Budujemy Dom

Kominek z płaszczem wodnym wspomaga pompę ciepła

Artykuł na: 4-5 minut

Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie. - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kominek od 4 lat.

Kominek z płaszczem wodnym używany jest, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10°C

Parametry domu: powierzchnia 145 m2, parterowy, ogrzewany pompą ciepła powietrze-woda i żeliwnym wkładem z płaszczem wodnym.

Parametry kominka:wkład żeliwny z komorą wyłożoną płytami wermikulitowymi, moc 24 kW, sprawność 71,6%. Paliwo – drewno (brzoza, dąb, grab), brykiet słomiany.

Lokalizacja: w centrum domu, w salonie.

Decyzja: na działce mam tylko prąd. Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie.

Nie chciałem mieć DGP ze względu na przemieszczanie się rurociągiem kurzu. Kominek połączyłem z wodnym ogrzewaniem podłogowymi buforem o pojemności 500 l. I to się sprawdza!

Podczas mrozów wystarczy palenie w kominku od godziny 16 do 20, żeby ogrzać dom i c.w.u. Z żoną wybraliśmy model kominka z panoramiczną poziomą szybą. Pasował nam do zamysłu postawienia prostej w formie obudowy z czarnym pionowym lustrem.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Montując czarne lustro, podzieliłem je na dwie części w obawie, że po nagrzaniu się jedna duża część pęknie i przysporzy mi później pracy z remontem. Okazało się, że zrobiłem to niepotrzebnie, bo lustro się nie nagrzewa. Jedna tafla byłaby ładniejsza.

  Wiem, że ulokowanie telewizora obok kominka jest estetycznym błędem. Jednak rodzina chciała je widzieć równocześnie z jednego miejsca, czyli z wypoczynkowych kanap. W małym domu nie było innej możliwości.

 • Kominek działa w układzie zamkniętym. Żeby nie mieć kłopotu podczas eksploatacji i spełnić wymogi bezpieczeństwa, najpierw zleciłem doświadczonemu fachowcowi sporządzenie szczegółowego projektu całej instalacji grzewczej. Gorąco polecam ten krok! Zaopatrzył kominek w zawory i naczynia bezpieczeństwa.

  Radzę również zamontować duży bufor c.w.u. i zastosować ogrzewanie podłogowe. Kominek ma sterownik, regulujący dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Zadaję mu temperaturę wody na płaszczu wodnym, a on automatycznie zwiększa lub zmniejsza dopływ powietrza w czerpni, znajdującej się pod podłogą. Dbanie o kominek jest łatwe. Dwa razy w roku zeskrobuję osad ze ścianek komory, co 3–4 tygodnie myję szybę specjalnym płynem.
Sterownik kominka (biały) reguluje pracę przepustnicy powietrza, czerpanego z zewnątrz Klapka rewizyjna pod wkładem. Za nią przepustnica powietrza
 • Izolacyjne płyty wermikulitowe w komorze kominka po roku użytkowania pokruszyły się. Nie wytrzymały uderzeń, zdarzających się podczas ładowania kloców drewna. Producent, w ramach reklamacji, zastąpił je bardziej odpornymi mechanicznie płytami z szamotu.

 • Lokalizacja kominka jest dobra. Wyniknęła z usytuowania kotłowni w samym sercu domu. Kominek przylega do niej przez ścianę i jest podłączony do systemowego komina. Od strony kotłowni ma wyczystkę oraz dostęp do wkładu przez klapę rewizyjną. Mniejsza klapa, do przepustnicy powietrza, znajduje się od strony salonu, pod wkładem. Nie słyszymy pracy kominka i dystrybucji ogrzanej wody do bufora, bo wygłuszyliśmy ściany kotłowni.

 • Z całkiem dobrym efektem paliliśmy w zeszłym roku brykietem ze sprasowanej słomy. Na rynku trudno kupić suche drewno, bo sprzedawcy po prostu oszukują. Właśnie zbudowałem w ogrodzie drewutnię i zgromadziłem dużo drewna, żeby dostatecznie długo się suszyło. Co roku będę potem je uzupełniać o ilość zużytą w zimie. Kupuję drewno już pocięte. Brykiet ze słomy przechowuję w garażu.
W drewutni mieści się 35 mp. drewna

Kominek z płaszczem wodnym - koszty zakupu i montażu:

 • projekt instalacji grzewczej 1000 zł, 
 • wkład 6000 zł, 
 • obudowa 4000 zł.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty użytkowania:

 • drewno (10 mp.) 2500 zł. 
 • Brykiet słomiany (2 t.) 600 zł.

Zobacz także
Cechy pieca żeliwnego

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-12-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".