Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z płaszczem wodnym wspomaga pompę ciepła

Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie. - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kominek od 4 lat.

Kominek z płaszczem wodnym używany jest, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10°C

Parametry domu: powierzchnia 145 m2, parterowy, ogrzewany pompą ciepła powietrze-woda i żeliwnym wkładem z płaszczem wodnym.

 

Parametry kominka: wkład żeliwny z komorą wyłożoną płytami wermikulitowymi, moc 24 kW, sprawność 71,6%. Paliwo – drewno (brzoza, dąb, grab), brykiet słomiany.

 

Lokalizacja: w centrum domu, w salonie.

 

Decyzja: na działce mam tylko prąd. Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie.

 

Nie chciałem mieć DGP ze względu na przemieszczanie się rurociągiem kurzu. Kominek połączyłem z wodnym ogrzewaniem podłogowym i buforem o pojemności 500 l. I to się sprawdza!

 

Podczas mrozów wystarczy palenie w kominku od godziny 16 do 20, żeby ogrzać dom i c.w.u. Z żoną wybraliśmy model kominka z panoramiczną poziomą szybą. Pasował nam do zamysłu postawienia prostej w formie obudowy z czarnym pionowym lustrem.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Montując czarne lustro, podzieliłem je na dwie części w obawie, że po nagrzaniu się jedna duża część pęknie i przysporzy mi później pracy z remontem. Okazało się, że zrobiłem to niepotrzebnie, bo lustro się nie nagrzewa. Jedna tafla byłaby ładniejsza.

   

  Wiem, że ulokowanie telewizora obok kominka jest estetycznym błędem. Jednak rodzina chciała je widzieć równocześnie z jednego miejsca, czyli z wypoczynkowych kanap. W małym domu nie było innej możliwości.

   

 • Kominek działa w układzie zamkniętym. Żeby nie mieć kłopotu podczas eksploatacji i spełnić wymogi bezpieczeństwa, najpierw zleciłem doświadczonemu fachowcowi sporządzenie szczegółowego projektu całej instalacji grzewczej. Gorąco polecam ten krok! Zaopatrzył kominek w zawory i naczynia bezpieczeństwa.

   

  Radzę również zamontować duży bufor c.w.u. i zastosować ogrzewanie podłogowe. Kominek ma sterownik, regulujący dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Zadaję mu temperaturę wody na płaszczu wodnym, a on automatycznie zwiększa lub zmniejsza dopływ powietrza w czerpni, znajdującej się pod podłogą. Dbanie o kominek jest łatwe. Dwa razy w roku zeskrobuję osad ze ścianek komory, co 3–4 tygodnie myję szybę specjalnym płynem.
Sterownik kominka (biały) reguluje pracę przepustnicy powietrza, czerpanego z zewnątrz Klapka rewizyjna pod wkładem. Za nią przepustnica powietrza
 • Izolacyjne płyty wermikulitowe w komorze kominka po roku użytkowania pokruszyły się. Nie wytrzymały uderzeń, zdarzających się podczas ładowania kloców drewna. Producent, w ramach reklamacji, zastąpił je bardziej odpornymi mechanicznie płytami z szamotu.

   

 • Lokalizacja kominka jest dobra. Wyniknęła z usytuowania kotłowni w samym sercu domu. Kominek przylega do niej przez ścianę i jest podłączony do systemowego komina. Od strony kotłowni ma wyczystkę oraz dostęp do wkładu przez klapę rewizyjną. Mniejsza klapa, do przepustnicy powietrza, znajduje się od strony salonu, pod wkładem. Nie słyszymy pracy kominka i dystrybucji ogrzanej wody do bufora, bo wygłuszyliśmy ściany kotłowni.

   

 • Z całkiem dobrym efektem paliliśmy w zeszłym roku brykietem ze sprasowanej słomy. Na rynku trudno kupić suche drewno, bo sprzedawcy po prostu oszukują. Właśnie zbudowałem w ogrodzie drewutnię i zgromadziłem dużo drewna, żeby dostatecznie długo się suszyło. Co roku będę potem je uzupełniać o ilość zużytą w zimie. Kupuję drewno już pocięte. Brykiet ze słomy przechowuję w garażu.
W drewutni mieści się 35 mp. drewna

Kominek z płaszczem wodnym - koszty zakupu i montażu:

 • projekt instalacji grzewczej 1000 zł, 
 • wkład 6000 zł, 
 • obudowa 4000 zł.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty użytkowania:

 • drewno (10 mp.) 2500 zł. 
 • Brykiet słomiany (2 t.) 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Kominek z DGP - wykorzystać jak najwięcej ciepła

Stawiając kominek, starałem się wykorzystać jak najwięcej ciepła, które zostanie wyprodukowane. Zatrudniłem doświadczonego wykonawcę. Doradził mi, żebym dokupił kilka żeliwnych pierścieni, które zamontował nad wkładem. Fachowiec nie był tani, ale... - mówi Marcin, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje kominek od roku.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze