Budujemy Dom

Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?

Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?

Odpowiedź eksperta: Pojecie domu z bali jest dość nieprecyzyjne, gdyż w ofertach firm wykonawczych nazwa się tak zarówno domy stawiane z elementów o grubości 8–10 cm, jak i 25–30 cm. Tak czy inaczej takie ściany bez dodatkowego ocieplenia nie zapewniają uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła nie przekraczającego 0,3 W/(m2·K).

 

Jako jednorodne ściany takie musiałyby mieć grubość ok. 0,5 m, co oczywiście jest ekonomicznie nieuzasadnione. Dlatego domy drewniane przeznaczone do całorocznego użytkowania powinny mieć ściany warstwowe, przy czym od środka mogą być wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Trzeba pamiętać że drewno ma duży, zbliżony do styropianu, opór dyfuzyjny i w przypadku ocieplenia wełną mineralną ścian stawianych z grubych i szczelnie łączonych bali warto utworzyć pustkę wentylacyjną między ścianą konstrukcyjną a ociepleniem.

 

Prace po postawieniu ścian zewnętrznych przebiegać będą w następujący sposób. Od środka na ścianach przybija się pionowe listwy dystansowe o grubości 2,5–5 cm i na nich układa folię (membranę) o dużej paroprzepuszczalności. Następnie montuje się stelaż z profili stalowych lub drewnianych, do którego mocowane będzie poszycie wewnętrzne i układa wełnę mineralną wypełniając puste pola rusztu. Za pomocą taśmy dwustronnej i zszywek do stelaża mocowana jest folia paroizolacyjna, chroniąca termoizolację przed wnikaniem pary wodnej. Tak przygotowaną ścianę pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią, mocując je do stelaża.

 

Niektóre firmy oferują też domy o drewnianych ścianach warstwowych – izolacja znajduje się wewnątrz ściany, która obustronnie wykończona jest drewnianymi balami.

Redakcja BD
fot. George

aktualizacja: 2010-04-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".