Budujemy Dom

Kominek z DGP - błąd projektanta budynku

Artykuł na: 6-9 minut
Kominek z DGP - błąd projektanta budynku

Powodem złego krążenia ciepła w salonie było niekorzystne położenie kominka. Wynika ono niestety z karygodnego błędu projektanta budynku. Ustawił on komin w takim miejscu, że kominek musi stać w bocznej części salonu, z paleniskiem zwróconym na wyjście tarasowe, a nie w stronę jadalni. - mówią Ela i Maciek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy użytkują kominek od 10 lat.

Parametry domu: powierzchnia 140 m2, parterowy, ogrzewany elektrycznymi konwektorami i kominkiem z DGP.

Parametry kominka: od września 2012 r. nowy wkład żeliwny z komorą wyłożoną akubetem oraz z 4 żeliwnymi pierścieniami nad nią. Moc 14 kW. Gwarancja 5 lat. Obudowa z akumulacyjnych płyt i z marmuru. Kominek współpracuje z wodnym ogrzewaniem podłogowym i zasobnikiem c.w.u. o pojemności 200 l oraz od kwietnia 2013 r. z kolektorami słonecznymi. Paliwo – drewno (grab, dąb).

 

Lokalizacja: przy wewnętrznej ścianie salonu.

 

Decyzja: rok temu wyremontowaliśmy kominek. Poprzedni miał taką samą moc, jednak zbyt duża obudowa, z wełny mineralnej z aluminiowym ekranem oraz płyt g-k, zatrzymywała sporo wyprodukowanego ciepła. Ciepło promieniowało na duży salon tylko przez szybę i przez małe otwory w obudowie. Docierało do reszty pomieszczeń rurami DGP, ale w salonie go brakowało.

 

Po 9 latach zdecydowaliśmy się na remont. Przygotowując się do niego, przez kilka miesięcy szukaliśmy informacji w Internecie i w czasopismach. Poszukiwania były owocne. Nową obudowę wznieśliśmy z płyt akumulacyjnych akubet, ponieważ akumulują one ciepło i emitują je przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia w kominku. Płytami wyłożyliśmy również komorę nowego wkładu. Poprzedni zwykły żeliwny wkład z półokrągłą szybą, kupiony w hipermarkecie budowlanym, zastąpiliśmy wkładem z szeroką komorą, mieszczącą długie kloce drewna. Dokupiliśmy 4 żeliwne pierścienie radiacyjne.

 

Z literatury branżowej dowiedzieliśmy się też, jak należy prawidłowo zaizolować ścianę, przy której stoi kominek. Drewniany dom w konstrukcji szkieletowej stawiał deweloper i groźba pożaru, do czasu remontu, spędzała nam sen z oczu.

Obudowę właścicielka wzbogaciła płytami marmuru Podczas remontu przedłużono komin o rurę stalową z nasadą, wymuszającą ciąg

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Kiedy wykonawcy nowego kominka zburzyli poprzednią obudowę, potwierdziły się nasze obawy, że ściana jest niedostatecznie zabezpieczona, a wkład kominkowy stoi zbyt blisko niej. Podczas wznoszenia domu zdaliśmy się na dewelopera, bo sami się na tym nie znaliśmy, ale znajdujemy coraz więcej błędów, które popełnił. Dopiero podczas remontu ściana została solidnie zaizolowana, płytą ognioodporną i warstwą wełny mineralnej z ekranem aluminiowym, a wkład odsunięty od niej o 10 cm.

   

 • Nowy kominek ma żeliwny radiator i obudowę z akumulacyjnych płyt akubetu (CPA). Grzeje lepiej, choć jest mniejszy
  Powodem złego krążenia ciepła w salonie było również niekorzystne położenie kominka. Wynika ono niestety z karygodnego błędu projektanta budynku.

   

  Ustawił on komin w takim miejscu, że kominek musi stać w bocznej części salonu, z paleniskiem zwróconym na wyjście tarasowe, a nie w stronę jadalni. Deweloper nie wychwycił tego błędu. Nawet podczas remontu nie mogliśmy zmienić lokalizacji kominka, ponieważ przeniesiony na drugi bok komina, zaburzyłby główny ciąg komunikacyjny między wiatrołapem a salonem.

   

  Straty ciepła w poprzednim kominku powodowała ogromna obudowa, ale także ułożenie rur DGP na nieogrzewanym strychu. Choć rury są otulone wełną mineralną, podczas największych mrozów też wytracały część ciepła.

   

 • Nowa obudowa znakomicie się sprawdza, bo grzeje całą swoją powierzchnią i rzeczywiście do 5 godzin emituje ciepło (poprzedni kominek był zimny po godzinie). Jest gorąca już po 30 minutach, od rozpalenia ognia. Nareszcie daje nam komfort termiczny w strefie dziennej. Aby zwiększyć powierzchnię akumulowania i emitowania ciepła, zaprojektowaliśmy obudowę w formie teleskopowej, a nie zupełnie płaskiej. Postaraliśmy się, żeby zajęła w salonie mniej miejsca, niż poprzednia.

   

 • Wcześniej musieliśmy palić w kominku na okrągło, zużywając duże ilości drewna. Obecnie robimy to oszczędniej. Fachowcy doradzili, żeby szybko i dobrze nagrzać radiatory i obudowę z akubetu. Aby to osiągnąć, władamy do paleniska dużo drobnych szczap, szybko wytwarzających ciepło. Następnie podtrzymujemy ogień do solidnego nagrzania się obudowy, a potem kończymy proces palenia. Kiedy obudowa ostygnie, ewentualnie powtarzamy czynności, zależnie od pogody i pory roku.

   

  Taki system palenia zmniejszył koszty ogrzewania o 1/3, w porównaniu do ubiegłych lat. W zimie 2011/12 spaliliśmy 8 mp. drewna, natomiast w 2012/13 już tylko 5 mp. A przecież śnieg leżał jeszcze w kwietniu! Równocześnie spadły opłaty za elektryczność, ponieważ czujnik temperatury rzadziej uruchamiał ogrzewanie podłogowe.

   

  Wkład zaopatrzony jest w specjalny rodzaj nawiewu, chroniący szybę przed osmoleniem. Jednak i on nie daje rady, kiedy drewno jest mokre! Zamierzamy kupić miernik wilgotności drewna i posługiwać się nim podczas zakupu opału. Sprzedawcy nie mówią prawdy.

Kominek z DGP - koszty zakupu i montażu:

 • Nowy kominek 14 000 zł, w tym wkład 4500 zł.

Kominek z DGP - koszty użytkowania:

 • Pocięte drewno (5 mp.) 5 x 220 zł. 
 • Czyszczenie komina 100 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Kominek jest ładny, ale nie podobają mi się trzy rzeczy:1. izolowanie ściany szkieletowej płytą GKF i wełną mineralnąTak ważną izolację należało zrobić z płyt VARMSEN lub PROMAT2. nasada kominowa nie nadaje się do kominków na paliwo stałetego typu, obrotowe nasady są jedynie ...

Gość ponad 18 lat w branży kominkowej

19 Wrz 2014, 07:56

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".