Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?

Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?

Rodzaj i rozmieszczenie przewodów kominowych w bryle budynku oraz ich wysokość ponad dachem muszą stanowić element każdego projektu architektonicznego. A ponieważ o wymaganiach wobec kanału dymowego czy spalinowego przesądzają parametry kotła (wymagany ciąg kominowy, temperatura i agresywność spalin), jaki użyty zostanie do ogrzania domu, to w pełni prawdziwe jest stwierdzenie, że wyboru źródła ciepła należy dokonać jeszcze przed zaprojektowaniem budynku.

Co robić, jeśli z rozmaitych względów jest to niemożliwe, np. nie wiadomo, czy i kiedy do zakupionej działki doprowadzona zostanie sieć gazowa? Przede wszystkim nie należy chować głowy w piasek i wychodzić z założenia, że "później się coś wymyśli", tylko przedyskutować problem z architektem bądź specjalistą od techniki grzewczej. W każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie rozsądne, tzn. zwalniające z późniejszych, kosztownych przeróbek.

Budowa komina uniwersalnego

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie dwóch oddzielnych przewodów kominowych, np. dla kotła na paliwo stałe i kotła gazowego, podobnie jak budowa komina "uniwersalnego" będzie kosztować więcej niż postawienie komina przeznaczonego do obsługi urządzenia grzewczego z góry określonego rodzaju.

Warto w tym miejscu rozprawić się z przekonaniem, że do współpracy z kotłem gazowym nadaje się wyłącznie komin stalowy lub wyposażony we wkład ze stali. Jest to mit tak silnie zakorzeniony, że łatwo spotkać wkłady stalowe zamontowane we wnętrzu nowoczesnych prefabrykowanych kominów ceramicznych, które bez problemu mogłyby współpracować nawet z kotłem kondensacyjnym.

Przykład rozwiązania dla kotłowni naprawdę uniwersalnej: dwuciągowy system kominowy z rurami 18 cm (lub 20 cm) dla kotła na paliwo stałe i 12 cm dla kotła gazowego (olejowego) umieszczonymi we wspólnej obudowie z pustaków z keramzytobetonu. Odporny na działanie kondensatu i pożar sadzy (fot. Schiedel)

Powtórzmy więc raz jeszcze, że zarówno kominy stalowe, jak i ceramiczne wytwarzane są dziś z materiałów pozwalających na współpracę z rozmaitymi kotłami. Szczegółowe dane zawarte są w specyfikacji technicznej, którą powinien dysponować każdy producent czy dystrybutor. Na jej podstawie uda się bez trudu ustalić, czy dany materiał będzie odpowiedni do budowy komina przewidzianego do odbioru spalin z kotła określonego rodzaju. Można też szukać materiału, który pozwoli postawić komin nadający się do odprowadzania spalin zarówno z kotła na paliwo stałe, jak też z kotła gazowego czy olejowego.

By komin był uniwersalny...

Nie wolno jednak zapominać, że o uniwersalności komina decyduje nie tylko materiał, z którego został wykonany. Odporność na działanie spalin to nie wszystko! Istotne są również wymagania kotła, bo to przecież dla niego przeznaczony jest komin, a nie odwrotnie.

 

I tak na przykład przewód kominowy o dużej średnicy, odpowiedni dla kotła na węgiel czy drewno, może okazać się niewłaściwy dla kotła gazowego o zbliżonej mocy (skutkuje to obniżeniem sprawności urządzenia gazowego).

 

Z kolei komin optymalny dla kotła gazowego może mieć przekrój niewystarczający do sprawnego odprowadzania produktów spalania z kotła opalanego paliwami stałymi.

 

W sytuacji, gdy chcemy lub musimy zbudować komin uniwersalny, do wybrania właściwego materiału i określenia przekroju przewodu kominowego niezbędna jest staranna analiza każdego indywidualnego przypadku. Równie kłopotliwe bywają remonty, bowiem projektant musi zadbać o to, by poprawne ze względu na specyfikę źródła ciepła rozwiązanie komina można było zastosować w konkretnym budynku, bez uszczerbku np. dla jego walorów estetycznych.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Do czego jest potrzebny taki ogólnikowy artykuł? Takie odkrywcze myśli to każdy wie że trzeba dobrać. Jakieś konkrety?

Gość Marek

07 Maj 2015, 08:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Kominy ceramiczne - zalety i koszty

Pojawienie się alternatywy w postaci kominów stalowych nie spowodowało wyeliminowania z rynku nieustannie doskonalonych wyrobów z ceramiki. Ceramika ma bowiem zalety, które przy konstruowaniu kominów nadal okazują się niezastąpione.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze