Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Artykuły

Segregacja śmieci zaczyna się we własnym domu

Segregacja odpadów domowych nie jest skomplikowanym procesem. Warto więc pomyśleć o poprawie jakości środowiska, w którym żyjemy. Nie bez znaczenia jest wrzucanie różnorodnych śmieci do specjalnych separatorów. Selektywna zbiórka odpadów we własnym domu to podstawowy krok do odzysku i recyklingu.

Segregacja śmieci zaczyna się we własnym domu

Źródłem wytwarzania odpadów komunalnych są między innymi gospodarstwa domowe. Ilość powstających śmieci jest uzależniona od poziomu i modelu konsumpcji oraz świadomości ekologicznej.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, Dz. U. 2007 r. Nr 39 poz. 251, odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Bardzo często do jednego pojemnika wyrzucamy różnorodne produkty, które odpowiednio posegregowane można jednak ponownie przetworzyć.

Segregacja śmieci to wyodrębnienie:

 • papieru i tektury (w tym opakowania, gazety, czasopisma, itd.),
 • odpadów opakowaniowych ze szkła w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe,
 • tworzyw sztucznych i metali,
 • zużytych baterii i akumulatorów,
 • zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
 • przeterminowanych leków,
 • mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
 • chemikaliów (farb, rozpuszczalników, olejów odpadowych, itd.),
 • odpadów budowlano-remontowych,
 • wyrobów zawierających azbest,
 • odpadów zielonych z ogrodów i parków.

Odpady domowe należy segregować zgodnie z przyjętymi zasadami w odpowiednich pojemnikach lub workach. Ponad to każdy z nas powinien mieć podpisaną umowę, która będzie nam zapewniać odbieranie odpadów komunalnych.

Umowa powinna być podpisana z firmą posiadającą zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów lub z gminną jednostką organizacyjną. Właściciele domów jednorodzinnych powinni zawrzeć umowę z firmą odbierającą odpady domowe. W przypadku mieszkańców bloków taką umowę podpisuje spółdzielnia mieszkaniowa.

Jeżeli na terenie danej gminy nie działają firmy odbierające odpady domowe od właścicieli nieruchomości, gmina musi zorganizować system zbierania odpadów komunalnych dla wszystkich mieszkańców gminy. Odpady komunalne powinny być zbierane w sposób selektywny. Podmiot prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych jest zobowiązany do selektywnego odbierania odpadów oraz ograniczania ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska.

Przepisy nakładają na firmy wywożące śmieci zmieszane bezpłatne usuwanie posegregowanych odpadów. Przedsiębiorcy jednak zmuszeni są niejednokrotnie do obciążania mieszkańców opłatami za odbiór takich odpadów.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się na www.ekobudowanie.pl

 

aktualizacja: 2013-01-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Segreguję odpady od 20 lat, bo pojemniki stoją 100 m od drzwi.W gminie, w której buduję dom, gmina odbiera odpady segregowane za darmo. Nie wyobrażam sobie abym mogła wkładać wszystko do jednego pojemnika.

cyma2704

13 Wrz 2010, 17:05

choć w mojej miejscowości niema pojemników na aluminium i pozostałe metale to od dzieciństwa uczono mnie ze należy segregować odpady i tak też robię, a raz w roku zebrane puszki alu i met zawożę na złom i jest na lody i cukierki. Nie rozumiem jak ludzie mogą zaśmiecać lasy i ...

Gość tesen23

12 Wrz 2010, 15:55

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+
Promocja na zakończenie lata w ARCHON+ Tylko do poniedziałku 4 września, do godz. 8:00 można kupić dowolny Projekt Domu z oferty ARCHON+ TANIEJ o 200 zł.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze