Budujemy Dom

Czy centralny odkurzacz może być inwestycją na raty?

Artykuł na: 4-5 minut

 Kompletny system centralnego odkurzania wraz z montażem to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Zależy od powierzchni domu, mocy i ceny jednostki centralnej oraz od stopnia skomplikowania całej instalacji. Jeśli nie chcemy takich wydatków ponosić jednorazowo, całą inwestycję, a więc i koszty można rozłożyć na dwa etapy.

Ułożenie instalacji centralnego odkurzania
Ułożenie instalacji centralnego odkurzania
(fot. Smart Arrows)

Pierwszy etap – ułożenie w ścianach instalacji rur PVC, zakończonych gniazdami ssącymi. Na wykonanie tych prac wydamy ok. 1500 zł. W tym etapie projektuje się też odprowadzenie powietrza na zewnątrz. Najlepiej umieścić je w pobliżu centralnego odkurzacza (długość instalacji wydmuchowej nie powinna być dłuższa niż 5 m), aby niepotrzebnie nie zwiększać oporów przepływu w instalacji. Wyrzutnia powietrza powinna znajdować się na wysokości co najmniej 30 cm od poziomu gruntu, z dala od okien i drzwi.

 

Następny etap jest droższy (min. 3 tysiące) – zakup i montaż jednostki centralnej oraz pozostałych akcesoriów. W stosunku do ogólnych kosztów budowy domu, sfinansowanie pierwszego etapu nie powinno być kłopotliwe. Warto więc zamontować same przewody, nawet gdy zakup centralnego odkurzacza odłożymy na później.

 

Tuż przed zabetonowaniem należy koniecznie zrobić próbę: ciśnieniową i elektryczną. Ciśnieniowa wymaga zamknięcia rurociągu (np. gniazdkami w płytkach montażowych) i połączenia dowolnego odkurzacza w miejsce, gdzie ma pracować jednostka centralna. Na ostatnim gniazdku przykłada się miernik podciśnienia. Jeśli podciśnienie przy odkurzaczu jest do 5%-15% wyższe niż na najdalej położonym gniazdku – system jest sprawny. Jeśli nie, to oznacza, że instalacja jest nieszczelna, np. na łączeniach rur.

 

Aby uniknąć uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac budowlano- wykończeniowych po próbie ciśnieniowej końcówki rur należy zamknąć specjalnymi płytkami lub okleić szczelnie grubą taśmą montażową. Odkurzacza nie wolno używać do usuwania pyłu budowlanego. Może on spowodować uszkodzenie turbiny ssącej. Do odpylania trzeba używać urządzeń do tego przystosowanych, dostępnych w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.

 

Choć możliwe jest zakupienie orurowania w jednej firmie i późniejsze dokupienie jednostki centralnej w innej, to zdecydowanie rozwiązanie to nie jest godne polecenia, bo w sytuacji niesprawnego działania systemu nie będzie wiadomo, kto za to odpowiada i kto usterki ma naprawić (wykonawca orurowania czy dostawca odkurzacza). Zdecydowanie bezpieczniej więc jest zamówić cały system jako kompleksową (choć dwuetapową) usługę z zapisem w umowie, potwierdzającym, że za sprawne działanie systemu odpowiada wykonawca i ewentualne uszkodzenia, które mogą powstać podczas instalacji ów wykonawca naprawi na własny koszt. A my zapłacimy za całość, tylko po sprawdzeniu działania systemu.

 

Ważne jest by bezwzględnie unikać „fachowców”, którzy oferują wykonanie systemu z rur kanalizacyjnych. Nie nadają się one do odkurzania centralnego, ponieważ łączy się je za pomoc uszczelek, na których z czasem mogą pojawić się nieszczelności, a poza tym na ich wewnętrznej powierzchni może osadzać się kurz.

 

Choć sam montaż nie jest skomplikowany, to nie należy wykonywać go samodzielnie. Możemy w ten sposób nie tylko stracić gwarancję na sprzęt, ale również możliwość egzekwowania naprawy ewentualnych usterek, które mogą pojawić się po niefachowym montażu. Zaoszczędzimy niewiele pieniędzy, a skuteczne i długie działanie systemu może okazać się wątpliwe, i wszelkie naprawy bardzo trudne i kosztowne (kucie podłóg).

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-11-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10
Nowość: odkurzacz centralny Duovac Air10 Marka Duovac - to urządzenia kanadyjskiego producenta z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży odkurzaczy centralnych. Rodzina odkurzaczy ...
Odkurzacz centralny Saniflo SM60
Odkurzacz centralny Saniflo SM60 Marka Saniflo Hybrid Cyclonic - to kanadyjskie odkurzacze dedykowane wyłącznie dla najlepszych hurtowni instalacyjnych. Rodzina odkurzaczy ...
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania!
Hide-A-Hose - komfortowy system centralnego odkurzania! Przy systemie Hide-A-Hose wystarczy wyjąć wąż ssący z gniazda na odpowiednią długość a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę ...
polecane produkty i technologie

Specjaliści od sprzątania - BEAM

Kilka lat temu Beam świętował 60-lecie swojego udziału w tworzeniu historii branży centralnego odkurzania. Teraz firma przedstawia swoje kolejne nowoczesne urządzenia, dzięki którym sprzątanie stanie się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim skuteczne.
Najbardziej znane marki
Centralne odkurzanie - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".