Budujemy Dom

Odkurzacz centralny - kłopot z teleskopową rurą, zła jakość akcesoriów

Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny - kłopot z teleskopową rurą, zła jakość akcesoriów

Choć dom jest duży, jeden wąż wystarcza do wygodnego sprzątania obu kondygnacji – noszenie go nie jest uciążliwe. Kłopot sprawia teleskopowa rura. Po pierwszym upadku, pękła plastikowa obejma i elastyczny wąż ciągle się z niej wysuwał. Po trzech latach zniszczyła się funkcja teleskopu – po rozsunięciu rury, już nie można jej skrócić. Odnoszę wrażenie, że akcesoria do sprzątania nie są dobrej jakości - mówi Natalia, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.

Jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni
Jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia z garażem 460 m2.

 

Instalacja:

 • gniazda – 10 szt. (jedno w garażu). 
 • akcesoria – wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, podstawowy pakiet akcesoriów, 
 • dokupiono – turboszczotkę i pokrowiec na wąż oraz zestaw do garażu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową filtracją – cyklon i zmywalny filtr poliestrowy, moc 1650 W, 58 dB. Gwarancja 5 lat.

 

Decyzja: deweloper, od którego kupiliśmy nowy dom do wykończenia, w trakcie budowy ułożył rurociąg na obu piętrach. Zastaliśmy już 10 gniazd, a w każdym informację, kto wykonał I etap instalacji. Bardzo się ucieszyłam z tej instalacji, wiedząc, że pomoże nam w przyszłości sprzątać tak duży dom. Noszenie odkurzacza i częste opróżnianie worków ze śmieciami byłoby na pewno bardzo kłopotliwe.

 

W ostatnim momencie wykańczania domu zdecydowaliśmy się z mężem na adaptację poddasza i tylko tam używamy teraz tradycyjnego odkurzacza. Skontaktowałam się z firmą, która przygotowała rurociąg, prosząc o sprawdzenie jego drożności. Miał odpowiednie parametry, reagowały też przewody elektryczne.

 

Sprzedawca opracował dla mnie kilka ofert. Wybrałam jednostkę z podwójną filtracją, między innymi dlatego, że na ścianie zewnętrznej w kotłowni już nie było miejsca na jednostkę i wyrzutnię powietrza, więc zawisła na ścianie wewnętrznej i odprowadza powietrze z układu do garażu. Podwójna filtracja sprawia, że powietrze jest czyste i nie zakurza garażu.

 

Nie chciałam przesadzić z ilością osprzętu do odkurzacza, bo można go w każdej chwili powiększyć. Do podstawowego pakietu dokupiłam turboszczotkę do dywanów. Sprzedawca namówił mnie jeszcze na używanie pokrowca na wąż oraz zestawu garażowego.

Zestaw szczotek
Zestaw szczotek
Duży dwukondygnacyjny dom obsługuje jeden wąż ssący o dł. 9 m. a garaż – osobny zestaw do sprzątania
Duży dwukondygnacyjny dom obsługuje jeden wąż ssący o dł. 9 m. a garaż - osobny zestaw do sprzątania

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że dokupiłam pokrowiec na wąż, bo chroni podłogi i narożniki ścian przed zarysowaniem. Powinien być jednak dłuższy i lepiej zamocowany do węża (ma rzepy), bo zsuwa się. Choć dom jest duży, jeden wąż wystarcza do wygodnego sprzątania obu kondygnacji – noszenie go nie jest uciążliwe.

   

  Cieszę się, że garaż obsługuje osobny zestaw. Uniwersalna szczotka do twardych podłóg sprawdza się też na dywanach, dlatego cięższą turboszczotkę stosuję tylko doraźnie, czyszcząc dywany z sierści psa.

   

  Kłopot sprawia teleskopowa rura. Po pierwszym upadku, pękła plastikowa obejma i elastyczny wąż ciągle się z niej wysuwał. Po trzech latach zniszczyła się funkcja teleskopu – po rozsunięciu rury, już nie można jej skrócić. Odnoszę wrażenie, że akcesoria do sprzątania nie są dobrej jakości.

   

  Rzadko używamy kominków, więc nie brakuje separatora popiołu, lecz żałuję, że w kuchni nie ma szufelki przypodłogowej. Praca odkurzacza jest cicha i wydajna, moc ssania jednostki centralnej odpowiednia.

   

  Podwójna filtracja dobrze działa, ale kiedy pracuje odkurzacz, w garażu czujemy jednak specyficzny zapach odkurzania. Zmywalny filtr poliestrowy myjemy 2 razy w roku. Jeszcze go nie wymieniliśmy. Zbiornik na śmieci opróżniamy co 3 miesiące, a jego obsługę ułatwiamy sobie wkładaniem do zbiornika worka.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – w cenie domu. 
 • II etap – materiały 4500 zł,
  - w tym gniazda 10 szt. 726 zł,
  - jednostka centralna 3012 zł,
  - wąż 9 m 199 zł,
  - ochraniacz na wąż 252 zł,
  - turboszczotka 307 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10 Marka Duovac - to urządzenia kanadyjskiego producenta z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży odkurzaczy centralnych. Rodzina odkurzaczy ...
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
polecane produkty i technologie

Specjaliści od sprzątania - BEAM

Kilka lat temu Beam świętował 60-lecie swojego udziału w tworzeniu historii branży centralnego odkurzania. Teraz firma przedstawia swoje kolejne nowoczesne urządzenia, dzięki którym sprzątanie stanie się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczne.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".