Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Aktualności

Już w maju rozstrzygnięcie konkursu Wienerberger Brick Award

3 maja 2012 roku w Wiedniu firma Wienerberger AG już po raz piąty ogłosi zwycięzców prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award.

Już w maju rozstrzygnięcie konkursu Wienerberger Brick AwardTen europejski producent cegieł ceramicznych i dachówek przyzna wyróżnienia najciekawszym projektom współczesnej architektury z całego świata. Główne kryteria oceny brane pod uwagę przez jury to m. in. innowacyjność projektu elewacji, umiejętne zastosowanie cegły jako materiału budowlanego, a także funkcjonalność oraz wydajność energetyczna budynku.

Obiekty prezentujące najwyższy światowy poziom architektoniczny, zbudowane przy użyciu materiałów z ceramiki zostały zgłoszone do konkursu przez specjalistów oraz dziennikarzy z branży. Taki tryb nominacji pozwala firmie Wienerberger dostrzec wyjątkowe budynki z ceramiki niezależnie od kraju ich pochodzenia. Zgłoszenia dotyczyły zarówno obiektów z klasycznymi elewacjami z cegły, ale także pojawiły się obiekty, gdzie w nietypowy sposób wykorzystano dachówki, klinkier czy bruk. Dużo uwagi przywiązywano do tego, jak budynek komponuje się z otoczeniem, jak również do jego geometrii, oświetlenia i ogólnego charakteru obiektu.

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. W tym roku spośród 50 nominacji z 28 krajów pięciu kontynentów wyłonionych zostanie pięć zwycięskich projektów. W skład tegorocznego jury wchodzą uznani architekci z całego świata: Plamen Bratkov (Bułgaria), Rudolf Finsterwalder (Niemcy), Hrvoje Hrabak (Chorwacja), John Foldbjerg Lassen (Dania) oraz Zhang Lei (Chiny). Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 3 maja 2012 w wiedeńskim Ratuszu Miejskim. Łączna suma nagród w tej edycji konkursu Brick Award to 27 000 EUR.

- Przyznając nagrodę Wienerberger Brick Award, chcemy zwrócić uwagę na to, jak uniwersalnym produktem we współczesnej architekturze może być cegła użyta jako materiał budowlany – mówi Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger AG. – Zwłaszcza w nowoczesnej architekturze przyszłości wybór materiałów odgrywa coraz istotniejszą rolę. Cegła jest nie tylko ponadczasowa i innowacyjna. Jest także trwałym i przyjaznym dla środowiska surowcem budowlanym, ważnym w energooszczędnym budownictwie.

Wszystkie nominowane do konkursu projekty oraz ich autorzy zostali zaprezentowani w albumie „Brick’12”. Pierwsza cześć, przygotowana przez międzynarodowych specjalistów w dziedzinie architektury, zawiera szczegółowy opis obiektów konkursowych. Nowością natomiast jest druga część 240-stronicowego albumu – magazyn "Brick+", z którego czytelnicy dowiedzą się, gdzie światowej klasy architekt David Chipperfield udaje się na wakacje, czemu laureatka literackiej nagrody Nobla Elfriede Jelinek szaleje na punkcie artysty Kurt'a Ohnsorg, i jak nowa generacja architektów z całej Europy zaraziła się pasją do budowania z cegły.

"Brick’12" od początku maja będzie dostępny w księgarniach krajów europejskich oraz na stronie internetowego sklepu Wydawnictwa Callwey

 

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze