Jaka jest rola naczynia wzbiorczego w instalacji c.o.?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jaka jest rola naczynia wzbiorczego w instalacji c.o.?

Instalacje grzewcze muszą być wyposażone w naczynie wzbiorcze, które umożliwia przejęcie zwiększonej objętości wody podczas jej podgrzewania. W przypadku braku takiej możliwości, ciśnienie w instalacji nadmiernie wzrośnie, co może doprowadzić do jej rozszczelnienia lub zadziałania zaworu bezpieczeństwa.

aktualizacja: 2024-04-19 10:09:14
Streszczenie artykułu
Instalacje grzewcze wymagają zastosowania naczyń wzbiorczych, które pomagają radzić sobie ze zwiększoną objętością wody podczas jej ogrzewania, zapobiegając tym samym nadmiernemu wzrostowi ciśnienia, który może uszkodzić system. Istnieją dwa główne typy naczyń wzbiorczych: otwarte i przeponowe. Naczynia otwarte, montowane zwykle w najwyższym punkcie obiegu grzewczego, są używane w instalacjach zasilanych z kotłów na paliwo stałe i służą do kontrolowania ciśnienia poprzez odprowadzenie pary wodnej do kanalizacji. Naczynia przeponowe, stosowane w systemach z kotłami gazowymi lub olejowymi, tworzą zamknięte obiegi, gdzie przepona dzieli naczynie na komory wodną i powietrzną, co umożliwia kontrolę wzrostu ciśnienia w systemie. Wielkość naczynia wzbiorczego dobiera się na podstawie objętości wodnej systemu oraz ciśnienia statycznego, z zaleceniem, aby wynosiła ona około 4% całkowitej objętości wody w instalacji. W przypadku kotłów nieposiadających wbudowanych naczyń, konieczne jest zainstalowanie grupy bezpieczeństwa, składającej się z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa i manometru.

Typy naczyń wzbiorczych

W instalacjach c.o. stosowane są dwa typy naczyń wzbiorczych - otwarte i przeponowe. Naczynia otwarte montowane są w instalacjach zasilanych z kotła na paliwo stałe, co zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w przypadku przegrzania - zagotowania się wody. Montowane są zawsze w najwyższym punkcie obiegu grzewczego i połączone bezpośrednio z kotłem tzw. rurą wznośną. Para wodna odprowadzana jest wtedy rurą przelewową do kanalizacji.

Naczynia przeponowe można montować jedynie przy zasilaniu instalacji z kotła gazowego lub olejowego, gdzie wewnętrzna automatyka nie dopuści do przegrzania wody. Instalacje wyposażone w takie naczynie nazywamy instalacjami zamkniętymi (ciśnieniowymi).

Z czego składa się naczynie ciśnieniowe?

Naczynie ciśnieniowe składa się z dwóch komór - wodnej i powietrznej, przedzielonych elastyczną przeponą. Przy wzroście objętości wody, podczas jej podgrzewania, następuje sprężenie powietrza, a ciśnienie wody w instalacji nieco wzrasta. Dobór wielkości naczynia wzbiorczego zależy przede wszystkim od pojemności wodnej instalacji. Przyjmuje się, że jego objętość powinna wynosić ok. 4% objętości wody znajdującej się w grzejnikach, rurach i kotle.

W przypadku naczyń ciśnieniowych trzeba też brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji - czyli wysokość między najniższym, a najwyższym jej punktem. Niektóre kotły mają fabrycznie wbudowane naczynia przeponowe i wystarczy jedynie sprawdzić, czy ich pojemność będzie wystarczająca dla konkretnej instalacji. Jeśli kocioł nie jest w nie wyposażony, trzeba zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa składającą się z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa i manometru.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Ferro

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego instalacje grzewcze muszą być wyposażone w naczynie wzbiorcze?

    Instalacje grzewcze muszą być wyposażone w naczynie wzbiorcze, aby przejąć zwiększoną objętość wody podczas jej podgrzewania i uniknąć nadmiernego wzrostu ciśnienia, który może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji lub zadziałania zaworu bezpieczeństwa.
  • Jakie są typy naczyń wzbiorczych stosowane w instalacjach c.o. i do jakich instalacji są one przeznaczone?

    W instalacjach c.o. stosowane są dwa typy naczyń wzbiorczych: otwarte i przeponowe. Naczynia otwarte stosuje się w instalacjach zasilanych z kotła na paliwo stałe, montując je w najwyższym punkcie obiegu grzewczego. Naczynia przeponowe montuje się przy zasilaniu z kotła gazowego lub olejowego, tworząc instalacje zamknięte.
  • Jakie są różnice w montażu naczyń otwartych i przeponowych?

    Naczynia otwarte montuje się zawsze w najwyższym punkcie obiegu grzewczego i są one połączone bezpośrednio z kotłem. Para wodna jest odprowadzana rurą przelewową do kanalizacji. Naczynia przeponowe, stosowane w instalacjach zamkniętych, montuje się w przypadku kotłów gazowych lub olejowych.
  • Z czego składa się naczynie ciśnieniowe i jak działa?

    Naczynie ciśnieniowe składa się z dwóch komór – wodnej i powietrznej, przedzielonych elastyczną przeponą. Przy wzroście objętości wody podczas jej podgrzewania, następuje sprężenie powietrza, co powoduje nieznaczny wzrost ciśnienia wody w instalacji.
  • Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy doborze wielkości naczynia wzbiorczego?

    Przy doborze wielkości naczynia wzbiorczego należy brać pod uwagę pojemność wodną instalacji oraz ciśnienie statyczne instalacji, które zależy od wysokości między najniższym a najwyższym punktem instalacji. Zaleca się, aby objętość naczynia wynosiła około 4% objętości wody w systemie.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość

02 Nov 2021, 20:05

Witam co jest grane jak powrut grzeje reszta nie

Dnia 27.06.2020 o 23:57, Gość Halina napisał: Czy zbiornik przeponowy moze Byc instalowany do pieca na Wegiel Przypomnę, że nie każdy kocioł na węgiel wytrzyma ciśnienie instalacji zamkniętej oraz temperaturę.  Takie naczynia przeponowe widuje się w instalacjach ...

Gość Rysiek

04 Nov 2020, 16:59

Jsli masz instalacje zamknieta (pod cisnieniem),obowiazkowo musi byc zainsalowany.

Gość Halina

27 Jun 2020, 23:57

Czy zbiornik przeponowy moze Byc instalowany do pieca na Wegiel

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!