Gdzie można stosować izolacje z wełny mineralnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdzie można stosować izolacje z wełny mineralnej?

Wełnę mineralną stosuje się do ocieplania i wyciszania ścian szkieletowych (zewnętrznych i wewnętrznych), ścian murowanych metodą lekką mokrą lub lekką suchą oraz poddaszy.

aktualizacja: 2022-08-10 10:05:07

W ścianach szkieletowych wykorzystuje się odmiany wełny mineralnej o gęstości ok. 40 kg/m3, w postaci płyt lub mat. W ścianach wewnętrznych izolację można bezpośrednio pokryć płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Z kolei w ścianach zewnętrznych konieczne będzie - od strony wnętrza domu - ułożenie na izolacji folii paroizolacyjnej. Ochroni to wełnę przed zawilgoceniem w wyniku kondensacji pary wodnej.

Do ocieplenia ścian metodą lekką suchą używa się wełny o gęstości ok. 80 kg/m3. Najlepiej układać ją w dwóch warstwach - jedną pod rusztem, drugą zaś między profilami. Izolację należy od zewnątrz przykryć folią paroprzepuszczalną (tzw. wiatroizolacją), chroniącą przed wodą, która może przeniknąć przez okładzinę elewacyjną. Konieczne jest też pozostawienie pustki wentylacyjnej, umożliwiającej odparowanie wilgoci spod pokrycia.

Z tej samej odmiany wełny mineralnej korzysta się przy ocieplaniu ścian trójwarstwowych. Najczęściej izolację układa się po postawieniu ściany nośnej, mocując płyty kotwami z talerzykami dociskowymi. Równolegle z ociepleniem muruje się ściankę elewacyjną, pozostawiając pustkę wentylacyjną szerokości ok. 3 cm.

Niekiedy ocieplenie układa się równocześnie z wznoszeniem ścian nośnych, ale rozwiązanie to nie jest wskazane. Będzie trudno szczelnie ułożyć płyty, można zapchać szczelinę wentylacyjną zaprawą. Istnieje też niebezpieczeństwo zamoczenia wełny w przypadku niespodziewanych intensywnych opadów.

W przypadku ocieplania ścian metodą lekką mokrą do wyboru mamy dwie odmiany wełny - droższą, twardą o gęstości ok. 140 kg/m3 lub - tańszą - wełnę lamelową o gęstości ok. 90 kg/m3. Zaletą wełny lamelowej jest możliwość mocowania jej tylko na klej, choć sposób ten niesie ryzyko odspajania się ocieplenia od podłoża. Dlatego, niezależnie od rodzaju wełny, warto ją dodatkowo zamocować kotwami w liczbie 4-6 szt./m2.

Może cię zainteresować
Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jaka papa na deskowanie? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to jest drewno klejone? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zasady poprawnego montażu okna dachowego Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Do ocieplania poddaszy wykorzystuje się najczęściej odmianę wełny szklanej o dużej elastyczności. Dzięki temu łatwo dopasowuje się ona do przestrzeni między krokwiami i jednocześnie nie obciąża zbytnio więźby dachowej.

Często wełnę układa się w dwóch warstwach - jedną między krokwiami, a drugą na całej powierzchni poddasza; łączna grubość to 18-20 cm. Od strony zewnętrznej izolację chroni folia paroprzepuszczalna, a od środka - szczelnie ułożona folia paroizolacyjna.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Rockwool

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!