Budujemy Dom
Przed budową / Działka / Porady ekspertów

Przebieg granicy działki rolnej nie zgadza się z mapą terenu

Jestem właścicielem działki rolnej o powierzchni ok. 1,35 ha. Przez wiele lat nie była uprawiana i trudno w tej chwili ustalić dokładnie jej granice. Właściciele sąsiednich gruntów prawdopodobnie "podcięli" z jednej strony pas szerokości ok. 2 m, gdyż z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów wynika, że przebieg granicy nie zgadza się z mapą terenu. Kto powinien rozstrzygnąć, gdzie kończy się moja działka?


Odpowiedź eksperta: Ustalenie granicy działki rolnej należy do kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – zależnie od lokalizacji nieruchomości. W przypadku sporu o przebieg granicy, należy więc zwrócić się do odpowiednich władz samorządowych z wnioskiem o rozgraniczenie. Postępowanie prowadzi uprawniony geodeta, który na podstawie dokumentów ustala właściwy przebieg granicy. Jednak dość często dokumentacja nie jest precyzyjna i np. zapisy w ewidencji gruntów nie pokrywają się z mapami geodezyjnymi.

W takich przypadkach w obecności geodety może być zawarta ugoda między sąsiadami, która ma moc ugody sądowej. W razie niemożności dojścia do porozumienia – wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzję o rozgraniczeniu gruntów. Strona niezadowolona z decyzji może wnieść do sądu wniosek o ustalenie granic nieruchomości.

aktualizacja: 2008-06-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

no nie dokładnie Panie Ekspercie, pierwszy krok to geodeta. wójt (...) przeprowadza na wniosek właściciela tylko rozgraniczenie nieruchomości. granice przy sprzyjających okolicznościach można wznowić. będzie szybciej i taniej.

Gość tola

12 Maj 2009, 16:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+
Dom pod pomarańczą - wyjątkowa NOWOŚĆ w ARCHON+ "Dom pod pomarańczą" to jedna z nowości w ofercie ARCHON+, zaprojektowana wspólnie z Fanami na Facebooku, w ramach kolejnej edycji zabawy ...
Skorzystaj z promocji w Archon+
Skorzystaj z promocji w Archon+ Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć realizować marzenia o własnym domu! Do 23 października 2017r., do godz: 8:00  w ARCHON+ ...
Promocja na powitanie jesieni w  ARCHON+!
Promocja na powitanie jesieni w ARCHON+! Przypominamy, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa PROMOCJA NA POWITANIE JESIENI. Tylko do 2 października 2017 r., do godz. 8:00 można kupić ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze