Jak odpowietrzyć grzejnik?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak odpowietrzyć grzejnik?

Sprawne kaloryfery w mieszkaniu czy domu to podstawa w sezonie grzewczym. Po czym poznać, że grzejniki są zapowietrzone? Podpowiadamy, jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik krok po kroku. 

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Po czym poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?
  • Ile czasu trwa odpowietrzanie kaloryfera?
  • Jaka jest cena za odpowietrzenie grzejnika?
  • Jak można samemu odpowietrzyć kaloryfer?
  • Odpowietrzanie grzejników - samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Po czym poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?

Często wskutek nieprawidłowego napełnienia instalacji centralnego ogrzewania albo nieszczelności tworzyw wykorzystanych do produkcji rur, w kaloryferach znajduje się za dużo powietrza. 

Grzejnik zapowietrzony jest wtedy gdy:

  • kaloryfer jest zimny,
  • część kaloryfera jest ciepła, a część zimna,
  • słychać odgłos bulgoczącej wody lub świst. 

Ile czasu trwa odpowietrzanie kaloryfera?

Odpowietrzanie kaloryfera to proces, który nie wymaga dużej wiedzy ani dużo czasu. Czynność zajmuje od kilku do kilkunastu minut, co uzależnia się od rodzaju kaloryfera i zastosowanego odpowietrznika.

Odpowietrzniki automatyczne działają samoczynnie, a dzięki pływakowi mogą otwierać lub zamykać zawór wodyDo ręcznych odpowietrzników przyda się niewielki zestaw kilku narzędzi, dzięki którym cały proces będzie można wykonać ręcznie. O ile te pierwsze pozwalają na zaoszczędzenie mnóstwa czasu, ponieważ same usuwają nadmiar powietrza, dzięki tym drugim można zaoszczędzić pieniądze.

Okazuje się, że automatyczne odpowietrzniki o wiele częściej ulegają awariom, dlatego fachowcy zdecydowanie polecają tradycyjne rozwiązania. Regularne usuwanie powietrza wpływa pozytywnie na działanie grzejnika i sprawia, że jego elementy są w mniejszym stopniu narażone na korozję. Dzięki systematycznej dbałości, można więc uniknąć poważniejszych i kosztownych awarii.

Jaka jest cena za odpowietrzenie grzejnika?

Osoby, który mają obawy przed samodzielnym odpowietrzeniem grzejników, mogą oddać sprawy w ręce fachowców. Przez to, że czynność nie jest skomplikowana i czasochłonna, usługa jest relatywnie tania. W zależności od miasta, koszt odpowietrzenia grzejnika to mniej więcej od 20-30 zł za sztukę.

Oczywiście, cena jest niższa w mniejszych miastach i wyższa w większych, a szczególnie w stolicy. Warto jednak pamiętać o tym, że hydraulik dojeżdżający z innej miejscowości, z pewnością doliczy koszty dojazdu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie fachowca w okolicy.

Jak można samemu odpowietrzyć kaloryfer?

Czynność ta nie jest trudna i często okazuje się, że nie ma podstaw do obaw, za to możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy, rezygnując z pomocy hydraulika. Przed odpowietrzeniem kaloryfera, należy się dobrze przygotować i wybrać sposób odpowiedni dla konkretnego rodzaju grzejnika.

Odpowietrzenie żeliwnego grzejnika

Do usunięcia powietrza z żeliwnego grzejnika przydadzą się:

  • dwa płaskie klucze,
  • miseczka na wypływającą wodę,
  • ręcznik.

Konieczne jest zakręcenie termostatu albo zaworu zasilającego. Jeśli ten punkt zostanie pominięty, grozi nam zalanie podłogi. Należy zlokalizować śrubunek, który znajduje się na rurze doprowadzającej ciepłą wodę i lekko go odkręcić. Syk i wyciek wody będą świadczyły o stopniowym uchodzeniu powietrza. Nie wolno odkręcić śrubunku za mocno, ponieważ duże ciśnienie wody może rozerwać instalację.

Grzejnik żeliwny
Przy odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego nie wolno odkręcać śrubunku za mocno. (fot. photography33 / pl.depositphotos.com)

Odpowietrzenie aluminiowego grzejnika

W przypadku grzejników aluminiowych postępujemy dokładnie tak samo, chyba że zamontowano w nich odpowietrznik. Wówczas zakręcamy termostat, odkręcamy zawór grzejnika w dół i podstawiamy naczynie, do którego spłynie woda.

Za pomocą kluczyka należy przekręcić śrubkę znajdującą się w białym kołnierzu i zakręcić ją z powrotem, kiedy usłyszymy syk. Po przeprowadzeniu całej czynności należy ponownie ustawić termostat i sprawdzić, czy kaloryfer nagrzewa się równomiernie.

Grzejnik aluminiowy
Za pomocą kluczyka odpowietrzymy grzejnik aluminiowy. (fot. petr73 / pl.depositphotos.com)

Odpowietrzanie grzejników - samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Choć dla początkujących osób samodzielne odpowietrzanie grzejników może wydawać się skomplikowaną procedurą, która może skończyć się powodzią w mieszkaniu, odrobina praktyki może zmienić to podejście. Jeśli uda się z pierwszym grzejnikiem, z kolejnymi pójdzie tak samo dobrze, a regularne dbanie o stan kaloryferów pomoże nam nabrać wprawy.

Jest to wariant, który pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy i nie zajmuje dużo czasu. Jeśli jednak obawy są zbyt duże, korzystanie z pomocy fachowca może zapewnić pełen komfort psychiczny, profesjonalną usługę i stosunkowo niewielkie koszty.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Oknoplast

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Marcin

28 Nov 2021, 10:00

U siebie to robiłem i powietrze zeszło a potem dobrze dawał ciepło. Wadą jest fakt, że powietrze pojawić się może z samych rur i trzeba to pilnować. 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!