Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Porady ekspertów

Jak zwiększyć przyczepność kół na zjeździe do garażu wyłożonego kostką betonową?

Zamierzam wyłożyć zjazd do garażu kostką betonową, ale obawiam się, czy nie będzie on zbyt śliski, szczególnie zimą? Ma strome nachylenie ok. 20%. Czy w jakiś sposób można zwiększyć przyczepność kół na takiej nawierzchni?

Odpowiedź eksperta: W nawierzchni z kostki prowadzącej do zjazdu do garażu można ułożyć poprzeczne wypukłości, zapobiegające poślizgowi kół. Wykorzystuje się do tego kostkę o różnej grubości – jako bazową o grubości 6 cm i tworzącą wystające pasy o 8 cm. Nawierzchnia powinna być układana w jodełkę, skośnie do nachylenia zjazdu, dzięki czemu na wypukłościach nie będzie zatrzymywała się woda. Jeżeli zdecydujemy się na elementy o typowych wymiarach 10 × 20 cm, to w co trzecim rzędzie należy ułożyć grubszą kostkę. Progi nie muszą być na całej szerokości zjazdu – wystarczą pasy o szerokości ok. 0,5 m, pasujące do rozstawu kół samochodu.

Progi nie uchronią nas jednak przed problemami z wyjazdem z garażu w razie oblodzenia, i wtedy konieczne będzie posypanie nawierzchni piaskiem lub solą drogową. Można tego uniknąć, montując pod nawierzchnią kable albo maty grzewcze.

Przyjmuje się, że ich moc grzewcza nie powinna być mniejsza niż 300 W/m2, przy czym powierzchnię podgrzewania można ograniczyć do szerokości progów. Na funkcjonalność i koszty podgrzewania wpływa sposób sterowania pracą układu. Najprostsze systemy reagują na temperaturę i włączają się przy mroźnej, ale suchej pogodzie. Bardziej rozbudowane zawierają również czujnik wilgotności, dzięki czemu ogrzewanie działa też w przypadku zalegania śniegu bądź oblodzenia.

Schemat ułożenia nawierzchni podjazdu w jodełkę z uformowaniem progów oraz zamontowaniem przewodów instalacji przeciwoblodzeniowej
Ułożenie nawierzchni podjazdu w jodełkę z uformowaniem progów oraz zamontowaniem przewodów instalacji przeciwoblodzeniowej.

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-03-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hörmann: relacja z targów BUDMA 2018
Hörmann: relacja z targów BUDMA 2018 Aż cztery produkty marki Hörmann nagrodzone zostały Złotymi Medalami MTP targów Budma 2018. Tej rekordowej liczbie medali odpowiadała wielkość ...
Wiśniowski trzykrotnie nagrodzony Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich
Wiśniowski trzykrotnie nagrodzony Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży. Grono ekspertów przyznaje ...
Hörmann na targach BUDMA 2018
Hörmann na targach BUDMA 2018 Aż cztery nagrody zdobyła firma Hörmann w konkursie o Złoty Medal MTP w ramach targów BUDMA 2018. Złote Medale wręczone zostaną podczas ...

Rozmowy o wyborze bramy garażowej

Ekspert budowlany odpowiada na szczegółowe pytania inwestora, dotyczące wyboru bramy garażowej. Czym, poza sposobem otwierania, różnią się między sobą bramy garażowe i w jakie elementy warto zainwestować?

topowe produkty

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze