Budujemy Dom

Pierwszy dom pasywny wybudowany w woj. zachodniopomorskim

Artykuł na: 4-5 minut

W Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego odbyła się uroczysta premiera pierwszego i jedynego certyfikowanego domu pasywnego w województwie zachodniopomorskim. Podczas premiery został wręczony certyfikat domu pasywnego, wydany przez Passivhaus Institut w Darmstadt.

Dom zaprojektowała i wybudowała firma Procyon, obecnie największy w Polsce producent wysokiej jakości domów pasywnych. Budowa trwała 3 miesiące. Wkrótce będzie można w nim zamieszkać "na próbę" i na własnej skórze poczuć różnicę mieszkania w domu pasywnym.

ZIELONY ETAP BUDOWNICTWA

Budownictwo pasywne jest bardzo popularne w Europie. Na świecie jest już ok. 50 tys. budynków pasywnych, z czego blisko połowa znajduje się w Niemczech. Dom H1, wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie, jest piątym certyfikowanym domem pasywnym w Polsce i pierwszym w woj. zachodniopomorskim. Przecięcie zielonej wstęgi podczas oficjalnego otwarcia można uznać za symbol nowego etapu rozwoju budownictwa w Polsce.

Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie

NOWA GENERACJA DOMÓW

Domy pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. To obiekty o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (15 kWh/m² rocznie, czyli 5x mniej, niż w domach energooszczędnych i co najmniej 8x mniej, niż w zwykłych domach). Dla mieszkańców domu pasywnego przekłada się to na domowe finanse. Za ogrzewanie w domu pasywnym zapłacimy 80% mniej, niż w domu zwykłym.

W premierowym domu Procyon źródło ogrzewania stanowi pompa ciepła. Dzięki temu koszty ogrzewania nie przekraczają 3 zł/m2 rocznie (przy temperaturze wewnętrznej 20°C) i jednocześnie nie emitujemy do atmosfery żadnych szkodliwych produktów spalania. Jednak to nie jedyna zaleta.

Konsumenci coraz częściej doceniają też wyższą jakość życia w domu pasywnym. Komfort termiczny, zdrowe, rześkie powietrze uzyskane dzięki wentylacji mechanicznej, a także większa troska o środowisko to tylko niektóre z powodów, dla których domy pasywne są coraz popularniejsze.

Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie

DLACZEGO CERTYFIKAT JEST WAŻNY

Wybudowanie domu pasywnego jest zadaniem trudnym i wymagającym. Sam proces budowy musi przebiegać dużo bardziej precyzyjnie i dokładnie. Jakość wykonania weryfikują rygorystyczne testy, przede wszystkim badanie nieszczelności budynku. Jego pozytywny wynik daje gwarancję, że budynek jest starannie wykonany i nie jest narażony na straty ciepła.

Dla domu pasywnego wymagane jest osiągnięcie wyniku parametru n50 nie przekraczającego 0,6 l/h. Dom pasywny Procyon H1 osiągnął wynik 0,51. Certyfikowany dom pasywny jest również wykonany z lepszej jakości materiałów (np. 3-szybowe pasywne okna drewniane, pasywne drzwi drewniane, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Finalnym i najważniejszym potwierdzeniem jakości domu jest certyfikat wydany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt.

ODPOWIEDNI PROJEKT I PERFEKCYJNE WYKONANIE

Aby dom był pasywny, ważnych jest wiele aspektów. Pierwszym jest odpowiedni projekt, przygotowany zgodnie z wytycznymi Passivhaus Institut, dobrany do warunków panujących na danej działce. Dom musi posiadać zwartą bryłę, odpowiednio usytuowane oszklenie na elewacji południowej oraz dużą warstwę izolacji.

Zaprojektowanie budynku spełniającego wymogi stawiane domom pasywnym jest niezmiernie trudne i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Jednak sam projekt to nie wszystko. Kluczowe jest jego właściwe wykonanie. Wszystkie etapy budowy domu: od produkcji każdego elementu w fabryce po montaż na placu budowy są ściśle określone, przemyślane i z góry zaplanowane.

Nie ma tutaj miejsca na błędy, niedociągnięcia, dowolność. Każdy detal połączenia jest określony, a montaż domu następuje zgodnie z precyzyjnie określonymi wytycznymi. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować wysoką jakość budynku oraz wyeliminowanie wszelkich nieszczelności.

Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie
Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie Pierwszy dom pasywny wybudowany przez firmę Procyon w Tychowie

TEST DLA BUDOWNICTWA

Domy pasywne są praktycznym sprawdzianem wiedzy i umiejętności. Już wkrótce ten test będzie musiała zdać każda firma budowlana, ponieważ po roku 2020 w całej Unii Europejskiej będzie można budować tylko tego typu domy.

Coraz wyższe koszty energii, a także większa świadomość i odpowiedzialność za środowisko sprawiają, że domy pasywne nowej generacji wyznaczają kierunek rozwoju budownictwa i są coraz atrakcyjniejsze dla konsumentów. Z kolei certyfikat daje pewność, że wybudowany dom jest budynkiem o sprawdzonej jakości.

Firma powiązana: PROCYON
aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Do miron; pewnie brakuje ci wieżyczki z zadaszeniem w kształcie bereta.

Gość los cebulos

01 Lis 2013, 16:23

Wszystkie domy energooszczedne są do siebie podobne, bo przeciez każdy musi mieć zwartą bryłę i dużo okien od str. poludniowej.Ale ten dom sie wyroznia. Pierwszy naprawde ladny dom pasywny.

Gość Katrin

21 Paź 2013, 07:11

Piękny i tani w eksploatacji dom to marzenie każdego. Wentylacja mechaniczna i pompa ciepła to teraz norma

Gość Magda

15 Paź 2013, 11:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Z jakiego materiału zbudować dom energooszczędny?

Chcę zbudować dom ciepły, a najlepiej dom energooszczędny. Proszę o informację jaki materiał budulcowy będzie najlepszy?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".