Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Bramy segmentowe górne

Jest to zdecydowanie najlepiej rozwiązana konstrukcja bramy garażowej. Bramy segmentowe górne (sekcyjna) montowane są bezpośrednio za otworem wjazdowym, a dzięki pionowemu kierunkowi otwierania oraz prowadzeniu pod kątem prostym, nie zajmują przestrzeni przed budynkiem i w pomieszczeniu.

Przykłady przeszkleń
Przykłady przeszkleń: szkło akrylowe o strukturze krystalicznej, podwójna szyba akrylowa do bram ocieplanych, podwójne szkło żebrowane z polikarbonatu – również do bram ocieplanych (fot. Novoferm)
Podczas parkowania można w pełni wykorzystać głębokość garażu i cały podjazd. Brama segmentowa składa się z pojedynczych segmentów (sekcji) o konstrukcji dwuściennej (tzw. sandwich). połączonych ze sobą zawiasami. Miejsce styku jest uszczelnione.

Bramy segmentowe górne wykonane są najczęściej z blachy stalowej ocynkowanej i wypełnione bezfreonową pianką poliuretanową. Maksymalna grubość pianki wynosi 42 mm, co pozwala uzyskać dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną segmentu oraz bramy.

Izolacyjność całej bramy jest nieco niższa ze względu na miejsca połączeń segmentów i uszczelnienie bramy w prowadnicach. Na całym obwodzie bramy mocowana jest uszczelka, która nie dopuszcza do wnikania wilgoci, powietrza i pyłu.

Bramy segmentowe górne, podobnie jak uchylne, dostępne są w kilku wersjach wykończenia. Panele stalowe pokryte są warstwą farby poliestrowej w dowolnych kolorach z palety RAL i wytłaczane w różnego rodzaju wzory (np. listwy pionowe, poziome, kasetony itp.). Standardowa oferta obejmuje przeważnie tylko kilka kolorów i dwa wzory przetłoczeń; inny sposób wykończenia wymaga dopłaty.

Oferta specjalna może obejmować, oprócz dodatkowych kolorów i wzorów, również przezroczyste elementy np. poliwęglanowe i akrylowe , kratki wentylacyjne w dolnym segmencie, różne kształty i wzory klamek itp.

Producenci oferują ekskluzywne wersje bram do garażu, których segmenty wykonane są z litego drewna sosnowego lub świerkowego. Należy pamiętać, że do montażu bram segmentowych wymagany jest garaż z nadprożem.

W zależności od wysokości nadproża, która może wynosić od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, producenci oferują kilka sposobów montażu bramy – z tzw. prowadzeniem wysokim, standardowym lub niskim. Bramy segmentowe górne wyposażone są w zewnętrzny i wewnętrzny uchwyt z tworzywa, specjalny zamek z jednostronną wkładką bębenkową i zapadki ryglujące.

Odpowiednio ukształtowane krawędzie segmentów zabezpieczają palce przed przytrzaśnięciem
Odpowiednio ukształtowane krawędzie segmentów zabezpieczają palce przed przytrzaśnięciem (fot. Gadip)
Podczas otwierania brama garażu unosi się nad progiem, a segmenty przesuwają się wzdłuż prowadnic i chowają pod sufitem, prowadzone na umieszczonych tam szynach. Cichą i niezawodną pracę zapewniają łożyskowane rolki z tworzyw sztucznych zamontowane na regulowanych zawiasach.

Specjalnie dobrane sprężyny skrętne równoważą ciężar skrzydła bramy; jej podnoszenie i opuszczanie wymaga użycia minimalnej siły. Standardowo bramy wyposażone są w dwie sprężyny skrętne obliczone na 20 000-25 000 cykli otwierania i zamykania, dzięki czemu działają bezawaryjnie przez wiele lat. Wszystkie elementy konstrukcyjne bram segmentowych (okucia stalowe, prowadnice i sprężyny) wykonane są ze stali ocynkowanej.

Brama segmentowa
(fot. Krispol)

Obsługa bramy garażu jest bezpieczna, dzięki szeregowi rozwiązań konstrukcyjnych, ograniczających do minimum możliwość wypadku. Standardowym rozwiązaniem jest zabezpieczenie przed zgnieceniem palców między krawędziami segmentów (zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia) przez odpowiednie ukształtowanie ich powierzchni, zabezpieczenie przed pęknięciem sprężyn, przed włożeniem dłoni między ościeżnicę a płytę bramy (boczne elementy ościeżnicy są całkowicie zamknięte) oraz bezpieczny system prowadzenia lin.

aktualizacja: 2008-06-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hörmann na targach BUDMA 2018
Hörmann na targach BUDMA 2018 Aż cztery nagrody zdobyła firma Hörmann w konkursie o Złoty Medal MTP w ramach targów BUDMA 2018. Złote Medale wręczone zostaną podczas ...
Novoferm oferuje bramy w okleinach drewnopodobnych w najmodniejszych odcieniach
Novoferm oferuje bramy w okleinach drewnopodobnych w najmodniejszych odcieniach Novoferm - producent bram, drzwi i napędów - stale poszerza swoją ofertę wykończeń bram garażowych, oferując swoim klientom nowości ...
Nowość Novoferm - narożna ochrona prowadnicy bram garażowych
Nowość Novoferm - narożna ochrona prowadnicy bram garażowych Wyróżnikami bram garażowych Novoferm są jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. W trosce o zapewnienie jak najwyższego komfortu korzystania ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze