Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Artykuły

Pogłębianie piwnic

 Adaptacja pomieszczeń piwnicznych na dodatkowe pokoje zwykle wiąże się z koniecznością pogłębienia piwnicy do 250 cm. Jak to zrobić?

Wybór najkorzystniejszego rozwiązania zależy od wielu czynników takich, jak rodzaj gruntu, głębokość posadowienia budynku, szerokość i wysokość ław fundamentowych, poziom wody gruntowej, rodzaju materiałów, z których wykonano podłogę i ściany piwnic itd. Decydujące zdanie powinien mieć zatem projektant.

a) Podłoga równo z wierzchem ław fundamentowych

Podłoga równo z wierzchem ław fundamentowych - schemat


Najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób polega na usunięciu wierzchnich warstw podłogowych i pogłębieniu piwnicy najwyżej do wierzchu ław fundamentowych (a). Wtedy nie naruszy się skonsolidowanego gruntu znajdującego się pomiędzy fundamentami, który jest rodzajem rozpory zabezpieczającej ściany przed przesunięciem do wnętrza budynku. Poza tym, uzyska się równą podłogę na całej powierzchni pomieszczenia. Jednak w niewielu domach takie rozwiązanie jest możliwe.

Znacznie częściej wykop trzeba pogłębić do spodu ław fundamentowych , czyli do poziomu posadowienia budynku (b). To o wiele bardziej skomplikowane zadanie, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba zaprojektować i wykonać rozpory przenoszące obciążenia pochodzące od naporu gruntu na ściany i ławy fundamentowe. Metod jest wiele. Może to być na przykład płyta żelbetowa wylana pomiędzy ławami lub odpowiednio sztywna i wytrzymała konstrukcja stalowa. Pewnym mankamentem jest to, że wtedy posadzka nie będzie miała jednej płaszczyzny – wzdłuż ścian fundamentowych powstanie bowiem uskok. Jednak dostosowując jego szerokość do ustawianych mebli (regałów, szaf, łóżek, biurek) nie powinno być kłopotów z urządzeniem takich pomieszczeń.

b) Podłoga poniżej wierzchu ław fundamentowych

Podłoga poniżej wierzchu ław fundamentowych - schemat


Odrębnym problemem jest głębokie obniżenie poziomu posadzki, ale na stosunkowo małej powierzchni np. pod dużą wannę z hydromasażem lub mały basenik przy saunie (c). Wtedy dość często chcemy, by wierzch urządzeń znajdował się na równi z posadzką. Trzeba jednak rozsądnie wybrać miejsce usytuowania sprzętu. Oczywiście, im dalej od ścian nośnych, tym bezpieczniej. Należy bowiem pamiętać, że wykonując wykop nie wolno naruszyć strefy największych naprężeń przekazywanych przez fundamenty na grunt, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia budynku (pękania ław lub ścian). Wtedy również potrzebne są wzmocnienia obwodowe takiego lokalnego zagłębienia. Sposób wykonania dodatkowego zabezpieczenia może być za każdym razem inny, ale zawsze powinien to określić konstruktor.

W zależności od metody pogłębienia piwnicy oraz warunków gruntowo-wodnych konieczne będzie wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Do tego zwykle wykorzystuje się papę termozgrzewalną, ponieważ łatwo ją połączyć z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi, którą najczęściej stanowi papa asfaltowa. Przy okazji warto jeszcze ułożyć izolację termiczną podłogi na gruncie.

c) Lokalne zagłębienie w podłodze piwnicy - przykład bezpiecznego usytuowania

Zagłębienie w podłodze piwnicy - schemat


 

aktualizacja: 2009-11-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Betony firmy Baumit
Betony firmy Baumit Beton towarzyszy nam na każdym etapie wznoszenia domu. Choć sprawdza się w różnych rolach, trzeba pamiętać, że beton betonowi nie równy. ...
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska
Konkurs Raporty Społeczne: Nagroda główna dla CEMEX Polska Konkurs na najlepszy raport społeczny rozstrzygnięty - spośród 44 publikacji, wydanych przez czołowe firmy i organizacje działające w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze