Budujemy Dom

Pellety czy wiatraki - które odnawialne źródło energii wybrać?

Artykuł na: 4-5 minut

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, czy pellety zaliczają się do odnawialnych źródeł energii oraz czy opłaca się inwestować w przydomowe wiatraki.

Pellety czy wiatraki - które odnawialne źródło energii wybrać?

Dociekliwy Inwestor:- To pellety zaliczają się do odnawialnych źródeł energii?

Majster Guru:- Tak, bo jest to produkt powstały z biomasy. Polskie prawo definiuje OZE jako "źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych".

 

W praktyce, jako indywidualni inwestorzy budujący własne domy, mamy do dyspozycji przede wszystkim kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i właśnie kotły na pellety.

- A wiatraki?

- A jaki wiatrak postawi pan na działce przy domku? Co innego - powiedzmy - w przypadku dużego gospodarstwa rolnego. Wtedy ma pan teren do dyspozycji, ma pan też o wiele większe możliwości rozsądnego spożytkowania energii elektrycznej, której wiatrak dostarczy. Natomiast nie bardzo wyobrażam sobie taką konstrukcję na standardowej działce budowlanej. Jeśli nawet obracające się śmigło nie będzie przeszkadzać panu, to z pewnością zirytuje sąsiadów.

 

Czytałem niedawno o takiej realizacji w magazynie "Budujemy Dom" - właściciel zamierza zastąpić ją ogniwami fotowoltaicznymi m.in. właśnie ze względu na narzekania sąsiadów, których drażni to, że wiatrak zacienia ich działkę. Ogniwa fotowoltaiczne są na pewno lepszym pomysłem, choćby z tego powodu, że nie mają zużywających się części mechanicznych, a więc są praktycznie bezobsługowe. Konstrukcja ruchoma zawsze wymaga stałej, profesjonalnej konserwacji, czym na dużej farmie wiatrowej zajmują się odpowiednie służby. Także z tego względu pomysł stawiania wiatraka przy domu wydaje mi się chybiony.

- To wróćmy może do pelletów. Przecież trzeba je spalić, a więc gdzie tu mowa o ekologii?

- Mówimy o paliwach odnawialnych. Pallety są takim paliwem, bo wytwarza się je z odpadów drzewnych oraz szybko rosnących roślin. Jeśli chodzi o produkty spalania, to z pewnością do atmosfery trafi a mniej siarki niż w przypadku paliw kopalnych, emisja dwutlenku węgla jest zaś w znacznym stopniu równoważona przez fakt, że gaz ten "zjadają" rośliny, z których pellety się wytwarza. Z tym, że nie jest to równowaga całkowita, jak przekonują często wytwórcy pelletów, bo to czysta teoria.

 

Dodatkową emisję dwutlenku węgla generuje przecież sam proces produkcji pelletów oraz transport surowców i paliwa do odbiorców. W sumie nie czepiałbym się jednak pelletów - myślę, że w znacznym stopniu zasługują na miano paliwa ekologicznego. Choćby dlatego, że większość odpadów drzewnych zostałaby i tak spalona, tyle że nie w mających wysoką sprawność kotłach na pellety, ale w jakichś strasznych, dymiących "śmieciuchach".

 

Poza tym, co ważne dla inwestora, a umówiliśmy się już, że jego interes jest dla nas nadrzędny, nowoczesny kocioł na pellety jest tylko minimalnie bardziej kłopotliwy w obsłudze od kotła gazowego czy olejowego, z komina nie wali sadzą, zaś z popielnika - jeśli tylko paliwo jest przyzwoitej jakości - wysypuje się po kilku dniach niewielką ilość popiołu, który z powodzeniem można rozrzucić na trawniku jako doskonały nawóz.

 

Kocioł na pellety jest więc dobrym rozwiązaniem - przynajmniej dla tych, którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego, a nie chcą palić węglem ani płacić za drogi gaz płynny. Spalanie lokalnie pozyskiwanej biomasy i odpadów drzewnych w domowych kotłach wydaje się pomysłem rozsądnym, w przeciwieństwie do używania takowej w elektrowniach.

 

Włos mi się jeży na głowie, kiedy czytam, że w krajach Trzeciego Świata wycięto ogromne połacie lasów, aby uprawiać tam rośliny na biomasę, którą następnie przewozi się do Europy i spala w kotłach energetycznych po to tylko, by zapewnić "zrównoważone proporcje między paliwami kopalnymi a odnawialnymi". Na taką "ekologię" nie ma mojej zgody, ale nikt mnie o zdanie nie pytał... Wróćmy już lepiej do OZE.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Barlinek

aktualizacja: 2018-09-28
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Cykl szkoleń z firmą Izodom
Cykl szkoleń z firmą Izodom Od kilku lat firma Izodom prowadzi bezpłatne szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego w technologii opracowanej przez ...
Dom Pasywny z firmą Izodom
Dom Pasywny z firmą Izodom Czy zastanawiali się Państwo, jak w jeden dzień wyprodukować elementy na budowę domu pasywnego, a następnie przewieźć go na plac budowy ...
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt
Izodom - pierwszy polski kompletny system certyfikowany przez Instytut w Darmstadt Firma Izodom od lat stara się dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Nieustannie ...

Jakie rozwiązania automatyki budynku warto zastosować?

Nowoczesny dom jednorodzinny jest w stanie zapewnić mieszkańcom coraz więcej komfortu, poprzez montaż nowoczesnych instalacji oraz systemów automatyzacji budynku. Dostępne na rynku rozwiązania dają możliwość indywidualnego programowania oraz koordynowania pracy wielu urządzeń.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".