Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Aktualności

Boczna brama segmentowa HST firmy Hörmann

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Obok bram uchylnych, segmentowych i rolowanych oferuje teraz także innowacyjną  konstrukcję: nową bramę segmentową HST otwieraną na bok. To kolejny produkt zaprojektowany przez inżynierów z firmy Hörmann z myślą o nietypowych sytuacjach montażowych.

Boczna brama segmentowa HST stanowi alternatywę dla zwykłej bramy segmentowej, gdy ze względów architektonicznych (nachylenie dachu, prowadzone instalacje) brama nie może chować się, bądź być mocowana pod stropem. Jest też ona idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy zachować wolne miejsce pod sufitem, na przykład na zawieszenie deski surfingowej. Brama HST doskonale nadaje się również do garaży o niskim nadprożu – jej montaż wymaga jedynie 95 mm wolnego miejsca pod nadprożem.

Brama jako drzwi przejściowe

To także najkorzystniejsza konstrukcja w sytuacji, gdy brama stanowi jedyne wejście do garażu. Jeżeli na przykład chcemy szybko wyprowadzić rower, nie musimy czekać aż brama otworzy się całkowicie – dostęp do garażu jest wolny już po paru sekundach. Ten typ bramy idealnie sprawdza się więc także tam, gdzie gęsta zabudowa uniemożliwia budowę garaży z bocznym wejściem. Automatyczna funkcja drzwi przejściowych obsługiwana za pomocą uchwytu w  bramie to światowa nowość zgłoszona przez firmę Hörmann do opatentowania.

W bramach z napędem można dowolnie zaprogramować szerokość otwarcia częściowego - tę funkcję uruchomia się za pomocą pilota lub uchwytu w bramie z wbudowanym modułem radiowym.

Boczna brama segmentowa HST firmy Hörmann

Ciepło, cicho i płynnie

Do zbudowania płyty bramy otwieranej na bok konstruktorzy z firmy Hörmann wykorzystali sprawdzone segmenty bramy segmentowej chowanej pod stropem. Panele typu sandwich o grubości 42 mm, wypełnione pianką poliuretanową, zapewniają bardzo dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną, a ponadto wzmacniają stabilność płyty bramy.

Całkowicie nową konstrukcję stanowią natomiast szyna bieżna, rolki bieżne i prowadnica. Specjalnie zaprojektowane podwójne rolki bieżne zapewniają lekką i cichą pracę bramy oraz jej precyzyjne prowadzenie. W dolnej części panele są bezpiecznie prowadzone w zaokrąglonej szynie podłogowej, a w górnej – przez stabilne podwójne rolki bieżne. Aluminiowa szyna podłogowa, otwarta na obu końcach, nie jest zagłębiona w podłożu, lecz montowana nawierzchniowo. Takie rozwiązanie oznacza prosty montaż, ułatwia również odpływ wody i czyszczenie, co ma wpływ na trwałość całej konstrukcji. Co ważne, płaska szyna o wysokości zaledwie 25 mm nie przeszkadza podczas wjeżdżania czy wchodzenia do garażu.

Bezpiecznie i szybko

Brama HST posiada też dobre zabezpieczenia przeciwwlamaniowe: jej wyposażenie obejmuje nie tylko zintegrowane mechaniczne zabezpieczenie przed przesunięciem, lecz także dodatkowe ryglowania skutecznie chroniące ją przed wyważeniem. Niezawodny podwójny automatyczny mechanizm zabezpieczający sprawia, że w razie napotkania na przeszkodę brama natychmiast zatrzymuje się. Optymalny kształt zawiasów i łączeń segmentów zapobiega natomiast przypadkowemu przytrzaśnięciu palców.

Jako napęd do bocznej bramy segmentowej HST stosowany jest nowy SupraMatic lub ProMatic firmy Hörmann, wykorzystujący do przesyłania sygnału radiowego nową technologię BiSecur. Technologia ta znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania bramy. Daje ona między innymi możliwość zaprogramowania częściowego otwierania bramy. Dzięki tej  funkcji można szybko dostać się do garażu, otwierając bramę tylko na niewielką szerokość.

Nowa estetyka

Poza zaletami architektoniczno – praktycznymi, wybór bramy HST może być podyktowany także względami estetycznymi. 

Wzornictwo tej bocznej bramy stwarza bowiem możliwości nowych rozwiązań. Podzielona pionowo powierzchnia płyty bramy HST pozwala kształtować wygląd elewacji w sposób,  jaki do tej pory był możliwy tylko przy zastosowaniu bram uchylnych.

Boczna brama HST oferowana jest z dwoma rodzajami przetłoczeń - M i L - oraz z kasetonami S, z powierzchnią Woodgrain, Silkgrain i Micrograin oraz w drewnopodobnej okleinie Decograin w kolorze Golden Oak.

Bramy HST dostępne są w maksymalnych wymiarach 3000 mm wysokości i 6.500 mm szerokości.

 

Firma powiązana: HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.
aktualizacja: 2012-07-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ponieważ Polak potrzebuje w garażu duuuużo miejsca na ścianach (półki, haki itp) więc po co sufit ma być nieużywany ;)

Gość Razmes

18 Gru 2014, 14:31

bardzo ciekawe rozwiazanie. i estetyczne. ciekawe, czemu tak rzadko spotykane w polskim budownictwie. widzę same pozytywy

Gość walet_karol

18 Gru 2014, 14:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka
Ponad 150 firm wspiera markę WIŚNIOWSKI w akcji Razem ratujmy małe serduszka Ponad 150 firm postanowiło dołączyć do ogólnopolskiej akcji "Razem ratujmy małe serduszka" i wspólnie z marką WIŚNIOWSKI wesprzeć klinikę ...
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową
Hörmann Polska uruchamia całodobową infolinię serwisową Uruchomiona właśnie infolinia serwisowa firmy Hörmann będzie działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez 365 dni w roku. Dzięki ...
Nowa aplikacja U-Control od BFT
Nowa aplikacja U-Control od BFT Firma BFT, włoski producent automatyki do bram, wprowadza nową aplikację na smartfony. U-Control umożliwia zdalne sterowanie bramą za pośrednictwem ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze