Kotły SAS z czujnikami żaru

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kotły SAS z czujnikami żaru

Producent kotłów na paliwo stałe ZMK SAS wraz z firmą RECALART oferującą regulatory, wdrożył nowatorski system regulacji procesu spalania oparty o czujnik żaru.

aktualizacja: 2014-03-20 13:58:56

System regulacji procesu spalania oparty o czujnik żaru przeznaczone jest do kotłów z automatycznym podawaniem paliwa: ślimakowych – MULTI, SLIM, GRO-ECO jak i w tłokowych – ECO. Cały proces spalania nadzorowany jest przez czujnik żaru i obsługiwany przez regulator MultiFun.

Idea tego rozwiązania polega na umieszczeniu w palenisku czujnika żaru, który mierzy temperaturę i daje informację o zmianach stanu paleniska. Informacja ta jest przekazywana do regulatora. Umieszczenie czujnika w palenisku sprawia, że informacja jest natychmiastowa.

Na podstawie zmian zmierzonej temperatury paleniska regulator dodatkowo wyposażony w algorytm PID automatycznie dobiera parametry procesu spalania tak, aby parametry zadane były utrzymywane automatycznie bez konieczności dokonywania ręcznej ich zmiany.

W praktyce oznacza to koniec problemów z ciągłym doglądaniem paleniska i dokonywaniem ręcznych korekt. W momencie kiedy w kotle pojawia się paliwo o innych parametrach spalania, regulator sam na podstawie informacji z czujnika żaru dobiera odpowiednie parametry spalania takie jak ilość dawki paliwa i moc nadmuchu.

Ta nowatorska regulacja procesu spalania oprócz komfortu obsługi - zapominamy bowiem o udręce ciągłych korekt - daje również wymierny efekt ekonomiczny poprzez automatyczny dobór optymalnych parametrów spalania.

Może cię zainteresować
Jak działa sterowanie EOS 6? Ile prądu zużywa piec na pellet? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustalić moc kotła grzewczego? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Czym można palić w kotle 5. klasy? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje?
Zobacz więcej Zwiń

Sam regulator MultiFun wyposażony jest w szereg funkcji zapewniających komfort obsługi oraz ekonomiczne wykorzystanie spalanych paliw.

Ogromną zaletą regulatora jest czytelne, proste menu z wbudowanym systemem pomocy dla użytkownika a kolorowy ekran dodatkowo uatrakcyjnia obsługę menu.

Możliwość podłączenia czujnika pokojowego i pogodowego oraz całego systemu cyfrowego SHHS i oparcie regulacji procesu spalania o odczyty z tych czujników zapewnia bardziej dokładną regulację procesu spalania a tym samym bardziej ekonomiczne wykorzystanie paliwa. Optymalna regulacja procesu spalania i automatyczna regulacja temperatury ogrzewania to jednocześnie optymalny komfort cieplny w domu.

Wbudowana karta pamięci umożliwia bezpłatną samodzielną aktualizację oprogramowania we wszystkich modułach regulatora MultiFun. Pozwala na archiwizację danych oraz ustawień regulatora a tym samym analizę pracy całego systemu ogrzewania. Dzięki karcie bardzo łatwo też wyposażyć regulator w oprogramowanie poszerzające ilość obiegów grzewczych.

Czujnik żaru – zasada działania

Wykorzystanie w procesie sterowania informacji zwrotnej w postaci temperatury paliwa w obszarze dopalania, pozwala automatycznie dobrać dawkę paliwa dla węgla typu ekogroszek o kaloryczności 19 – 28MJ/kg. Regulator samoczynnie koryguje dawki paliwa, tak aby w efekcie otrzymać optymalną temperaturę żaru w całym przedziale pracy kotła. Rozwiązanie pozwala modulować moc kotła w zakresie 30-100% mocy znamionowej (PID), utrzymując jednocześnie poprawny poziom paliwa w palenisku.

Temperatura żaru niska (np. 100°C) - podawanie paliwa stopniowo się zwiększa Temperatura żaru optymalna (np. 500°C) - podawanie paliwa bez zmian Temperatura żaru za wysoka (np. 760°C) - podawanie paliwa jest ograniczane do momentu uzyskania optymalnej temperatury żaru
Temperatura żaru niska (np. 100°C) - podawanie paliwa stopniowo się zwiększa Temperatura żaru optymalna (np. 500°C) - podawanie paliwa bez zmian Temperatura żaru za wysoka (np. 760°C) - podawanie paliwa jest ograniczane do momentu uzyskania optymalnej temperatury żaru
Firma powiązana:
ZMK SAS Spółka z o. o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły