Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Aktualności

Konserwacja rynien po zimie

Sprawnie działający system rynnowy to gwarancja bezpieczeństwa dla całego domu. Aby jednak takim był, konserwacja i jego czyszczenie to podstawa. Prace konserwatorskie mogą obejmować np. wyszukiwanie i zaślepianie rozszczelnień lub wszelkie naprawy powierzchni rynien.

Konserwacja rynien po zimie

System rynnowy, choć z pozoru odprowadza tylko wodę opadową, zabezpiecza tym samym dach i elewację budynku przed zawilgoceniem oraz nieestetycznymi zaciekami. Brak sprawnie działającego orynnowania może być powodem uciążliwych szkód, których likwidacja wymaga niemałych nakładów finansowych, dlatego zaleca się konserwację i czyszczenie rynien co najmniej dwa razy do roku: na wiosnę oraz jesienią.

Na dobry początek

Wstępne prace oczyszczające każdy może przeprowadzić sam do momentu, kiedy nie pojawią się usterki wymagające wiedzy eksperckiej. Czyszczenie należy rozpocząć od pozbycia się z rynien i rur spustowych zalegających gałęzi, igliwia, suchych liści czy ptasiego pierza. Najłatwiej to robić ręcznie z pomocą rękawic. Kiedy te nieczystości pozostaną w ich wnętrzu – finalnie mogą doprowadzić do zablokowania ujścia rynny i przelewania się wody opadowej. Wylewająca się woda nie tylko zabrudzi i uszkodzi elewację, ale także może przedrzeć się pod okap dachu. Tak powstałe zawilgocenie drewnianej konstrukcji może doprowadzić do postępującego zniszczenia.

Pierwszym krokiem, podczas oczyszczania rynien, powinno być mechaniczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń

Dlatego pierwszym krokiem, podczas oczyszczania rynien, powinno być mechaniczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń najlepiej miękką szczotką, która nie będzie rysować powłoki systemu. Niedopuszczalne jest stosowanie szczotki drucianej, która może zarysować powierzchnię rynien. Przy rynnach z PVC doprowadzi to do powstania głębokich uszkodzeń, a przy systemach ze stali – nawet do miejscowego zerwania warstwy ochronnej cynku i w konsekwencji tego, do do rdzewienia. - mówi Magdalena Gardyła, ekspert z Galeco.

Kolejnym krokiem jest obfite spłukanie rynny i rury spustowej wodą przy pomocy węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. To nie tylko gruntownie wyczyści powierzchnię, ale także pozwoli zdiagnozować, czy na łączeniach nie występują nieszczelności lub nie tworzą się tzw. "oczka wodne" charakterystyczne przy nienaturalnym wygięciu się rynien.

Konserwacja systemu rynnowego

Kolejnym krokiem są wnikliwe oględziny całości systemu i sprawdzenie powierzchni rynien i rur spustowych oraz połączeń i mocowań uszczelek, które mogły zostać uszkodzone.

Należy pamiętać, aby podczas prac nie przemywać uszczelek substancjami chemicznymi, takimi jak mydło czy detergenty. W przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni ochronnych w systemach stalowych, należy je wyczyścić i zamalować zaprawką, co pozwoli uniknąć pojawienia się rdzy.” – podpowiada ekspert z Galeco.

Rynny to jednak tylko połowa pracy - drugim istotnym elementem są rury spustowe. W ich przypadku należy dokładnie sprawdzić mocowanie do elewacji. Przejrzenie obejm mocujących rury spustowe jak i samych rynien pozwoli uniknąć oberwania poluzowanych mocowań przez silny wiatr.

Konserwacja rynien po zimie

Lepiej zapobiegać

Na rynku dostępne są specjalne akcesoria, dzięki którym przez cały rok można zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się zanieczyszczeń w systemach rynnowych. Mowa tu o siatkach ochronnych, które zatrzymują nawiewane przez wiatr kurz i liście oraz uniemożliwiają ptakom zagnieżdżenie się w systemie.

Prawidłowo zamontowany system rynnowy będzie spełniał swoją funkcję ochronną przez wiele długich lat pod warunkiem, że regularnie będzie on czyszczony i konserwowany, co z pewnością zabezpieczy każdego właściciela domu przed przykrymi niespodziankami oraz zbędnymi wydatkami finansowymi.

Firma powiązana: Galeco
aktualizacja: 2016-10-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON
Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON. Pokrycie tworzy połać dachową, obok której nie sposób przejść obojętnie. Dachówka ...
Blachy Pruszyński wyróżnione Znakiem Jakości Home Zone
Blachy Pruszyński wyróżnione Znakiem Jakości Home Zone Home Zone 2017 to kolejna edycja projektu, który ma na celu wyłonienie niezawodnych produktów i usług na polskim rynku. Wśród tegorocznych ...
Znamy zwycięzcę II edycji konkursu Galeco: Wygrywaj do kwadratu!
Znamy zwycięzcę II edycji konkursu Galeco: Wygrywaj do kwadratu! Kilka miesięcy rywalizacji, kilkunastu uczestników i kilkaset metrów systemów rynnowych - tak w skrócie przedstawia się podsumowanie tegorocznej ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze