Budujemy Dom
Instalacje / Centralne odkurzanie / Artykuły

Odkurzacz centralny - kłopot z teleskopową rurą, zła jakość akcesoriów

Odkurzacz centralny - kłopot z teleskopową rurą, zła jakość akcesoriów

Choć dom jest duży, jeden wąż wystarcza do wygodnego sprzątania obu kondygnacji – noszenie go nie jest uciążliwe. Kłopot sprawia teleskopowa rura. Po pierwszym upadku, pękła plastikowa obejma i elastyczny wąż ciągle się z niej wysuwał. Po trzech latach zniszczyła się funkcja teleskopu – po rozsunięciu rury, już nie można jej skrócić. Odnoszę wrażenie, że akcesoria do sprzątania nie są dobrej jakości - mówi Natalia, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.

Jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni
Jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia z garażem 460 m2.

Instalacja:

 • gniazda – 10 szt. (jedno w garażu). 
 • akcesoria – wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, podstawowy pakiet akcesoriów, 
 • dokupiono – turboszczotkę i pokrowiec na wąż oraz zestaw do garażu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową filtracją – cyklon i zmywalny filtr poliestrowy, moc 1650 W, 58 dB. Gwarancja 5 lat.

Decyzja: deweloper, od którego kupiliśmy nowy dom do wykończenia, w trakcie budowy ułożył rurociąg na obu piętrach. Zastaliśmy już 10 gniazd, a w każdym informację, kto wykonał I etap instalacji. Bardzo się ucieszyłam z tej instalacji, wiedząc, że pomoże nam w przyszłości sprzątać tak duży dom. Noszenie odkurzacza i częste opróżnianie worków ze śmieciami byłoby na pewno bardzo kłopotliwe.

W ostatnim momencie wykańczania domu zdecydowaliśmy się z mężem na adaptację poddasza i tylko tam używamy teraz tradycyjnego odkurzacza. Skontaktowałam się z firmą, która przygotowała rurociąg, prosząc o sprawdzenie jego drożności. Miał odpowiednie parametry, reagowały też przewody elektryczne.

Sprzedawca opracował dla mnie kilka ofert. Wybrałam jednostkę z podwójną filtracją, między innymi dlatego, że na ścianie zewnętrznej w kotłowni już nie było miejsca na jednostkę i wyrzutnię powietrza, więc zawisła na ścianie wewnętrznej i odprowadza powietrze z układu do garażu. Podwójna filtracja sprawia, że powietrze jest czyste i nie zakurza garażu.

Nie chciałam przesadzić z ilością osprzętu do odkurzacza, bo można go w każdej chwili powiększyć. Do podstawowego pakietu dokupiłam turboszczotkę do dywanów. Sprzedawca namówił mnie jeszcze na używanie pokrowca na wąż oraz zestawu garażowego.

Zestaw szczotek
Zestaw szczotek
Duży dwukondygnacyjny dom obsługuje jeden wąż ssący o dł. 9 m. a garaż – osobny zestaw do sprzątania
Duży dwukondygnacyjny dom obsługuje jeden wąż ssący o dł. 9 m. a garaż - osobny zestaw do sprzątania

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że dokupiłam pokrowiec na wąż, bo chroni podłogi i narożniki ścian przed zarysowaniem. Powinien być jednak dłuższy i lepiej zamocowany do węża (ma rzepy), bo zsuwa się. Choć dom jest duży, jeden wąż wystarcza do wygodnego sprzątania obu kondygnacji – noszenie go nie jest uciążliwe.

  Cieszę się, że garaż obsługuje osobny zestaw. Uniwersalna szczotka do twardych podłóg sprawdza się też na dywanach, dlatego cięższą turboszczotkę stosuję tylko doraźnie, czyszcząc dywany z sierści psa.

  Kłopot sprawia teleskopowa rura. Po pierwszym upadku, pękła plastikowa obejma i elastyczny wąż ciągle się z niej wysuwał. Po trzech latach zniszczyła się funkcja teleskopu – po rozsunięciu rury, już nie można jej skrócić. Odnoszę wrażenie, że akcesoria do sprzątania nie są dobrej jakości.

  Rzadko używamy kominków, więc nie brakuje separatora popiołu, lecz żałuję, że w kuchni nie ma szufelki przypodłogowej. Praca odkurzacza jest cicha i wydajna, moc ssania jednostki centralnej odpowiednia.

  Podwójna filtracja dobrze działa, ale kiedy pracuje odkurzacz, w garażu czujemy jednak specyficzny zapach odkurzania. Zmywalny filtr poliestrowy myjemy 2 razy w roku. Jeszcze go nie wymieniliśmy. Zbiornik na śmieci opróżniamy co 3 miesiące, a jego obsługę ułatwiamy sobie wkładaniem do zbiornika worka.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – w cenie domu. 
 • II etap – materiały 4500 zł,
  - w tym gniazda 10 szt. 726 zł,
  - jednostka centralna 3012 zł,
  - wąż 9 m 199 zł,
  - ochraniacz na wąż 252 zł,
  - turboszczotka 307 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-07-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa
Nowy odkurzacz V MAX od Aspilusa Odkurzacz centralny V MAX wykorzystuje siłę pełnego cyklonu i odseparowuje zanieczyszczenia bez konieczności stosowania tradycyjnego filtra.
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS
Odkurzacz centralny nowej generacji prosto z Kanady - GREENline PLUS Nowość na rynku odkurzaczy centralnych GREENline PLUS - marka ta pochodzi od producenta znanych już i cenionych na świecie modeli Duovac.
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji
CanSweep - szufelka automatyczna nowej generacji Nowością wśród urządzeń dodatkowych systemu centralnego odkurzania jest szufelka automatyczna CanSweep.

Które akcesoria do centralnego odkurzacza warto kupić?

Sprzątanie za pomocą centralnego odkurzacza wymaga użycia akcesoriów, podobnych do tych, które są używane z tradycyjnym odkurzaczem. Standardowy zestaw przyrządów (kupowany w komplecie z jednostką centralną) obejmuje zwykle wąż, rurę teleskopową, ssawki, szczotkę uniwersalną, wieszak na wąż oraz torbę na akcesoria. Zobaczmy, jakie jeszcze dodatki mogą ułatwić domowe porządki.

topowe produkty

Flex-In - odkurzacz centralny z systemem węża chowanego w ścianie

System Flex-in pozwala na schowanie węża giętkiego używanego przy sprzątaniu do wewnątrz instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka schowany w ścianie lub podłodze na swoją kolej, na koniec podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go do instalacji.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze