo przy wyjściu na taras. To była doskonała decyzja. Wiosną i latem sprzątam na tarasie, a nawet odkurzam piach ze schodów z kostki brukowej. To bardzo wygodne, nie muszę zamiatać, czego nie cierpię.

Koszty instalacji centralnego odkurzacza:

Wykonanie projektu oraz ułożenie instalacji i montaż jednostki centralnej powierzyłem jednej firmie. Poczytałam opinie na temat wykonawców na forach i wybrałem firmę z siedzibą niedaleko miejsca mojego zamieszkania. Mam nadzieję, że w razie awarii nie będę musiał czekać długo na serwis.

  • Za całość zapłaciłem 8000 zł.

Redaktor: Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Jarek68

05 Jul 2012, 08:59

Nie powinna się skraplać woda. W instrukcjach dostawców odkurzaczy pamiętam takie rozwiązanie. Przy termorenowacji bardzo dobry pomysł na bezinwazyjne wykonanie instalacji odkurzacza..

17 Jun 2011, 12:59

nie kumam, co ty chcesz te bruzdy zrobić w elewacji znaczy się od zewnętrznej strony?

17 Jun 2011, 09:50

Przede wszystkim będzie się w tych rurach wkraplała wilgoć.Najpierw Ci to zaleje, a później wszystko zamarznie.Bardzo nieszczęśliwy pomysł.

Gość ares

17 Jun 2011, 09:11

Witam, czy już w wykończonym budynku, ocieplonym ale nie otynkowanym można rury pociągnąć w elewacji, np: zrobić bruzdy w styropianie' a następnie w nich umieścić rury, jak będzie zachowywać rury zimą, czy będą tworzyć się w tych miejscach mostki cieplne..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!