Grzejniki płytowe - wady i zalety. Czy to dobry wybór do Twojego domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Grzejniki płytowe - wady i zalety. Czy to dobry wybór do Twojego domu?

Odpowiedni grzejnik to nie tylko źródło ciepła, ale też element wpływający na estetykę wnętrza. W erze nowoczesnych technologii, urządzenia grzewcze stanowią nie tylko praktyczne, ale i wizualne uzupełnienie przestrzeni mieszkalnych.

aktualizacja: 2024-03-13 11:30:39

Jak jednak dokonać wyboru spośród morza możliwości, uwzględniając nie tylko preferencje estetyczne, ale i wymogi techniczne, takie jak rodzaj ogrzewania, wielkość, moc oraz sposób montażu? Ten artykuł przybliża różnorodność dostępnych grzejników, eksplorując zarówno ich funkcjonalność, jak i wpływ na wystrój domów, by pomóc znaleźć idealne rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Zależnie od potrzeb

Choć w domach najczęściej można spotkać grzejniki płytowe lub członowe, do wyboru jest znacznie więcej ich rodzajów. W salonie można zastosować model dekoracyjny przypominający rzeźbę, ściankę albo lustro. W łazienkach zwykle montuje się wersje drabinkowe.

Nowoczesne urządzenia często stanowią oryginalną ozdobę wnętrz, jednak podstawową funkcją grzejników jest przekazywanie ciepła do otoczenia. Trzeba więc odpowiednio dobrać ich rodzaj, wielkość, moc oraz właściwie podłączyć. W domach jednorodzinnych mamy przede wszystkim ogrzewanie wodne, w którym grzejniki zasilane są przez kocioł albo pompę ciepła. Stanowią część centralnego systemu.

Grzejniki płytowe

Modele takie zbudowane są z jednej, dwóch albo trzech płyt grzejnych, wytwarzanych z dwóch arkuszy blachy, uformowanej tak, że powstają kanaliki, którymi przepływa woda. Płyty czołowe przeważnie mają żłobienia, ale mogą być też gładkie. Te ostatnie kosztują więcej i mają nieco mniejszą moc, ale gładka minimalistyczna płyta wygląda nowocześniej i zbiera się na niej mniej kurzu, co jest istotne np. dla alergików. Na ogół przestrzeń pomiędzy płytami wypełniona jest ożebrowaniem, które zwiększa powierzchnię oddawania ciepła i poprawia wydajność urządzenia, ale niestety utrudnia utrzymanie grzejnika w czystości. Od góry całość przykrywa kratka, przez którą wydostaje się gorące powietrze. Główną cechą modeli panelowych jest to, że oddają ciepło zarówno na zasadzie konwekcji (ciepłe powietrze unosi się do góry przez kratkę i miesza z zimnym), jak i przez promieniowanie (grzejnik emituje ciepło w postaci fal elektromagnetycznych, te powodują nagrzewanie przedmiotów, które są w pomieszczeniu - w ten sposób podwyższają swoją temperaturę i nagrzewają otoczenie).

Grzejniki płytowe mają dwucyfrowe oznaczenie, stosowane przez wszystkich producentów. Pierwsza cyfra wskazuje liczbę płyt i może to być 1, 2 lub 3, zaś druga dotyczy ożebrowania - 0, 1, 2 albo 3. Przykładowo „10” to model jednopłytowy bez ożebrowania, „22” - dwupłytowy, każda płyta z ożebrowaniem, „30” - trójpłytowy bez ożebrowania. Najpopularniejsze typy grzejników to 11, 22, 33. Im więcej jest płyt, tym urządzenie droższe, choć niekoniecznie grzeje ono efektywniej, bo każda kolejna płyta oddaje mniej ciepła do pomieszczenia. Będzie też grubsze i bardziej masywne.

Grzejniki płytowe na ogół produkuje się ze stali. Porównywane z nimi często wersje członowe powstają przeważnie z aluminium. Nie zapominajmy jednak, że modele stalowe nie nadają się do instalacji grawitacyjnych (ze względu na duże opory hydrauliczne), ani do otwartych (tlen z powietrza sprawia, że korodują). Lepiej też nie montować ich w pomieszczeniach wilgotnych, np. w łazience, ponieważ w takich warunkach blacha stalowa może korodować.

Wersje panelowe oferowane są w wielu rodzajach, wymiarach i kolorach. Jeszcze do niedawna w sklepach były głównie białe modele płytowe, jednak obecnie w tej grupie urządzeń jest ogromny wybór. Można zamówić produkt lakierowany w dowolnym kolorze z palety RAL, dopasowując go do kolorystyki wnętrza, lub wręcz przeciwnie - wybrać odważny kolor przełamujący biel ścian czy stonowane barwy wyposażenia. Warto zadbać o to, aby grzejnik pasował do wystroju pomieszczenia, szczególnie jeśli ma się on znajdować w dobrze widocznym miejscu. Montujmy modele z jednej serii, aby zachować spójność stylistyczną. Urządzenia płytowe można kupić w wersji poziomej albo pionowej, dobierając ich kształt odpowiednio do konkretnego wnętrza - w pokojach, które potrzebują optycznego poszerzenia, lepiej sprawdzą się grzejniki poziome.

Dowiedz się więcej o grzejnikach ➡️ Jakie grzejniki wodne wybrać do domu - stalowe czy aluminiowe?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Purmo

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!