Budujemy Dom
Domy gotowe / Domy pod klucz / Porady ekspertów

Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?

Odpowiedź eksperta: Pojecie domu z bali jest dość nieprecyzyjne, gdyż w ofertach firm wykonawczych nazwa się tak zarówno domy stawiane z elementów o grubości 8–10 cm, jak i 25–30 cm. Tak czy inaczej takie ściany bez dodatkowego ocieplenia nie zapewniają uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła nie przekraczającego 0,3 W/(m2·K).

 

Jako jednorodne ściany takie musiałyby mieć grubość ok. 0,5 m, co oczywiście jest ekonomicznie nieuzasadnione. Dlatego domy drewniane przeznaczone do całorocznego użytkowania powinny mieć ściany warstwowe, przy czym od środka mogą być wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Trzeba pamiętać że drewno ma duży, zbliżony do styropianu, opór dyfuzyjny i w przypadku ocieplenia wełną mineralną ścian stawianych z grubych i szczelnie łączonych bali warto utworzyć pustkę wentylacyjną między ścianą konstrukcyjną a ociepleniem.

 

Prace po postawieniu ścian zewnętrznych przebiegać będą w następujący sposób. Od środka na ścianach przybija się pionowe listwy dystansowe o grubości 2,5–5 cm i na nich układa folię (membranę) o dużej paroprzepuszczalności. Następnie montuje się stelaż z profili stalowych lub drewnianych, do którego mocowane będzie poszycie wewnętrzne i układa wełnę mineralną wypełniając puste pola rusztu. Za pomocą taśmy dwustronnej i zszywek do stelaża mocowana jest folia paroizolacyjna, chroniąca termoizolację przed wnikaniem pary wodnej. Tak przygotowaną ścianę pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią, mocując je do stelaża.

 

Niektóre firmy oferują też domy o drewnianych ścianach warstwowych – izolacja znajduje się wewnątrz ściany, która obustronnie wykończona jest drewnianymi balami.

Redakcja BD
fot. George

aktualizacja: 2010-04-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt

Budujemy Dom 4/2018

Tematem przewodnim tego numeru jest wybór pompy ciepła. Jak co roku prezentujemy Państwu przegląd tych urządzeń. To tabelaryczne zestawienie pomp...

Tylko 9,95 zł

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów?

Czy projekt katalogowego domu można wykorzystać do budowy domu z prefabrykatów? Wybrałam dość prosty domek o powierzchni 160 m2 i zależy mi na szybkiej budowie. Dom ma mieć konstrukcję betonową lub keramzytobetonową montowaną z elementów wielkowymiarowych. Jaki jest czas i koszt jego wykonania w porównaniu z wykonaniem tradycyjnym?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze