Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Gdy już zdecydujemy, do czego kominek ma służyć, można pomyśleć o jego parametrach technicznych. Dla poszukujących kominka dekoracyjnego, będą one właściwie nieistotne (można kierować się jedynie estetyką). Jeśli natomiast urządzenie ma skutecznie ogrzewać dom, musi mieć odpowiednio dużą moc.

Przeglądając katalogi, patrzeć należy na tzw. nominalną moc grzewczą (wyliczaną jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych). Moc maksymalna kominka nie ma dla nas znaczenia – jeżeli bywa osiągana podczas normalnej eksploatacji, to sporadycznie.

 

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła, jego moc nominalna musi odpowiadać wymaganej mocy urządzenia grzewczego, określonej w projekcie budowlanym. Gdy kominek ma być pomocniczym źródłem ciepła, można (a nawet należy) ograniczyć jego moc np. do 70–80% mocy głównego urządzenia grzewczego. Dlaczego?

Dlaczego można (a nawet należy) ograniczyć moc kominka, który ma być pomocniczym źródłem ciepła?

Po pierwsze – kominek o nieco mniejszej mocy będzie tańszy w zakupie i montażu, a przecież praca z pełną mocą wymagana byłaby jedynie podczas największych mrozów, kiedy to możemy skorzystać z podstawowego źródła ciepła lub z obu jednocześnie (w razie awarii głównego źródła pewien niedostatek mocy może powodować lekki dyskomfort, ale w takiej sytuacji można się z tym pogodzić).

 

Po drugie – jak większość urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym, kominek pracuje najlepiej, gdy osiąga odpowiednio wysoki pułap mocy. Dławienie płomienia, czy to przy użyciu szybra, czy przepustnicy sprawi, że za szybą – zamiast pięknych płomieni – będziemy widzieć pełgające płomyki lub kłęby dymu (albo nie będziemy widzieć nic, bo szyba kominka niemal natychmiast pokryje się czarnym nalotem).

Co ze sprawnością kominka?

Jeśli zamierzamy wykorzystać kominek jako główne źródło ciepła, to z najwyższą uwagą musimy traktować tzw. sprawność urządzenia. W przypadku kominka dekoracyjnego nie ma ona znaczenia, w przypadku kominka pomocniczego należy ją uwzględnić przy wyborze, natomiast dla głównego źródła ciepła ma ona znaczenie decydujące, bowiem przesądza o kosztach ogrzewania domu. Bezwzględnie trzeba szukać kominka o możliwie najwyższej sprawności, godząc się z tym, że nie będzie ani tani, ani bardzo efektowny.

Adam Jamiołkowski
fot. Makroterm

aktualizacja: 2014-03-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać oferty i dobierać moc kominka, zastanówmy się do czego będzie nam służył.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze