Budujemy Dom

Strefa magazynu / Dom Polski 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora - Wykańczanie

Wreszcie coś ciekawego – ucieszy się żona – koniec bloczków, żeber i zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła wykazać się twórczo. No, teraz to dopiero się zacznie – westchnie mąż. A tak naprawdę stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie, a także – dotychczasowa historia budowy. Bo z reguły wykańczać najbardziej nie lubią wykończeni, czemu trudno się dziwić. Jednak nawet oni muszą!

dp2008_234_120 

Wreszcie coś ciekawego – ucieszy się żona – koniec bloczków, żeber i zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła wykazać się twórczo. No, teraz to dopiero się zacznie – westchnie mąż. A tak naprawdę stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie, a także – dotychczasowa historia budowy. Bo z reguły wykańczać najbardziej nie lubią wykończeni, czemu trudno się dziwić. Jednak nawet oni muszą!

Etap wykańczania pozwala silniej zaangażować się w kreowanie własnej przestrzeni. Wybór rodzajów stropu jest ograniczony, ale już bogactwo typów i gatunków posadzek, które można na nich ułożyć, wydaje się nie mieć końca. Dlatego wraz z zaawansowaniem budowy przybywa pytań. Do tych zasadniczych, zadawanych przez wykonawców, dojdą wasze własne wątpliwości. Ten przewodnik pomoże wam rozstrzygnąć najważniejsze dylematy w taki sposób, by wasz dom stał się pięknym i funkcjonalnym azylem.

Podział przestrzeni

Gdy surowy konstrukcyjny trzon budynku jest już gotowy, czas na decyzję, jak podzielić otwartą przestrzeń. To ważne – zwłaszcza w przypadku piętra czy poddasza. Macie tu do wyboru ścianki murowane oraz systemy lekkiej zabudowy. Jedne i drugie mają swoje zalety i mankamenty.

Lekko czy ciężko?

Murowane ścianki działowe wznosi się zwykle razem ze ścianami konstrukcyjnymi – pozwala to związać je ze sobą poprzez kotwienie i zazębianie elementów ściennych. Ścianki takie można budować z różnych materiałów, niekoniecznie tych, z których wzniesiono ściany nośne. Ponieważ jednak przegrody murowane górnej kondygnacji są dla stropu dość znaczącym obciążeniem, planowane zmiany musicie zawczasu skonsultować z architektem. Zaniedbania w tej dziedzinie, jeśli nawet nie grożą katastrofą budowlaną, mogą zaowocować ugięciem elementów stropowych i trwale oszpecić sufit nad parterem.

Ograniczenia w zakresie umiejscowienia zrekompensuje wam pełna swoboda na etapie meblowania wnętrz; możecie bez obaw obciążać takie ścianki meblami i sprzętami wiszącymi o znacznym ciężarze (wyjątek stanowią tu lekkie odmiany betonu komórkowego, który można miejscowo zastąpić materiałem o wyższej wytrzymałości). Co do kryteriów wyboru, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własności akustyczne materiału ściennego. Zastanówcie się też, jak planujecie wykończyć ściany. Podłoże z gładkiej cegły silikatowej bardzo różni się od powierzchni ściany wymurowanej z keramzytobetonu, dlatego czasochłonność i koszty prac przygotowawczych będą w obu przypadkach całkiem inne.

Lekkie ścianki szkieletowe stawia się znacznie szybciej i bez udziału robót mokrych. Co więcej, tuż po postawieniu możecie zabrać się za ich ostateczne wykańczanie. Te najpopularniejsze – z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie stalowym – mają jednak swoją słabą stronę: bez specjalnych wzmocnień szkieletu nie powiesicie na nich przedmiotów o wadze przekraczającej 30 kg. Ta ich cecha często – i niesłusznie – przypisywana jest także ściankom ­gipsowo-włóknowym, wykonywanym w podobnej technologii. To błąd – płyta gipsowo-włóknowa ma ponad trzykrotnie większą wytrzymałość od gipsowo-kartonowej, a zastosowanie podwójnego poszycia pozwala zwiększyć nośność takiej ścianki nawet do 120 kg.

Oba rodzaje ścianek szkieletowych cechuje słabsza od ścian murowanych izolacyjność akustyczna, ale mają przy tym jedną nieocenioną zaletę: są w porównaniu do muru bardzo lekkie, zatem planując ich rozmieszczenie, możecie nie kłopotać się nośnością podtrzymującego je stropu, a skoncentrować wyłącznie na estetyce pomieszczeń i funkcjonalności ich rozkładu.

Wykańczanie ścian

Od wyboru sposobu wykończenia ścian zależy okres waszego oczekiwania na przeprowadzkę. Mieszkając już w nowym domu można od biedy tapetować; układanie glazury czy tynkowanie trudno sobie w analogicznej sytuacji wyobrazić.

 

Dalszy ciąg artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2008 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".