Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Postanowiłem obłożyć kamieniem elewacyjnym duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych. Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który elewację układał w 2014 r.

Tynk, kamień i deski kompozytowe na elewacji za 50 000 zł

Dom: dwukondygnacyjny, o powierzchni 320 m2. Ściany dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm.

Elewacje:

 • tynk silikonowy; 
 • oblicówki z kamienia i desek kompozytowych; 
 • cokół wykończony kamieniem; 
 • parapety i schody z włoskiego trawertynu.

Decyzja: wybierając materiały na elewacje wykluczyłem materiały wymagające konserwacji. Brałem pod uwagę tylko wyroby o wysokiej jakości. Wiele moich wyjściowych parametrów spełniała okładzina z kamienia elewacyjnego – ta, którą dobrałem, ma wszelkie atuty naturalnego kamienia, a jednocześnie producent oferuje ją w nowoczesnym kształcie i kolorze, na dodatek fabrycznie impregnuje preparatami, chroniącymi przed czynnikami zewnętrznymi. Postanowiłem obłożyć nią duże fragmenty elewacji frontowej i obu bocznych.

Żeby przez ciemnoszarą okładzinę bryła domu nie stała się zbyt masywna, dla rozjaśnienia dodałem tam tynk silikonowy w kolorze ecru. Tylną elewację wykończyłem deskami z kompozytu oraz tynkiem. Na elewacji wypoczynkowej odrzuciłem drewno, bo wymaga ono regularnej pielęgnacji i konserwacji, a zastosowałem jego imitację w postaci kompozytu. Ten materiał przekonał mnie nie tylko ładnym wyglądem i wytrzymałością, ale również systemowymi elementami do montażu.

Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny
Ściana z kamieniem elewacyjnym i schody z płytami włoskiego trawertynu, w głębi – podtynkowe rynny

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - rady i przestrogi:

 • Deski kompozytowe kupiłem od producenta wraz z usługą montażu. Fachowcy przykryli nimi taras za domem i obłożyli fragmenty ścian. Uwinęli się w 2 dni. Zrobili to bezbłędnie, przy pomocy złączek, wkrętów, itp. Kompozyt nie nasiąka wodą, nie płowieje i nie wichruje się. Można go umyć. Podobne zalety ma kamień elewacyjny – pod warunkiem, że zostanie starannie ułożony na specjalną zaprawę klejową.

  Radzę jednak od razu dobrze obliczyć niezbędną ilość okładziny – musi bowiem pochodzić z jednej partii. Kiedy u mnie zabrakło płytek, dokupiłem potencjalnie ten sam materiał, lecz różni się kolorem (na szczęście, pas ten znajduje się na najmniej widocznej, bocznej ścianie). Lepiej zadbać o mały zapas okładziny do ewentualnych napraw. Na wykończenie schodów i parapetów wybrałem włoski trawertyn. Dom, stojący na otwartej przestrzeni, zakurzył się pyłem z uprawnych pól. Po roku elewacje, dach, taras i schody umyłem myjką ciśnieniową.

 • Projektując elewacje, duże znaczenie przykładałem do ich oświetlenia. Poza oczywistymi funkcjami użytkowymi, czyli oświetleniem traktów komunikacyjnych wokół budynku, zależało mi na uwidocznieniu piękna ścian również w nocy. Zastosowałem reflektory rzucające pionowe smugi światła w górę i w dół oraz lampy LED. Z oświetlenia elewacji jestem szczególnie dumny!
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym
Część frontową i dwie boczne wykończono kamieniem elewacyjnym i tynkiem silikonowym

Elewacja z tynku, kamienia i desek kompozytowych - koszty:

 • elewacje łącznie ok. 50 000 zł, w tym taras i okładzina elewacyjna z kompozytu wraz z robocizną 25 000 zł, kamień elewacyjny 12 000 zł + ułożenie 3000 zł, tynk 8000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Elewacje w nocnym oświetleniu

aktualizacja: 2017-07-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze