Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Folie paroprzepuszczalne (FWK)

Folie paroprzepuszczalne, nazywane również foliami wstępnego krycia (FWK) lub membranami dachowymi, układamy na każdym dachu, którego poddasze będzie ocieplane – bezpośrednio na warstwie ocieplenia.

Warto również stosować je na nieużytkowych strychach, jeśli jako pokrycia dachu zamierzamy użyć blachodachówki, – zabezpieczają wtedy przed skapywaniem wody wykraplającej się na spodzie pokrycia.

Folie te – stosowane na dachach ocieplanych – pełnią kilka istotnych funkcji:

 • mogą stanowić tymczasowe pokrycie dachu (do 4 miesięcy),
 • chronią przed przeciekami,
 • umożliwiają odparowanie wilgoci z warstwy ociepleniowej,
 • zapobiegają wydmuchiwaniu włókien z ocieplenia przez wiatr.
Folia chroni przed przeciekami spowodowanymi niewielkimi nieszczelnościami pokrycia oraz wilgocią wykraplającą się na spodzie dachu w wyniku dobowych zmian temperatury
Folia chroni przed przeciekami spowodowanymi niewielkimi nieszczelnościami pokrycia oraz wilgocią wykraplającą się na spodzie dachu w wyniku dobowych zmian temperatury (fot. Marma)

Najistotniejszym parametrem folii paroprzepuszczalnej jest jej zdolność do odprowadzania wilgoci, przenikającej od strony wewnętrznej (z poddasza). Producenci najczęściej definiują tę zdolność, określając ilość wody, która może przeniknąć przez 1 m² folii w ciągu 24 godzin.

Dla powszechnie stosowanych folii dachowych wskaźnik ten wynosi 1000-3000 g/m² na dobę; folie takie uważane są za wysokoparoprzepuszczalne. Spotyka się jeszcze folie o mniejszej paroprzepuszczalności, ale w praktyce wychodzą one już z użycia przy wykonywaniu pokryć dachowych. Trzeba jednak wiedzieć, że podawane przez producentów wskaźniki paroprzepuszczalności nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą zdolność do odprowadzania wilgoci.

Badania prowadzone są bowiem w zróżnicowanych, nieznormalizowanych warunkach, trudno więc porównywać uzyskane w ich efekcie wyniki. Bardziej obiektywnym parametrem – podawanym przez rzetelnych producentów – jest współczynnik paroprzepuszczalności Sd. Określa on równoważną pod względem paroprzepuszczalności grubość warstwy powietrza, wyrażoną w metrach.

Dla folii wysokoparoprzepuszczalnych powinien on wynosić nie więcej niż 0,05 m. Przy doborze folii dachowej należy również uwzględnić jej wytrzymałość mechaniczną, zwłaszcza gdy docelowe pokrycie zamierzamy wykonać dopiero po pewnym czasie. Trzeba wówczas zastosować folię o dużej wytrzymałości na rozrywanie (powyżej 300 N dla próbki o szerokości 5 cm).

Układanie folii paroprzepuszczalnej (... na dachach nowych)

Folię FWK na nowej konstrukcji dachowej układa się zawsze bezpośrednio na krokwiach. Pasy folii mocuje się – poczynając od okapu – poziomymi rzędami, łącząc je na zakład o szerokości zaznaczonej linią na powierzchni folii (ok. 15 cm). Trzeba przy tym koniecznie zwrócić uwagę na właściwe jej ułożenie – odpowiednią stroną do zewnątrz. Jest to strona wewnętrzna folii fabrycznie nawiniętej na rolkę lub też – w innych przypadkach – strona z napisami.

Folie FWK układa się na każdym dachu spadzistym, niezależnie od rodzaju pokrycia i przeznaczenia poddasza
 Folie FWK układa się na każdym dachu spadzistym, niezależnie od rodzaju pokrycia i przeznaczenia poddasza (fot. Dörken)

Folie FWK charakteryzują się bowiem specjalną strukturą – ich powierzchnię pokrywa perforacja w postaci malutkich otworków o lejkowatym przekroju, umożliwiających przenikanie pary wodnej z jednej strony, a jednocześnie zapobiegających przedostawaniu się wody ze strony przeciwnej.

Mocowanie najwygodniej przeprowadzić montując krótkie kontrłaty (pierwsze – licząc od okapu – długości ok. 1,2 m, następne po ok. 1,5 m), co umożliwi dobre naciągnięcie folii (bez fałd) i zabezpieczy przed rozerwaniem, gdy mocujemy ją bezpośrednio zszywkami lub gwoździami.

Odpowiednie naciągnięcie folii jest bardzo istotne – w razie ewentualnych przecieków ułatwia spływ wody, zapobiega wybrzuszeniu materiału przy układaniu izolacji cieplnej, a także – odgłosom „trzepania”, gdy pod pokryciem hula wiatr.

By uchronić folię przed uszkodzeniem, warto – w miarę układania kolejnych pasów – mocować równocześnie łaty lub deskowanie; ułatwi to również poruszanie się po dachu. Jeśli mimo to folia zostanie uszkodzona, w miejscu rozerwania należy przykleić łatę z tego samego materiału, używając samoprzylepnej taśmy dwustronnej.

Tam, gdzie przez połać dachu przechodzą kominy, kanały wentylacyjne czy też zamontowane będą okna dachowe, folię trzeba umocować do ich boków w ten sposób, aby nie powstały fałdy i zagłębienia, w których może gromadzić się woda, a miejsca styku dokładnie uszczelnić.

Układanie folii paroprzepuszczalnej (... przy remontach i adaptacjach)

W domu z istniejącym pokryciem dachowym nie ma możliwości ułożenia folii na zewnątrz krokwi, dlatego adaptując lub remontując poddasze użytkowe, musimy położyć folię od środka. Mocujemy ją wtedy do boków krokwi w odległości ok. 3 cm od ich górnej krawędzi.

Należy użyć do tego celu listewek o przekroju 2 x 3 cm – przybijamy je przez folię, którą jednocześnie naciągamy i owijamy wokół krokwi. W tym przypadku mocowanie rozpoczynamy od kalenicy, aby uzyskać właściwy kierunek zakładów. Jeśli istniejący dach pokryty jest pełnym deskowaniem, przy kalenicy należy wyciąć w deskach szczelinę wentylacyjną szerokości 3-4 cm, co umożliwi cyrkulację powietrza nad powierzchnią folii.

Dalsze czynności przy ocieplaniu starego dachu są takie same, jak w przypadku dachu nowego, przy czym najczęściej wysokość krokwi nie pozwala na umieszczenie pomiędzy nimi odpowiednio grubej warstwy ocieplenia; wówczas nabija się na krokwiach dodatkowe łaty lub instaluje odsunięty od nich ruszt.

aktualizacja: 2011-07-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zaraz bede na etapie budowy dachu i bede mial problem. Wlasnie sklaniam sie do wsypania termoizolacji ale moj wykonawca twierdzi ze potrzebna jest przezroczysta paroizolacja. Nie do konca jeszcze wiem czy chce miec deskowanie czy nie?

Gość budujacy

09 Lip 2009, 11:38

Ja wykonałem dach jeszcze lepiej. Oprócz foli wysokoparopczepuszczalnej od strony wnętrza czyli pomiędzy wełną a okładziną wewnętrzną zastosowałem paroizolację, która też tak jak folia dachowa może odprowadzić wilgoć. Mam chyba u siebie najlepszą z możliwych paroizolacji, ...

Gość Aranowicz G.

06 Lip 2009, 09:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON
Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON Dachówka cementowa VERONA - nowości w ofercie CREATON. Pokrycie tworzy połać dachową, obok której nie sposób przejść obojętnie. Dachówka ...
Blachy Pruszyński wyróżnione Znakiem Jakości Home Zone
Blachy Pruszyński wyróżnione Znakiem Jakości Home Zone Home Zone 2017 to kolejna edycja projektu, który ma na celu wyłonienie niezawodnych produktów i usług na polskim rynku. Wśród tegorocznych ...
Znamy zwycięzcę II edycji konkursu Galeco: Wygrywaj do kwadratu!
Znamy zwycięzcę II edycji konkursu Galeco: Wygrywaj do kwadratu! Kilka miesięcy rywalizacji, kilkunastu uczestników i kilkaset metrów systemów rynnowych - tak w skrócie przedstawia się podsumowanie tegorocznej ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze