Jak chronić rynny przed nieszczelnościami, zalegającymi liśćmi i opadami śniegu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak chronić rynny przed nieszczelnościami, zalegającymi liśćmi i opadami śniegu?

Dwa razy w roku: przed zimą i na wiosnę należy skontrolować stan orynnowania, oczyścić rynny i w razie potrzeby naprawić nieszczelności i uszkodzenia.

aktualizacja: 2020-08-26 10:10:26

Konserwacja rynien - nieszczelności

Nieszczelna rynna podczas deszczu nie będzie chroniła ścian zewnętrznych. Woda będzie spływała po ścianach i tynkach powodując ich pękanie. Wpłynie to na obniżenie właściwości termoizolacyjnych elewacji, ale niekontrolowany odpływ wody może też powodować podmakanie fundamentów.

Najpierw powinniśmy ocenić, w których miejscach rynna jest nieszczelna. Najprostszą metodą jest wlanie do rynny wody, a miejsca, w których przecieka, należy zabezpieczyć. Rynny przeciekają najczęściej na łączeniach, ponieważ to one są najbardziej narażone na deformacje i zniekształcenia.

Do usunięcia przecieków należy użyć uszczelniaczy zalecanych przez producenta rynien. W sprzedaży dostępne są uszczelniacze kauczukowe, bitumiczne, silikonowe - środki proste w użyciu i charakteryzujące się doskonałą przyczepnością do większości powierzchni porowatych i nieporowatych.

Wybierzmy taki rodzaj uszczelniacza, który można pomalować - wówczas zaklejone miejsca po pomalowaniu nie będą odznaczały się od reszty rynny.

Konserwacja rynien - zalegające liście

Na dachach domów położonych wśród drzew liściastych, warto na rynnach zamontować siatki ochronne, a w leju spustowym sitko. Zapobiegnie to zatykaniu rynny i przelewaniu się wody opadowej oraz zagnieżdżaniu się ptaków. Zamiast siatek, można wybrać koszyczki do lejów spustowych (sztucerów).

Może cię zainteresować
Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaka papa na deskowanie? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to jest drewno klejone? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie wybrać rolety do okien dachowych?
Zobacz więcej Zwiń

Siatki nie chronią przed drobnymi listkami ani igliwiem. Dlatego nie warto ich montować w miejscach, gdzie nie ma ryzyka nanoszenia przez wiatr większych zanieczyszczeń.

Czyszczenie rynien z liści oraz innych zanieczyszczeń przy pomocy specjalnej szczotki na długim ramieniu
Do czyszczenia rynien z liści oraz innych zanieczyszczeń przyda się specjalna szczotka na długim ramieniu (fot. Fiskars)

Konserwacja rynien - opady śniegu

Szczególnie zimą rynny są narażone na uszkodzenia na skutek obfitych opadów śniegu oraz zamarzającej w nich wody. By je chronić, na dachu mocuje się płotki lub belki przeciwśnieżne. Umożliwią one zatrzymanie zsuwającego się śniegu, który często, gwałtownie zjeżdżając z połaci, powoduje wygięcie rynien, a czasem nawet ich zerwanie.

Właściwie zamontowane płotki sprawią, że do rynien zamiast śniegu, trafi woda z roztopów. Aby zapobiec zamarzaniu wody w rynnach i rurach spustowych, dobrze jest wyposażyć je w systemy antyoblodzeniowe, czyli elektryczne kable grzejne o mocy 20-30 W na metr długości rynny.

W zależności od sposobu sterowania ich pracą, do wyboru mamy dwa rodzaje przewodów: oporowe - o stałej mocy cieplnej, zasilane przez termostat załączający napięcie, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 0°C; samoregulujące - bardziej ekonomiczne w eksploatacji, bo ich moc samoczynnie dostosowuje się do temperatury otoczenia - czym chłodniej, tym więcej oddają ciepła. 

 Redakcja BD
fot. otwierająca: Galeco

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!