Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / ABC

Ściany fundamentowe i piwniczne

Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w ścianie fundamentowej
 Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w ścianie fundamentowej zaprojektowanej z bloczków betonowych

Grubość ścian spoczywających na fundamencie wynosi najczęściej 25-50 cm i zależy od przyjętej technologii budowy ścian nadziemia. Mogą być one budowane jako jednorodne lub w przypadku budynków podpiwniczonych jako warstwowe z ociepleniem. Przy ustalaniu grubości ściany fundamentowej trzeba również brać pod uwagę sposób wykończenia cokołu domu.

Jeśli planujemy wymurowanie go np. z cegły klinkierowej, to ściana musi być odpowiednio szeroka, aby cokół mógł się na niej oprzeć. Alternatywnym rozwiązaniem może być też wykonanie żelbetowego wspornika poniżej poziomu gruntu, stanowiącego podporę dla cokołu. Ściany jednorodne najczęściej wykonywane są jako betonowe z bloczków lub wylewane w deskowaniu, ale można je również stawiać z bloczków silikatowych, keramzytobetonowych.

Wybór konstrukcji ściany warstwowej zależy od wymaganej grubości warstwy nośnej. Przy cienkich ścianach fundamentowych o grubości 25 cm warstwę nośną stawia się np. z bloczków betonowych, a na zewnątrz układa się ewentualnie ocieplenie w postaci wodoodpornych płyt styropianowych lub z polistyrenu ekstrudowanego. Możliwe jest również ocieplenie od strony wewnętrznej, co niekiedy będzie rozwiązaniem korzystniejszym ze względu na znacznie mniejszą bezwładność cieplną izolowanego pomieszczenia. Grubsze ściany fundamentowe warto budować jako trójwarstwowe, w których izolację cieplną umieszcza się między dwiema warstwami nośnymi.

Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej
 Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej

Taka konstrukcja zasadniczo różni się od ścian trójwarstwowych części nadziemnej, gdzie obciążenie przenoszone jest tylko przez wewnętrzną ścianę nośną, a zewnętrzna warstwa pełni jedynie rolę osłonową. Na ściany fundamentowe w domach podpiwniczonych, zwłaszcza głęboko posadowionych, otaczający grunt wywiera duży nacisk boczny.

Przy cienkiej warstwie zewnętrznej może dojść do jej ugięcia się pod naporem gruntu, co spowoduje uszkodzenie hydroizolacji, a w skrajnych warunkach nawet odkształcenie ścian nośnych. Oczywiście można zbudować ścianę fundamentową z dwóch warstw bloczków o grubości 24 cm połączonych stalowymi kotwami, umieszczając między nimi płyty styropianowe grubości 5-6 cm, ale zwiększy to niepotrzebnie jej szerokość i podniesie koszty.

Dobrym rozwiązaniem będzie naprzemienne ułożenie bloczków co dwie warstwy w taki sposób, aby elementy betonowe zachodziły na siebie, a szczelinę wypełniał styropian. Wzmocnienie ścian piwnicy można również osiągnąć przez ułożenie zbrojenia w spoinach między bloczkami lub wykonanie żelbetowych słupów w odstępach co ok. 2 m wzdłuż obwodu ściany.

Przy budowie fundamentów należy też zwrócić uwagę na osiowe obciążenie ławy fundamentowej, tak aby środek szerokości ściany nośnej pokrywał się z osią ławy. Mimośrodowe obciążenie wywołuje bowiem nierównomierne przenoszenie nacisku na grunt, co w efekcie prowadzi do nadmiernego osiadania domu.

Błąd ten często popełniany jest przy budowie ścian warstwowych, z zewnętrznym murem osłonowym, gdy w osi ławy ustawia się symetrycznie całą szerokość ściany, a nie jej warstwę nośną. Warto też pamiętać, że zasypywanie ścian w domach podpiwniczonych można wykonać jedynie po ułożeniu stropu nad piwnicą i zabetonowaniu wieńca. W przeciwnym razie – zwłaszcza, gdy wykop zasypywany jest przy użyciu koparki – może nastąpić odkształcenie ścian pod naciskiem gruntu, gdyż w żaden sposób nie są one usztywnione u góry.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-15

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter
Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca przeznaczona do izolacji części budynków i budowli ...
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku
CEMEX Building Award 2017 dla Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX, otrzymał prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie ...
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX
Nagroda Green Building Award dla produktów CEMEX Rozwiązanie "Efektywny Duet izolacja i wylewka", czyli dwa produkty z portfolio CEMEX - Insularis Piano oraz Anhylevel - zostały nagrodzone ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze