Budujemy Dom

Kominek zamknięty z efektem otwartego

Artykuł na: 4-5 minut

Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze - dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie... - mówi Piotr, czytelnik Budujemy Dom.

Obudowa kominka wykonana jest z ognioodpornych płyt g-k i wykończona szarym marmurem
Obudowa kominka wykonana jest z ognioodpornych płyt g-k i wykończona szarym marmurem

Parametry domu: budynek parterowy z poddaszem użytkowym, 124 m2 powierzchni użytkowej. Murowany z Porothermu grubości 25 cm, ocieplony 15 cm styropianu. Na poddaszu – 25 cm wełny mineralnej.

 

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy Vitopend 100.

 

Parametry kominka: wkład narożny Arysto A10/510 o mocy 14 kW, z szybą giętą, otwieraną do góry. Korpus spawany z płyt stalowych, wnętrze wyłożone szamotem.

 

Drewno: drewno najlepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców. Nie znając się za bardzo na tym, kupiliśmy kilka m3 brzozowych polan. Mimo, że były suche, paliły się słabo w porównaniu z drewnem z brzozy, które sam porąbałem i suszyłem tylko rok.

 

Im większe polana, tym lepiej, choć do pierwszej fazy spalenia wymagają rąbania na mniejsze kawałki, żeby mogły szybciej zapalić się od sosnowej żywicznej rozpałki.

 

Eksploatacja: po każdym paleniu zamiatamy popiół na środek kratki, przez którą spada na dół, a co 3–4 palenia opróżniamy pojemnik. Zależnie od jakości drewna, po 4–6 paleniach w kominku czyszczę szybę przeznaczoną do tego pianą albo samym ręcznikiem papierowym.

 

Decyzja: kominek miał stanowić główną dekorację salonu, tworzyć nastrój oraz stanowić alternatywne źródło ogrzewania na wypadek awarii kotła lub przerwy w dostawie prądu czy gazu.

 

Zależało nam na tym, aby ogień był bardzo dobrze widoczny z każdego miejsca, dlatego wybraliśmy tak dużą powierzchnię szyby (670 × 510 mm) przy stosunkowo niewielkich wymiarach wkładu (730 × 510 mm). Cały kominek (korpus, obudowa i kamień) doskonale pasują do nowoczesnego stylu salonu i kuchni. System DGP nie wymagał szczególnie dużej dopłaty, a pozwala na ogrzanie pozostałej części domu.

Po uniesieniu szyby można uzyskać efekt otwartego kominka Po uniesieniu szyby można uzyskać efekt otwartego kominka

Porady i przestrogi:

 • Na instalację kominka zdecydowaliśmy się w drugim roku użytkowania domu, choć komin spalinowy i rura doprowadzająca powietrze były przygotowane już na etapie budowy. Pozostałe prace były prowadzone w zamieszkanym domu. Ku naszemu zdziwieniu ekipa instalacyjna przeprowadziła wszystkie prace szybko i bez większego bałaganu, choć konieczne było przebicie się przez strop.

   

 • Wybrany wkład ma kilka szczególnie praktycznych rozwiązań, które sprawiają, że śmiało mogę go wszystkim polecić. Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze – dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie – gorące drzwiczki nie otwierają się na salon, a chowają do wnętrza obudowy. Poza tym, jeśli drewno jest dobrze wysuszone i nie strzela iskrami, to unosimy czasem szybę do końca i mamy kominek otwarty. Bardzo fajna możliwość.

   

 • Wkład jest wysoki, dlatego można wkładać polana o długości do 50 cm, a po rozgrzaniu całkiem zamknąć dopływ powietrza i wypływ spalin – języki ognia i tak tańczą w całej przestrzeni wkładu, rozświetlając przy tym pokój.

   

 • Rury DGP w każdej sypialni umieszczone są daleko od drzwi, żeby powietrze miało jak najdłuższą drogę cyrkulacji. Regulator ustawiony jest na temperaturę 35°C. Dodatkowo, w sterowniku zarządzającym domem dopisany został podprogram, który pozwala z panelu w salonie włączać turbinę oraz ustawiać czas jej pracy.

   

 • W odległości 2 m od kominka zamontowana jest czujka przeciwpożarowa, która uruchamia się, gdy za bardzo napalimy w kominku. Powinna być umieszczona dalej od kominka.

Koszty inwestycyjne: wkład kominkowy – ok. 7000 zł, obudowa (materiały + montaż) – 5000 zł, system DGP (materiały + montaż) – ok. 2000 zł.

 

Koszty eksploatacyjne: trudno przewidzieć, ile drewna wypalimy do końca sezonu. Od września zużyliśmy ok. 5–6 mp drewna, z czego kupiliśmy tylko 2 po 260 zł/mp.

Bardzo dobrym patentem jest popielnik umieszczony w centralnej części wkładu. Podczas jego opróżniania popiół nie wysypuje się na zewnątrz i nie brudzi obudowy
Bardzo dobrym patentem jest popielnik umieszczony w centralnej części wkładu. Podczas jego opróżniania popiół nie wysypuje się na zewnątrz i nie brudzi obudowy
Turbina zamontowana jest na strychu i ustawiona na dwóch kawałkach odpornej na wysoką temperaturę izolowanej wełny mineralnej
Turbina zamontowana jest na strychu i ustawiona na dwóch kawałkach odpornej na wysoką temperaturę izolowanej wełny mineralnej

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

szkoda iż nie wykorzystane jest ciepło ze spalin. Tam idzie ok 400 C

Gość jsjs

19 Wrz 2013, 09:44

Dokładnie tak, jak napisano wyżej- przy otwieraniu kominka dobrze jest otworzyć leciutko szybę (tak na 10 sekund) a następnie otworzyć ją całą. Nie ma wówczas niebezpieczeństwa zadymienia pomieszczenia w środku. Odnośnie kominka opisanego w artykule, uważam że jest piękny. Bardzo ...

kalafior13

16 Lis 2012, 12:13

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".