Budujemy Dom

Jak zdobyć premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów?

Artykuł na: 4-5 minut
Do końca sezonu budowlanego jeszcze trochę czasu, warto zatem – przed zimą – pomyśleć o ociepleniu domu.  Tym bardziej, że w Funduszu Termomodernizacji i Remontów ciągle znajduje się kilkaset milionów złotych na specjalne premie od państwa dla osób inwestujących w gruntowny remont budynków.

Szacuje się, że ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych (ścian, dachu, stropodachu) spowoduje obniżenie zużycia ciepła do 25%

(Fot. ATLAS)

Od marca 2009 obowiązują nowe przepisy, które przewidują, że po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa – za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego – premię, która stanowić może jedną piątą (20%) kwoty kredytu.

Wartość tej premii nie może być jednakże wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji, ani też nie może przekroczyć dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Nowa ustawa nie określa wymogów, dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego (wcześniej trzeba było sfinansować samemu co najmniej 20% kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie przez 10 lat). Ponadto, nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.

Zaciągnij kredyt

O premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogą ubiegać się tylko ci inwestorzy, którzy na termomodernizację czy remont zaciągnęli kredyt bankowy. Kredyt musi być przeznaczony na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię, tj. na ocieplenia, instalację grzewczą, remont balkonów, wymianę okien i drzwi na zewnątrz budynku. Z premii mogą skorzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny np. osoby prawne (spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), gminy  oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.

Zleć audyt

Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego. Audytor powinien mieć stosowne uprawnienia. Listę tych specjalistów można znaleźć na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych: . Audyt należy dołączyć do wniosku o przyznanie premii, składanego wraz z wnioskiem kredytowym w banku kredytującym – ich wykaz jest na stronie BGK.

Audyt energetyczny to analiza techniczno-ekonomiczna, wykonana przez fachowca, pokazująca, co należy zrobić, aby podnieść standard cieplny budynku. Audyt określa zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji całości oraz oszczędności energii. W przypadku audytu remontowego, ma on jedynie wykazać, że remont jest opłacalny.

Ocieplaj z głową

Ocieplenie budynku stało się wymogiem czasu. Jest to niezwykle opłacalna inwestycja, której głównym zadaniem jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Szacuje się, że ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych (ścian, dachu, stropodachu) spowoduje obniżenie zużycia ciepła do 25%, pod warunkiem, że ocieplenie zostanie wykonane poprawnie z zachowaniem najwyższej staranności.

Najlepiej zastosować specjalnie opracowany, kompleksowy system. Producent oferuje nam wówczas wszystkie niezbędne elementy, których należy użyć, by ocieplenie spełniło nasze oczekiwania. Warto wiedzieć, że tylko taki system podlega gwarancji.

 

Firma powiązana: Grupa Atlas
aktualizacja: 2009-09-29

Dodaj komentarz

Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".