Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Jakie są zalety i wady różnych sposobów posadowienia budynku?

O ewentualnej zmianie posadowienia budynku musi zadecydować projektant. Jednak każdy inwestor powinien być przekonany o sensowności takiego działania. Z tego względu powinien znać korzyści wynikające z konkretnych rozwiązań.

Tradycyjne ławy fundamentowe – to przede wszystkim najbardziej uniwersalny sposób posadowienia budynku. Można je stosować w każdych nadających się do fundamentowania warunkach gruntowo–wodnych, w dowolnym regionie Polski, w gruntach o małej i dużej nośności, suchych lub nawodnionych, w terenie płaskim bądź na zboczu wzgórza (tzw. ławy schodkowe), w domach podpiwniczonych, parterowych itd. Poza tym są łatwe do wykonania nawet dla osób niewykwalifikowanych (technologia znana od stuleci), wykonuje się je z tanich i powszechnie dostępnych materiałów. Wreszcie są bardzo odporne na błędy, np. źle ułożony (niezawibrowany) lub zanieczyszczony gruntem beton czy nieprecyzyjnie zmontowane zbrojenie.

Podstawowe mankamenty tej metody posadowienia domu to konieczność przemieszczania stosunkowo dużych mas ziemi (wykopy i zasypki) oraz dość długi czas wykonywania robót stanu zero spowodowany koniecznością przestrzegania przerw technologicznych (wiązanie betonu, wysychanie zaprawy, układanie hydroizolacji itp.). Do tego często dochodzi jeszcze wykonanie drenażu opaskowego budynku. Koszty tylko pozornie nie są wysokie głównie dlatego, że rozłożone są w dość długim okresie (może to stanowić zaletę). Jednak po zsumowaniu wszystkich wydatków związanych z pracami ziemnymi, wykonaniem ław i ścian fundamentowych oraz podłogi na gruncie – zwykle okazują się najwyższe spośród porównywanych metod fundamentowania.

Oszczędnościowe ławy fundamentowe są niemal tak uniwersalne jak tradycyjne ławy fundamentowe. Jedynym ich ograniczeniem jest występowanie gruntów wysadzinowych (co wcale nie jest tak częste, jakby się mogło wydawać).

Z kolei ogromną zaletą jest możliwość bezproblemowego stosowania na terenach z wysokim poziomem wody gruntowej – występującej nawet 0,5 m poniżej terenu. Poza tym nie można zapominać o znaczącym ograniczeniu robót ziemnych czy praktycznym wyeliminowaniu zasypek. Ograniczenie wysokości ścian fundamentowych do około 50 cm (skrócenie o 30 do 90 cm) oznacza znaczne oszczędności materiałów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych, mniejszy nakład pracy i krótszy czas wykonania stanu zero. Na dodatek nawet w gruntach spoistych nie jest potrzebny drenaż opaskowy.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A przy jakich fundamentach nie trzeba przemieszczać dużych ilości ziemi? Co ma drenaż do fundamentów, w dodatku tradycyjnych? Dlaczego ograniczone są roboty ziemne przy ławach oszczędnościowych? Dlaczego nie jest potrzebny drenaż opaskowy? Nic nie wyjaśnia ten artykuł!

Gość alek

19 Cze 2017, 15:42

Cytat Nic o płytach fundamentowych a zalety są.. Sam mam na płycie, więc napiszcie coś ciekawego o zaletach tego niedrogiego systemu posadowienia niewielkiego domu.

wolfik36

28 Maj 2010, 06:50

Cytat Nic o płytach fundamentowych a zalety są.. Właśnie

jętka

28 Maj 2010, 05:45

Nic o płytach fundamentowych a zalety są..

Gość Karla

27 Maj 2010, 20:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bitumiczna izolacja grubowarstwowa Botament® BM 92 Schnell  - sposób na szczelny fundament
Bitumiczna izolacja grubowarstwowa Botament® BM 92 Schnell - sposób na szczelny fundament Właściwa hydroizolacja budowli jest fundamentem każdego budynku niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny czy obiekt użyteczności publicznej.
GXP DREN - membrana izolacyjno-drenażowa od Griltex
GXP DREN - membrana izolacyjno-drenażowa od Griltex Folia kubełkowa z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), połączona z termozgrzewaną geowłókniną polipropylenową TyparR SF, przeznaczona ...
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...

Oszczędnościowe ławy fundamentowe - co to takiego?

Nieprawdą jest, że każdy budynek musi być posadowiony poniżej granicy przemarzania gruntu. Warunek ten dotyczy ław fundamentowych (ale już nie płyt fundamentowych) wykonywanych w gruntach wysadzinowych, czyli zawierających więcej niż 10% ziaren o średnicy do 0,02 mm.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze