Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Wentylacja i izolacja akustyczna stropu

Adaptując poddasze do zamieszkania należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji i izolacji termicznej dachu oraz izolacji akustycznej stropu.

Ważna sprawa – wentylacja pomieszczeń

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie pomieszczenia na poddaszu ­muszą być wentylowane – nie tylko ­łazienki i kuchnie, ale także pokoje. Trudno ten ­wymóg zrealizować przy pomocy wentylacji grawitacyjnej.

Przede wszystkim w istniejących kominach najczęściej brakuje rezerwowych przewodów wentylacyjnych, a budowa nowych stanowi poważny ­kłopot. Poza tym, żeby wentylacja grawitacyjna mogła działać długość przewodów nie może być mniejsza niż 2 m (od wlotu do wylotu).

W wielu domach zwłaszcza z dachami o niewielkim kącie nachylenia warunek ten może być bardzo trudny do spełnienia. Adaptując poddasze na mieszkanie warto zatem zainwestować w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. Jest to szczególnie ­zalecane, gdy w modernizowanym domu wymieniono okna.

Po prostu nowoczesna stolarka jest bardzo szczelna i najczęściej ilość świeżego powietrza napływającego do budynku jest niewystarczająca. A wtedy wentylacja mechaniczna jest najlepszym rozwiązaniem. Zastosowanie ­rekuperatora – najlepiej o sprawności powyżej 75% – umożliwia zmniejszenie ­wydatków na ogrzewanie nawet o 30%. To na tyle dużo, że zwrot nakładów inwestycyjnych następuje po kilku latach, czyli – to się opłaca.   

Przestrzeń ponad jętkami to bardzo dobre miejsce dla rekuperatora

Przestrzeń ponad jętkami to bardzo dobre miejsce dla rekuperatora. Gruba warstwa wełny mineralnej w stropie zapewnia bowiem nie tylko dobra izolacje termiczna, ale i akustyczna. Trzeba jedynie pamiętać, żeby przewody wentylacyjne również były ocieplone.

Izolacja termiczna dachu

Oczywiste jest, że strych adaptowany na pomieszczenia mieszkalne musi być ocieplony. Trzeba jednak pamiętać, że do  spełnienia wymagań normowych wystarczy warstwa wełny mineralnej grubości zaledwie 12 cm, ale to trochę mało. Obecnie warto układać przynajmniej 2-3 warstwy wełny o łącznej grubości nawet 25-35 cm.

W ten sposób spełnione zostaną kryteria domów energooszczędnych, a nawet ­pasywnych. Warto to zrobić dla własnego komfortu, a także dla oszczędności energii cieplnej – w rezultacie pieniędzy wydawanych na ogrzewanie.

Układanie płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu
Układanie płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu

Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych oraz na bardzo staranne układanie zarówno wełny ­mineralnej, jak i wszelkich folii ochronnych (wiatroizolacji, paroizolacji). Prawidłowo ocieplona połać dachu powinna zawierać ­następujące warstwy:   

 • Pokrycie dachu (dachówka, blacha, papa na deskowaniu itd.).   
 • Szczelina wentylacyjna szerokości 2,5- 5 cm.   
 • Folia wiatrochronna.   
 • Wełna mineralna układana we wzajemnie prostopadłych warstwach bez krzyżowania połączeń. Grubość ­każdej warstwy nie mniejsza niż 8 cm (lepiej 10 cm).     
 • Paroizolacja   

Okładzina wewnętrzna na odrębnym ruszcie (płyty gipsowo-kartonowe, ­deski boazeryjne, sklejka wodoodporna, ­panele z tworzyw sztucznych itd.).

Izolacja akustyczna stropów

Izolacja akustyczna stropu drewnianego
Izolacja akustyczna stropu drewnianego
Izolacja akustyczna stropu betonowego
Izolacja akustyczna stropu betonowego
Izolacja akustyczna stropu Kleina
Izolacja akustyczna stropu Kleina

Adaptując strych na pomieszczenia mieszkalne trzeba zadbać o właściwą izolację akustyczną stropów. Po prostu odgłosy kroków, szurania, bawiących się dzieci, a nawet radia lub telewizora mogą się okazać denerwujące zwłaszcza dla starszych domowników przyzwyczajonych do ciszy.

Jednak usuwanie starych warstw podłogowych i układanie nowych powinien zaakceptować projektant, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Poza tym dość często stropy trzeba wzmacniać, ponieważ najczęściej nie są przystosowane do znacznie większych obciążeń wynikających ze zmiany funkcji poddasza (­obciążeń użytkowych, ciężaru ścinek działowych, urządzeń sanitarnych, nowych warstw podłogowych itd.). 

Najtrudniejsze do prawidłowego zaizolowania akustycznego są lekkie stropy drewniane. Do ich „wyciszenia” należy stosować wełnę mineralną o gęstości nie mniejszej niż 80 kg/m3, a podkład pod posadzką najlepiej wykonać z dwóch sklejonych ze sobą warstw sklejki lub płyt OSB. W tym przypadku wskazane jest także wykonanie sufitu podwieszonego z dodatkową warstwą izolacji akustycznej.

Ciężkie stropy żelbetowe, ceglane (Kleina), czy gęstożebrowe (Ackerman, Fert, Teriva itp.) są o wiele korzystniejsze pod względem akustycznym i zwykle wystarczy na nich wykonać tzw. podłogę pływającą. Właściwą izolację akustyczną tworzą wtedy płyty wełny ­mineralnej grubości 4 cm lub tzw. styropianu ­elastycznego grubości 3 cm.

Oczywiście w każdym przypadku niezbędne jest ułożenie na ­całym obwodzie pomieszczeń oraz ­dookoła wszelkich przewodów przechodzących przez strop – taśmy brzegowej  np. z ­pianki polietylenowej grubości 1 cm.

aktualizacja: 2009-11-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Opłacalność rekuperatora w większości domów jednorodzinnych jest mocno kontrowersyjna a podawanie zmniejszenia wydatków na ogrzewanie do 30% czysto teoretyczna. Pewnie te wartości i opłacalność przyjęto dla domu pasywnego oraz ogrzewania domu prądem :-)

Gość Piotr

21 Sty 2009, 00:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zimowa promocja na dachówki Braas
Zimowa promocja na dachówki Braas Zimowa promocja "Braas na zimę" trwa do 31 stycznia 2018 r. lub wyczerpania zapasów i obejmuje wszystkie kolory wybranych modeli dachówek ...
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua
BUDMAT: system rynnowy PVC ProAqua Poznaj niezawodny system rynnowy PVC ProAqua marki BUDMAT. Teraz do rodziny ProAqua dołącza tzw. mały system rynnowy w rozmiarze 75/63 z przeznaczeniem ...
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko)
Płytki włóknocementowe - sposób na oryginalny dach (i nie tylko) Nowoczesna architektura potrzebuje innowacyjnych materiałów. Do takich należą z pewnością płytki z włóknocementu, wykorzystywane w ...
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze