Budujemy Dom

Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?

Artykuł na: 4-5 minut
Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?

Rodzaj i rozmieszczenie przewodów kominowych w bryle budynku oraz ich wysokość ponad dachem muszą stanowić element każdego projektu architektonicznego. A ponieważ o wymaganiach wobec kanału dymowego czy spalinowego przesądzają parametry kotła (wymagany ciąg kominowy, temperatura i agresywność spalin), jaki użyty zostanie do ogrzania domu, to w pełni prawdziwe jest stwierdzenie, że wyboru źródła ciepła należy dokonać jeszcze przed zaprojektowaniem budynku.

Co robić, jeśli z rozmaitych względów jest to niemożliwe, np. nie wiadomo, czy i kiedy do zakupionej działki doprowadzona zostanie sieć gazowa? Przede wszystkim nie należy chować głowy w piasek i wychodzić z założenia, że "później się coś wymyśli", tylko przedyskutować problem z architektem bądź specjalistą od techniki grzewczej. W każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie rozsądne, tzn. zwalniające z późniejszych, kosztownych przeróbek.

Budowa komina uniwersalnego

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie dwóch oddzielnych przewodów kominowych, np. dla kotła na paliwo stałe i kotła gazowego, podobnie jak budowa komina "uniwersalnego" będzie kosztować więcej niż postawienie komina przeznaczonego do obsługi urządzenia grzewczego z góry określonego rodzaju.

Warto w tym miejscu rozprawić się z przekonaniem, że do współpracy z kotłem gazowym nadaje się wyłącznie komin stalowy lub wyposażony we wkład ze stali. Jest to mit tak silnie zakorzeniony, że łatwo spotkać wkłady stalowe zamontowane we wnętrzu nowoczesnych prefabrykowanych kominów ceramicznych, które bez problemu mogłyby współpracować nawet z kotłem kondensacyjnym.

Przykład rozwiązania dla kotłowni naprawdę uniwersalnej: dwuciągowy system kominowy z rurami 18 cm (lub 20 cm) dla kotła na paliwo stałe i 12 cm dla kotła gazowego (olejowego) umieszczonymi we wspólnej obudowie z pustaków z keramzytobetonu. Odporny na działanie kondensatu i pożar sadzy (fot. Schiedel)

Powtórzmy więc raz jeszcze, że zarówno kominy stalowe, jak i ceramiczne wytwarzane są dziś z materiałów pozwalających na współpracę z rozmaitymi kotłami. Szczegółowe dane zawarte są w specyfikacji technicznej, którą powinien dysponować każdy producent czy dystrybutor. Na jej podstawie uda się bez trudu ustalić, czy dany materiał będzie odpowiedni do budowy komina przewidzianego do odbioru spalin z kotła określonego rodzaju. Można też szukać materiału, który pozwoli postawić komin nadający się do odprowadzania spalin zarówno z kotła na paliwo stałe, jak też z kotła gazowego czy olejowego.

By komin był uniwersalny...

Nie wolno jednak zapominać, że o uniwersalności komina decyduje nie tylko materiał, z którego został wykonany. Odporność na działanie spalin to nie wszystko! Istotne są również wymagania kotła, bo to przecież dla niego przeznaczony jest komin, a nie odwrotnie.

 

I tak na przykład przewód kominowy o dużej średnicy, odpowiedni dla kotła na węgiel czy drewno, może okazać się niewłaściwy dla kotła gazowego o zbliżonej mocy (skutkuje to obniżeniem sprawności urządzenia gazowego).

 

Z kolei komin optymalny dla kotła gazowego może mieć przekrój niewystarczający do sprawnego odprowadzania produktów spalania z kotła opalanego paliwami stałymi.

 

W sytuacji, gdy chcemy lub musimy zbudować komin uniwersalny, do wybrania właściwego materiału i określenia przekroju przewodu kominowego niezbędna jest staranna analiza każdego indywidualnego przypadku. Równie kłopotliwe bywają remonty, bowiem projektant musi zadbać o to, by poprawne ze względu na specyfikę źródła ciepła rozwiązanie komina można było zastosować w konkretnym budynku, bez uszczerbku np. dla jego walorów estetycznych.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Do czego jest potrzebny taki ogólnikowy artykuł? Takie odkrywcze myśli to każdy wie że trzeba dobrać. Jakieś konkrety?

Gość Marek

07 Maj 2015, 08:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".